Hlavička
Rady a tipy -
19/07/2022

Více než 30 procent Čechů nepoužívá opalovací krémy. Nádorů kůže přitom přibývá. Jak se chránit?

Více než 30 procent Čechů nepoužívá při slunění opalovací krémy. A když už si je zakoupí, tak s nízkým ochranným faktorem, který je naprosto nedostačující. Následky mohou být přitom fatální.

reklama

reklama

UVB záření totiž proniká vrchní vrstvou kůže a způsobuje její rychlé opálení. Při absenci opalovacího krému dojde v lepším případě ke spálení, v horším případě dokonce ke vzniku zhoubných nádorů kůže. 

Výskyt tohoto onemocnění se za posledních 30 let dokonce zdvojnásobil. „Zhoubnými nádory kůže ročně onemocní 30 tisíc osob. Nejčastějšími z nich jsou bazaliom, spinaliom a melanom,“ říká MUDr. Ilona Gutwaldová z Centra dermatologie Polikliniky IPP. 

(Bazaliom představuje nejčastější typ rakoviny kůže. I když je považován za zhoubný, metastazuje a usmrcuje jen velmi vzácně. Může ale způsobit významné destrukce a znetvoření kůže. Spinaliom vypadá podobně, ale je nebezpečnější a po určité době může vytvořit vzdálené metastázy, pozn. red.)

reklama

Lidé podceňují prevenci i u lékařů

V květnu 2022 se ve slovinské Lublani konalo sympozium Evropské akademie dermatologie a venerologie (EADV), které se zaměřovalo na průzkum zhoubných nádorů kůže. 

Výsledky nového průzkumu EADV, který byl na tomto jarním sympoziu představen, ukazují, že 1,71 procenta dospělé evropské populace mělo rakovinu kůže, což znamená, že se odhaduje, že touto nemocí trpí asi 7,304 milionu Evropanů. A to i přesto, že právě zhoubným nádorům kůže lze předcházet nejlépe, protože většina je způsobena poškozením ultrafialovými slunečními paprsky.

Kromě toho, že lidé v České republice nedbají na prevenci a málo používají krémy, zároveň podceňují i preventivní prohlídky u lékařů. Kontrolu lze provést jak u dermatologa, tak kůži kontroluje i praktický lékař v rámci preventivní prohlídky, na kterou má nárok každý pojištěnec každé dva roky. Tuto možnost ale využívá jen 32 procent z nich.

Pandemie odradila od kontrol

Dermatologové se už během pandemie setkávali čím dál častěji s pacienty, kteří přestože věděli, že jim na těle roste nezvyklý útvar, k lékaři nešli. 

„Máme velký nárůst počtu pacientů, kteří zjednodušeně řečeno přicházejí pozdě. Většinu kožních nádorů jsme schopni vyléčit v případě, že je diagnostikujeme hned v počáteční fázi růstu. Je smutné, když pacient přichází na první vyšetření a má už kromě nádoru viditelného na kůži i metastázy ve vnitřních orgánech,“ uvedla MUDr. Yvetta Vantuchová, Ph.D., primářka kožního oddělení FN Ostrava.

Melanom vzniká podle primářky Vantuchové v 70 procentech hned zpočátku jako nádor zhoubný a od běžných znamének se výrazně odlišuje. Má většinou sytě hnědou až černou barvu a asymetrický tvar, často s nepravidelnými okraji a výběžky. „Přestože v léčbě melanomu se za poslední léta mnohé změnilo a máme dnes léky i pro metastazující onemocnění, stále platí, že nejdůležitější je včasné chirurgické odstranění nádoru,“ doplnila. 

Ročně přibývá jen ve FN Ostrava okolo 300 pacientů s nově diagnostikovaným melanomem. A to, že Češi podceňují prevenci, potvrzuje i fakt, že v roce 2020 klesl prodej opalovacích krémů v ČR meziročně o 70 procent. Ve stejném roce klesl sice i počet cestujících do zahraničí, ale i při práci na zahradě v Česku není radno opalovací krém vynechat.

„Zejména lidem, kteří tráví na slunci více času a nepoužívají žádný opalovací krém nebo používají opalovací krém s nízkým ochranným faktorem, doporučujeme pravidelnou kontrolu mateřských znamének. Právě pravidelná kontrola vám může zachránit život,“ dodává lékařka Gutwaldová z Centra dermatologie Polikliniky IPP.

Jak často by se měli lidé mazat opalovacím krémem?

Podle lékařů by se člověk při pobytu na slunci měl mazat každé dvě hodiny. V opačném případě doslova hazarduje s vlastním zdravím, shodují se lékaři. První dávku krému je vhodné nanést na kůži 15 minut předtím, než se začnete opalovat. 

Ještě několik dní po opalování se může zdát, že pleť po pobytu na slunci vypadá lépe a zdravěji. Je však nutné uvědomovat si důsledky dlouhodobého vystavení slunečnímu záření. 

Následky příliš častého slunění ukazuje obrázek níže. Z fotografie tváře tohoto muže je zřejmé, která polovina obličeje byla častěji vystavena slunci a která byla naopak ve stínu kabiny kamionu. 

Obličej 69letého muže, který strávil 28 let řízením kamionu (zdroj: The New England Journal of Medicine).

Ochranu opalovacími krémy před UVB zářením určuje tzv. číslo SPF (sun protection factor, pozn. red.). Čím je číslo vyšší, tím více blokuje záření. Například SPF 50 blokuje zhruba 98 procent UVB záření, SPF 30 zhruba 97 procent záření. 

Svoji roli hraje také to, jaký jste fototyp, tedy jak moc je vaše pokožka schopna se proti UVB záření přirozeně chránit. Někdo se spálí už za 10 minut a jiný může ležet na slunci 20 minut a stále nevznikají červená místa. Ochranný faktor pak prodlužuje dobu, po kterou budete na slunci pod ochranou. V případě SPF 15 tak můžete být na slunci teoreticky 15krát déle než bez krému, aniž byste jste spálili.

Další kroky k prevenci

Jestliže se na sluníčku lehce spálíte nebo se vám objevuje sluneční ekzém, případně se chcete chránit před možným karcinomem kůže, pak se snažte dodržovat několik zásadních pravidel:
• Držte se co nejvíce ve stínu a v případě opalování se vyhněte přímému slunci mezi 11. a 15. hodinou.
• Mažte se pravidelně každé dvě hodiny opalovacím krémem. Mažte se také po koupání. U vody využijte voděodolné opalovací krémy.
• Vhodný opalovací krém zvolte dle svého fototypu. 
• Opalovací krém aplikujte zhruba čtvrt hodiny před sluněním.
• Nezapomeňte na dostatečné množství betakarotenu, zvlášť pokud trpíte na ekzémy ze sluníčka.

Autor: Pavlína Zítková

Foto: Pexels

reklama

reklama

reklama

reklama