Hlavička
Kauzy -
13/09/2023

Zástupci Sekce mladých lékařů ČLK jednali s ministry o přesčasech. Ve stejný den přitom Sněmovna dočasné dobrovolné přesčasy schválila

Zástupci Sekce mladých lékařů České lékařské komory (SML ČLK) se v úterý sešli s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem, ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou a dalšími náměstky a řediteli nemocnic na téma přesčasů a odměňování ve zdravotnictví obecně. Dojmy ze schůzky jsou však smíšené. Poslanci navíc ve stejný den kritizovanou novelu zákoníku práce zahrnující dočasné zavedení možnosti další přesčasové práce ve zdravotnictví znovu schválili.

reklama

reklama

Zamezení schválení paragrafu 93a v jeho navrhované podobě zdvojnásobující legální počet přesčasů, nastavení dlouhodobě udržitelných a přijatelných pracovních podmínek ve zdravotnictví, kontrola dodržování zákoníku práce ve zdravotnických zařízeních a zajištění adekvátního finančního ohodnocení v základní pracovní době. To jsou hlavní cíle iniciativy „Lékaři jsou jenom lidi“.

Jestliže k žádným změnám nedojde, pak lékaři hrozí, že minimálně 4000 z nich je ochotných od 1. prosince vypovědět „dobrovolné“ přesčasy, nebo ukončit svůj pracovní poměr. I z tohoto důvodu byli velmi narychlo zástupci ze Sekce mladých lékařů ČLK pozvání k jednacímu stolu s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem, ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou a dalšími náměstky, řediteli nemocnic a právníky.

Lékaři zde představili své návrhy zahrnující také dotazy: „Když je legislativní navýšení přesčasů platné jen na 5 let, jaký je tedy plán na další roky, abychom se během toho období dostali na původní maximum 416 h za rok?“ Nebo „Když se bavíme o dobrovolných či dokonce nelegálních přesčasech, proč by jejich vypovězení mělo představovat problém?“ Odpovědí se však podle předsedy Sekce mladých lékařů Jana Přády nedozvěděli. 

reklama

„Bohužel nikdo z přítomných nebyl schopný říct na tyto dotazy ani slovo. Není to tak řešení problému, ale jeho odsunutí,“ řekl Přáda.

Přesčasy a vyděračské jednání hlašte

Lékaři byli také podle doktora Přády vyzvání, aby novelu zákoníku práce neblokovali. Pokud ale bude novela schválena, tak pro lékaře bude platit až 832 hodin přesčasů a pro zdravotnické záchranáře ještě více. 

„Začínají se i množit ze stran managementu nemocnic různé výhružky, že lékařům odloží stáže. V tomto ale padl na schůzce pozitivní návrh ze strany ministerstva zdravotnictví, že pokud se toto děje, máte se panu ministrovi Válkovi ozvat. Můžete nás dát do kopie. My tento návrh bereme jako vstřícný krok,“ vyzval Jan Přáda. 

„Podle druhé strany se dějí takové případy vydírání v případě přesčasů v minimální míře. Jestliže se tedy dostanou stovky emailů s takovými stížnostmi do emailové schránky ministra, tak bude jasné, že nejde o ojedinělé případy,“ dodal všeobecný praktický lékař a místopředseda Sekce mladých lékařů ČLK Martin Pavelka. 

A jak poznáte, že se porušuje zákoník práce? „Pokud jste letos měli více než 25 služeb ve všední den, tak se porušuje. A pokud máte služby delší než 16 hodin, tak se porušuje a můžete psát,“ dodal Přáda.

Podle Sekce zazněly na schůzce ještě následující výroky:
• změna zákoníku práce nic neřeší, protože služby delší než 12 hodin nikdy legální nebyly,
• v Motole mají někteří lékaři 2000 hodin přesčasů, ale lékaři to tak chtějí kvůli hypotékám a alimentům,
• v některých regionálních nemocnicích se slouží kupř. 48 hodin najednou, ale je to v pořádku, protože se tam lékař občas i vyspí,
• zákoník práce se nikdy nedodržoval a ani novela se dodržovat a kontrolovat nebude, takže fakticky se nic nemění,
• ale zároveň “u nás je vše v pořádku, o porušování nic nevím”,
• přesčasy jsou přece dobrovolné, nikdo nikoho nenutí a ty lidi je slouží rádi,
• lékaři nejsou nijak vydíraní povinností se vzdělávat a jestli tomu tak někde je, mají případy osobně hlásit ministrovi.

Proti těmto vytrženým větám se však ministerstvo zdravotnictví (MZČR) a ministerstvo práce a sociálních věcí ohradila. 

„Diskuze byla místy velmi živá, ale věcná. Mrzí nás, že zástupci Sekce mladých lékařů ČLK z jednání bez kontextu vytrhávají věty, jejichž vyznění bylo v reálné diskuzi a v bodově uvedených větách bez zohlednění kontextu jiné. A nepřipisují k nim ani autory výroků, které jsme ani jeden z nás ministrů neřekl. Čtenáři si tak mohou pouze domýšlet, kdo co řekl,“ uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Na to ihned lékaři reagovali ve večerním streamu. „Řekli jsme jen to, co na schůzce zaznělo z druhé strany a máme i audio záznam. Bohužel nemůžeme za to, pokud si vezmou k jednání někoho, s jehož názory se neztotožňují. Navíc ho ani neopravili, což pak působí jako názor celé druhé strany. My si stojíme za svými názory a již jsme nabídli tiskovému odboru MZČR, abychom podobným situacím předcházeli, tak další jednání by byla otevřená za přítomnosti médií či on-line. Pak nebude pochyb, co jak kdo řekl a jaký názor zastává,“ prohlásil MUDr. Přáda.

Příprava na další jednání a schválení novely

Další jednání by se mělo uskutečnit za měsíc. „Vyjasnili jsme si pozice, nabídli jsme i možnost separátního jednání SML ČLK s odbornými zástupci našich resortů nad konkrétními tématy, domluvili jsme se na dalším setkání zhruba do měsíce a rozdali jsme kolegům z našich resortů také řadu úkolů s termínem splnění právě do příštího jednání. Jde zejména o formulaci návrhu dopisu nemocnicím s informací, jak postupovat u přesčasů,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

„Současně také ministerstva připraví návrh výkladu toho, jaká práva a povinnosti mají lékaři v předatestační přípravě, protože na jejich útlak v nemocnicích, včetně nepřipuštění k atestaci jako sankce za odmítání služeb, si zástupci Sekce mladých lékařů ČLK bez jmenování konkrétních jmen stěžovali,“ dodalo ministerstvo zdravotnictví. 

Sekce mladých lékařů své čtyři body předložila ihned a další požadavky slíbili zástupci dodat do týdne. Nejbližší schůze jak však možná za měsíc.

Sněmovna v úterý, tedy ve stejný den jednání, mimo jiné znovu schválila dočasné zavedení možnosti další přesčasové práce ve zdravotnictví. Předlohu novelizace zákoníku práce, která přinese i další změny, nyní dostane v původním sněmovním znění k podpisu prezident Petr Pavel.

Autorka: Pavlína Zítková

Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR / facebook profil Vlastimil Válek

reklama

reklama


reklama

reklama