Hlavička
Zprávy -
04/05/2022

Češi podceňují prevenci u praktických lékařů. Raději zajdou jednou ročně k zubaři

Jen zhruba každý třetí dospělý člověk využívá možnosti preventivní prohlídky u svého praktického lékaře, na kterou má nárok každé dva roky. Přitom díky pravidelným prohlídkám lze snížit riziko pozdního odhalení mnoha nemocí, jako je například cukrovka nebo onkologická onemocnění. Co vše může váš lékař odhalit?

reklama

reklama

I když se situace v posledních sedmi letech mírně zlepšila, covid opět mnoho lidí od preventivních prohlídek odradil. Ukazuje to nejnovější statistika a zpráva Svazu zdravotních pojišťoven.

„Často se u relativně nízkých počtů pravidelných preventivních vyšetření zmiňuje obava z covidu. V porovnání s rozvinutými státy jsou však počty preventivních vyšetření dlouhodobě poměrně nízké, i když díky osvětové činnosti jak lékařských autorit i zdravotních pojišťoven pomalu rostou. V době covidové pandemie nicméně z obavy z nákazy zájem o preventivní prohlídky opět klesl," říká Martin Balada, výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven ČR.

Podle něj Češi často prevenci podceňují a k lékaři chodí až ve chvíli, kdy mají nějaké zdravotní potíže. Pak ale lékař mnohdy zjišťuje již rozvinuté onemocnění, kdy je léčba komplikovanější, dražší a statisticky méně úspěšná.

reklama

„Spojit s poctivou návštěvou preventivních prohlídek určitý bonus pro svědomité pojištěnce by asi dokázalo čísla mírně zlepšit. Stejně tak bychom mohli zvážit i nějaké znevýhodnění těch, kteří možnost prevence zanedbávají,“ dodává.

Raději k zubaři než k praktikovi

Je zajímavé, že zatímco u obecných preventivních prohlídek je podíl účasti kolem 32 procent, alespoň jednou za rok jde na prevenci k zubaři téměř 50 procent lidí ( i když i sem se lidé zdráhají. Více čtěte ZDE).

Jistou souvislost lze vidět podle vyjádření Svazu zdravotních pojišťoven v tom, že u zubaře není nadstandardní péče hrazena z veřejného pojištění a péče o zdravý chrup je tak i v přímém finančním zájmu pojištěnce.

Pojišťovny hradí i preventivní návštěvu u zubního lékaře. Ta se má konat jednou ročně, ale po pěti měsících od poslední provedené prohlídky může pojištěnec přijít ještě na tzv. pravidelnou prohlídku, aniž by měl problémy. Obě tyto prohlídky v daném roce jsou plně hrazeny.

Na všeobecnou preventivní prohlídku u praktického lékaře mají pojištěnci nárok jednou za dva roky. Díky tomu si lékař doplní anamnézu, zkontroluje očkování a kompletně pacienta fyzikálně vyšetří, včetně změření krevního tlaku a orientačního vyšetření zraku a sluchu. 

Co může preventivní prohlídka odhalit?

Součástí prohlídky je i zhodnocení možných rizik, vyšetření kůže a eventuálně i vyšetření konečníku, u mužů pak i v případě genetické nebo rodinné dispozice vyšetření varlat a u žen od 25 let věku v případě genetické nebo rodinné dispozice vyšetření prsů, včetně poučení o nutnosti samovyšetřování.

Dále je pravidelnou součástí prevence i vyšetření moči diagnostickým papírkem, kontrola a zhodnocení výsledků dalších předepsaných preventivních vyšetření, a pokud nebyly v předepsaných termínech provedeny, jejich zajištění. Ve věku 30, 40, 50 a 60 let se při preventivní prohlídce provádí i laboratorní vyšetření hladiny krevních tuků, ve věku 30 let a od 40 let pak ve dvouletých intervalech i vyšetření hladiny krevního cukru.

Vyšetření EKG se provádí ve 40 letech a dále pak pravidelně ve čtyřletých intervalech. Od 50 do 55 let věku mají pojištěnci každoročně nárok na úhradu vyšetření možného skrytého krvácení ve stolici speciálním testem; od 55 let věku je pak toto vyšetření možné absolvovat 1x za 2 roky, nebo se lze rozhodnout pro kolonoskopické vyšetření. Lékař pak podle zvážení konkrétních rizik může doporučit i další vyšetření.

Pojišťovny hradí také nejméně tři programy screeningu zhoubných nádorů, a to screening nádorů prsu prostřednictvím mamografie, screening nádorů tlustého střeva a konečníku prostřednictvím testu na okultní krvácení do stolice a screening nádorů děložního hrdla prostřednictvím cytologického vyšetření stěru z děložního čípku.

Pokud si nejste jistí, určitě se podívejte na nabídku své zdravotní pojišťovny, které nabízí proplacení i v rámci dalších preventivních programů.
 

Autor: Redakce NašeZdravotnictví.cz

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama