Pacienty čekají napřesrok u lékaře změny. Diabetiky bude sledovat jejich praktický lékař, ten bude také odhalovat obezitu u dětí i pečovat o pacienty po léčbě rakoviny. Změní se péče o těhotné a zubaři budou motivováni, aby nabírali pacienty, slibuje Ministerstvo zdravotnictví.
Zmiňované změny vycházejí z dohod o úhradách péče, které zdravotní pojišťovny pro příští rok uzavřely se stomatology, gynekology, praktickými lékaři a lékaři pro děti a dorost. Podle ministerstva to přináší pro pacienty několik pozitivních změn.
Jako první Ministerstvo zdravotnictví zdůraznilo, že se tak zvýší dostupnost stomatologické péče, také gynekologové budou více motivováni k péči o těhotné a praktičtí lékaři získají vyšší kompetence.
Dětem rajský plyn, zubařům registrované pacienty
Zubařů a jejich pacientů se týká nová dohoda, kterou uzavřela Česká stomatologická komora se zdravotními pojišťovnami. Zvýhodněni tak mají být ti, kteří budou mít registrované pacienty, protože od pojišťoven dostanou více peněz. „Díky tomu, že pojišťovny navázaly úhradu na registrujícího stomatologa a navýšily základní výkony, které jsou používány ve stomatologické péči, podpořily tím poskytování péče takzvaně na pojišťovnu,“ řekl k tomu ministr Vojtěch.
Příjemnější by mohla být od nového roku návštěva zubaře i pro některé děti. Pokud nebudou schopné ošetření, stomatolog jim bude moci nově dát pro zklidnění rajský plyn a pojišťovna mu tento zákrok nově proplatí.
„Revolučním počinem je úhrada sedací, která umožní provést řadu ošetření u obtížně spolupracujících dětí přímo v ordinacích, bez nutnosti hospitalizace,“ řekl k tomu prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. „Dlouhodobě jsme poukazovali na to, že se zubařům nevyplatí pracovat pro pojišťovnu a pečovat o dětské pacienty. Jsem rád, že se nám pro příští rok podařilo s pojišťovnami uzavřít dohodu, která toto mění. Těžit z ní budou nejen pacienti, ale i samotní lékaři,“ domnívá se Šmucler.
Pojišťovna také zohlední vyšší ceny materiálů tak, aby odpovídaly realitě. Dohoda představuje navýšení o 734 milionů korun.
Gynekologové budou vypláceni podle trimestrů pacientek
Změny se dotknou také ambulantních gynekologů, jejich pacientek a péče o ně. Podle ministra Vojtěcha dosud vykazovali tito lékaři zbytečné a neefektivní výkony. Teď budou placeni ve třech balíčcích podle těhotenských trimestrů pacientek.
„Lékař, u kterého je těhotná registrována, dostane tři balíčkové úhrady za jednotlivé trimestry – za první 1 500, za druhý 2 500 a za třetí 3 500 korun. Pojišťovna tak jednoznačně hradí péči za těhotné tomu, kdo ji řídí, tedy registrujícímu gynekologovi. Pro gynekology je tato změna výhodná a předvídatelná, stejně jako pro pojišťovny,“ komentoval dohodu předseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák. Dohoda představuje navýšení o 227 milionů korun.
Největší změny čekají pacienty u praktických lékařů
Možná největší změny čekají ovšem praktické lékaře. Získají větší pravomoci a s nimi jim přibude i práce. Je mezi nimi například časný záchyt demence, péče o prediabetika nebo péče o pacienta po onkologické léčbě.
„V zemi, kde čelíme epidemii diabetu, vnímám jako zásadní, že úplně poprvé dohoda obsahuje péči o prediabetiky. To je cesta, jak s touto epidemií bojovat. Cukrovku musíme řešit dřív, než propukne, a prediabetes lze výrazně ovlivnit,“ uvedl předseda Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka.
V ordinaci praktického lékaře pro děti a dorost bude nově možné zachytit a sledovat také pacienta s obezitou. „Epidemie výskytu obezity u dětí a dospívajících patří mezi prioritní problémy v Česku i celosvětově,“ řekla k tomu Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR.
Lepší peníze lékařům za delší ordinační dobu
Lékaři poprvé dostanou od pojišťoven úhradu i za „vzdělávací“ pohovor s rodinou novorozenců o očkování. „Budou odměněni za větší časovou náročnost a opakované nároky na edukaci pacientů o prospěšnosti a smyslu očkování. Vnímáme to aktuálně jako klíčové opatření s ohledem na klesající proočkovanost,“ dodala Hülleová.
Vyšší příplatek získají i ti praktičtí lékaři, kteří budou mít nejdelší ordinační dobu. Musejí mít ovšem ordinaci otevřenou nejméně 30 hodin v týdnu v pěti pracovních dnech a aspoň jednou týdně mít otevřeno do 18 hodin. Podmínkou je i to, aby se pacienti mohli alespoň ve dvou dnech v týdnu objednat na pevně stanovenou hodinu.
David Garkisch
Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0
Anketa
Zlepší podle vás nové změny lékařskou péči?
-
Ludmila Štepková Zdravim,my z malých obci se děsime toho,až nám letos skončí naše paní zubařka a neni prý za ni náhrada.Tak doufáme, že pojišťovna najde rešeni pro nás občany a tak velky obvod,který tu p.zubařka měla,nenechá bez nástupce. -
ola Vážená paní, jste naivní, nic nebude. Krize se prohloubí, pacient bude dále déle čekat. Podle článku přibyde práce praktickým lékařům, to uvidíme, jak to budou ti praktici, z nich je pomalu 50% v důchodovém věku, zvládat. Jestli to spíše dříve nezabalí. Mám ale pro Vás radu: Pokud budou u jakéhokoliv lékaře dlouhé objednací lhůty, resp. budou Vás odmítat, tak jim řeknete, že si to budete platit ze svého. Ale pak se snažte o refundaci peněz u své zdravotní pojišťovny. Není sice na to zákon, ale zmedializujte to a žádejte, aby politici už konečně tento systém zavedli- tedy aby smlouvu s pojišťovnou měl pacient a ne lékař. Tím by se uplatnilo to, po čem volají politici i pacienti, tj. aby dobří lékaři vydělávali více než ti druzí....
-
-
Léčič Prozradím panu ministrovi a Dr. Šonkovi malé tajemství: kompetence můžete zvyšovat pouze tam, kde jsou prázdné čekárny a volné kapacity, nikoliv tam, kde máte nikým a ničím neregulovaný průchod ordinací 50, 70 i více nárokočlověků za den. Průměrný věk "vopvoďáka" je kolem 60 let a v tomto věku, už chce většina lidí jen ve zdraví slušně dožít a ne být zavalen novými povinnostmi, starostmi a papírováním. Udělejte obor finančně atraktivní pro mladé lékaře, kteří ve svém entuziasmu (nebo naivitě) ještě budou chtít spasit svět, ale nechtějte po současných skorodůchodcích, kteří už mají sami se sebou co dělat, aby zachraňovali to, co společnou rukou rozdrbaly všechny polistopadové vlády. -
Tomáš Maškulík mozno neregulovany, ale koho je to chyba ? preco si ten obvodak nabral viac pacientov nez zvlada ? preco neobjednava pacientov na urceny termin vysetrenia napr. telefonicky ? podla mna obvodak, ktory ma viac ako 2000 pacientov nemoze stihat vsetko, co by mal .... ja mam menej ako 1000 ( aj ked sa jedna o dedinsky obvod, kde prevazuju seniori ) a skoro sa nezastavim celych 30 hodin ordinacnej doby ..... o naslednej administrative ani nehovorim ........mnoho obvodov sa teraz zaklada takzvane na zelenej luke ( co pred rokmi poistovne nepovolovali ) .... takze vedla jedneho velkeho obvodu vyrastire postupne druhy ..... jedinym, kto bude nespokojny, bude akurat ten senior obvodak, pretoze cena toho obvodu, co mal, sa znizi na 1/2 ( teda ak najde niekoho, co to kupi ) ...... druhou moznostou je subezna prax oboch doktorov na jednom obvode, ale pre generacne rozdielny pristup noveho a stavajuceho lekara to malokedy funguje -
pl Tomáši, "nabral více než zvládá" problém je v tom že praktik je za jednoho placen poměrně velmi mizerně a tak se musí starat o hodně lidí, tam kde bude mít gyndař za péči o těhotnou 7 litrů za těhotenství, má praktik 55 korun za měsíc --- včera mi přišla zrovna těhotná které gyndař doporučil " ogtt cestou praktika".....jiná zase minulej týden chtěla víst "pn cestou praktika"..... a když se vám to takto sečte máte tam 70 lidí za den ani nemrknete.....navíc s dobou nutnou na vysvětlování, vyšetřování, nebo odmítání vést pn "místo gynekologa", ale to vám veme taky čas. Kdyby tam chodili jen skutečně nemocní a ne milion nihilitid a "cestou pl" , byl by to ouplně jinej vesmír. :-( -
Tomáš Maškulík ad pl .... poradim Vam zacat odmietat vsetko, co na Vas deleguju ...... gynekolog za starostlivost o tehotnu dostane zaplatene, takze nech ide oGTT na jeho naklady ( a tiez nech on vypisuje ziadanku ) ...... sice Vas kolegovia asi nebudu mat moc radi, ale takto je to lege artis ..... mne pride nefer hadzat na kolegu pracu, za ktoru ja dostanem zaplatene ...... specialisti su vsak na to casto zvykli .... praktik ale nie je ich sekretarka ani ich vysute pracovisko ...... u mna ( kedze som na dedine ) odoberam pre specialistov krv ( vykon je mimokapitacny, takze ta praca je zaplatena naviac ), ale ziadanku podpisanu specialistom si pacient donesie ( a teda nakladovost na odbery je na specialistovi ) ...... v tom im vychadzam v ustrety .... ale sanitky na kontroly si maju vypisat oni, ziadanky na SONO , RTG a pod je ich praca, ak to indikuju .... tiez je ich povinnost vypisat lieky v dostatocnom mnozstve do buducej kontroly vramci ich odbornosti a vypisat PN, ak si pacienta pozvu na kontrolu .... takto eliminujete mozno az tretinu navstev denne ( aj ked zo zaciatku budete dost volat kolegom a vysvetlovat im co je ich praca ) .... BTW kapitacia je 56 ( + nejake drobne bonusy ) za normopacienta, takze u mna ( dedinky s mnozstvom seniorov ) je to cca 100 korun/pacienta/ mesiac ...... ale kapitacia tvori cca len 1/2 mojich prijmov ...... ostatne su prevencie, ockovania, EKG, INR, CRP, disp. diabetika a podobne
-
-
Marta Náš praktický lékař má 79 let, teď odchází na 2 měsíce na operaci a následnou rehabilitaci, a za něj není náhrada. Chodí k němu asi 2000 pacientů, tedy ne každý den, ale denně je tam tak min. 30 lidí. Takže mu zvyšte kompetence a on to hodně rychle zabalí a my potom budeme chodit asi k místní léčitelce (léčící zdravé a bohaté lidi, nemocným pomoct jaksi neumí...). Stačí nám zubařka s polovičním úvazkem, ke které se objednává tak na rok předem. -
Zdeněk Chromý Zubari jsou kapitola sama o sobě. VZP říká, že má alternativu proplácení vetšiny potřebných zákroků. když to řeknu zubaři, odpoví že z toho co proplácí pojištovna on nedělá, protože není sebevrah a pokud chci do pusy to, co proplaácí VZP tak at jdu k jinému zubaři. každou navštěvu létají tisíce za plomby. zakroky si podminuje dentální hygienou, zase za moje peníze. na to by se meli politici zaměřit. Zubařů je málo a podle toho se chovají. lidi si platí pojištění, zamestnavatel platí pojištění a zubaři si říkají nehorazné sumy . Podle VZP máme možnost mít větsinu věcí proplacenou, ale proc by zubaři dělali na pojištovnu, když mají možnost tahat z lidí peníze a vydírat lidi tím, že když se jim to nelíbí, tak můžou jít jinam. podle mě by to mělo být trestné. politici dělají zákony od stolu, ale realita je jiná. měli by si zkusit žít například z deůchodu a zajit si nechat udelat nějakou tu plombu, nebo můstek. za chvíli budou chtít zubaři i ledvinu. -
ola A k čemu je to tzv. pojištění, když si to platíte ze svého a pojišťovna Vám nic nerefunduje? Vy platíte 2x. Neporušuje se tím zákon? Je potřeba tlačit na politiky, že nutno zavést smlouvy občanů - voličů- pacientů s pojišťovnami a k tomu refundaci za přímé platby. Tak jak jsem napsala výše. Zdravím
-
-
Léčič Ad kolega Maškulík. I vám prozradím malé tajemství: nikoliv ve velkých městech, resp. někde v civilizaci, ale kdesi dost daleko od Prahy, Brna, Ostravy a Holomóca jsou praxe, kde lékaři neměli na výběr - historicky (z dob socializmu) a nebo náhodně (např. po úmrtí kolegy v sousedství) zdědili do péče 3 i 4 tisíce pacientů. Jak to zvládají nevím (mě osobně by z toho jeblo), ale oni se s tím musejí nějak vypořádat. Někdy objíždějí několik vesnic nebo jim ti lidé z několika míst přijíždějí do jejich ordinace ve "vesničce střediskové". Tam ani objednávkový systém po telefonu nebo po internetu nic nezmůže a tito lékaři rozhodně nestojí o žádné další kompetence, kdy jim někdo bude říkat, že na to má právo nebo nárok.... No a nevím, jak u vás, ale v našem okrese žádné nové "obvody" nevyrůstají, spíše se tu všichni klepou, aby někdo z okolních nenatáhnul bačkory (a že šance je velká), protože my, co jsme zbyli, už máme svých oveček až až a o další, z důvodů, které zmiňujete, nemáme zájem. Až vám bude o 30 let více, leccos pochopíte a zjistíte, že nejdůležitější je - přežít. -
Tomáš Maškulík Pracuji přesně v jedné také střediskové vesničce na Prostějovsku ( Určice ). Pacientů mám nyní cca 1000 a práce vyše hlavy, protože se jedná většinou o polymorbidní seniori a vzhledem k tomu, že tam nejsem ani 2 roky, tak je ještě všechny nepoznám. A to jsem již svedl boj se specialistama, aby si dělali svou práci ( za kterou je pojišťovny platí a já nejsem jejich sekretářka ). Takže píšou sanitky u imobilních pacientů jak domů, tak k sobě zpátky na kontrolu, píšou všechny léky dle své odbornosti, u predoperačního ( pokud ho dělá internista ) si indikují ( a vypíšou žádanky na své náklady ) na to, co chtějí. Sice někdy jsem boj prohrál ( např. vystavování a vedení neschopenky po dobu léčení u specialistu ), event. 1x ročne ( při kontrole ) píše léky na srdce kardiolog a 3x já ( i když mají možnost opakovaného nebo elektronického receptu, ale já těm lidem alespoň vždy změřím tlak a pulz ). Neumím si představit mít více než 2000 lidí ( no vím i o obvodu, kde má 1 lékařka 4500 lidí - okdyž převážně mladých ). To ten lékař sice bere nemalé peníze, ale tu péči o pacienty musí někde šidit. Když nový lékař zdědí 3000 pacientů, tak v průbehu 1 roku mu 5-10% odejde ( ne vždy si nový lékař a pacienti sednou ), zejména pokud razantně zmení dosavadní postupy v ordinaci, tak aby bylo o pacienty dobře postaráno, ale nezbláznil se z toho. A pokud nebude nové přibírat, tak mu budou postupně umírat ( nebo se odstěhují ) a v důchodu mu zbude těch 1000, co mám teď. To, že někteří pacienti ode mně odešli mně netrápí. Většinou to byli stejně věční stěžovatelé. Kto zůstal si váží, že se o nich starám pečlivě a někteří, co se jim zprvu můj přístup nezdál, již přišli na výhody, co přináší. Např. objednávání pacientů na předem stanovenou dobu znamená minimum času ztráveného v čekárně, kde se může od nemocného člověka nakazit i zdravý, co přišel na očkování nebo prevenci a také dostatek parkovacích míst před ordinací. A to, že mi o něco klesl příjem od pojišťoven mně také netrápí. Nejsem hamoun.
-
-
Václav Hotmar Zato jste ale, pane MUDr (?) Maškulíku, excelentní znalec českého jazyka..... -
Mahas to je dost podpasovy argument, neb je zrejme, ze je pan doktor puvodem Slovak...
-
-
Stupková Epidemie výskytu obezity u dětí a dospívajících patří mezi prioritní problémy v Česku i celosvětově,“ řekla k tomu Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR... tak to dovolte, abych se zasmala! Prioritní problem, který se neřeší žádnou legislativní změnou pro výrobce. Vsak se cukry a palmace cpou bez ostychu uz kojencum a batolatum do vsech dostupnych prikrmu, kasi, bio susenek z ovoce, cajicku, dzusiku a podobne! Spise by meli začít tam, tedy s prevencí. Ale co hlavne, ze velke Lobby mají zisky ne?! O zdraví jde až v poslední řadě jen na oko pro stado hloupých volicu -
Mahas hm, jasne, takze za ty , s odpustenim, sracky, kterymi krmi sve rodice uz batolata, muze nekdo jiny nez jejich rodice? Ale , to je mi novinka... BTW palmovy olej mi vadi mnohem min nez v Cechach do vseho lity repkovy... Informace o prevenci se doslova vali vsude na internetu, takze o zdravi ma primarne kazdy pecovat sam. Zkuste ale matce vyzraneho ditete rict, ze je to ciste jeji vina. Jeste vam bude vyhrozovat stiznosti a rvat cosi o aroganci a diskriminace
-
-
ola Ad p. Mahas - dodatek: A k nejlepší prevenci patří cena- zvýšit cenu ( daň) těhle sra..ek, zvýšit zdrav. daň- tzv pojištění všem obézním- nad určité BMI. ... Nedávno tzv. pojišťovny nabádaly své pojištěnce, aby bonzovali lékaře při vykazování výkonů. Jako kdyby nestačilo, že jsou lékaři limitováni- okrádáni. Co takhle na oplátku kdyby lékaři posílali pojišťovnám, že dotyčný občan ty své potíže má jednoduše z přežírání, tak ať mu vyměří vyšší pojistné. -
Tomáš Maškulík ked lekar vykazuje vykony poistovni, ktore neurobil, tak co je na tom zle, ho za to potrestat ? ked jeden lekar robi prevencie poctivo a druhy takzvane od stolu ( bez vysetrovania ), maju dostat zaplatene rovnako ? Sice chapem, ze je v zdravotnictve penazi malo, ale to neospravedlnuje podvody. A inak, nez podnetmi od pacientov, ktori si zkontroluju, co kedy ktory lekar vykazal na poistovnu, to velmi nemate ako zistit. -
ola ad dr Maškulík. Tady nejde o vykazování výkonů, které lékař nedělá ale např. když lékař nemá kod na určitý výkon a pak samozřejmě ho odmítne udělat ( opichy, injekce, infuse...) nebo pacient je rozčilen jak jsou dlouhé objednací lhůty ( např. v rehabilitaci někde až na leden), tak pacientovi nestačí vysvětlení o limitech- tedy nezaplacení pojišťovnou za tuto práci. A sám platit odmítá ani jít jinam. A vzhledem k tomu, že má potíže a nárokuje si rychlou léčbu, které za současných podmínek nelze splnit, tak běží na pojišťovnu, stěžuje si, vymýšlí... Dokonce pak volá úřednice z pojišťovny a pídí se, proč ho lékař "nechce" ošetřit a jen tak mimochodem řekne, že zdraví pacienta - podotýkám, že nejde o nic akutního, život ohrožujícího, že zdraví pacienta má přednost před penězi. Co je to? Vydírání. Hypoteticky, kdyby byla nějaká restaurační pojišťovna, jestli by taky musela dávat lidem najíst, kdyby měli hlad.... Za současné doby zdravotnictví představuje charitu, vydírání zdravotníků, kteří jsou bráni jako rukojmí, že za každé situace musí empaticky s úsměvem kvalitně a rychle léčit. A za jakých podmínek se nyní pracuje, to politiky ani jejich voliče nezajímá. Když je personální devastace, když je lékař přes 300 hodin měsíčně v práci, když sestra má pečovat i o 50 pacientů, tak co ten občan očekává ???? Koukněte zítra - v pondělí 3.6. večer na ČT 1 - Infiltrace . Je to pořad, jak se někdo infiltroval a zjišťoval, jak to v tom našem zdravotnictví ( socialistickém) vlastně chodí. A všichni kolem jenom kroutí hlavami , včetně ministra, když kouká na video pořízené skrytou kamerou ... -
Tomáš Maškulík ad ola ..... asi sme sa nepochopili ... ja som myslel na bonzovanie pacientov ohladne vykonov, co si pacient zisti vo vypise, ale nie je si vedomy, ze by mu ich niekto urobil ...... neviem ake ine bonzovanie ste myslel Vy ? a stazovat si na poistovnu niekedy ordinacii pomoze ...... nejedna tak dostala zmluvu ...... ludia si stazovali tak dlho, ze tam chcu chodit, ale ich poistovna s danym lekarom nema zmluvu, az ju uzavreli ....... rovnako je to s limitmi ...... ked sa bude dost pacientov stazovat, tak poistovna moze limit navysit .... a toto sa zkutocne v urcitych ordinaciach stalo ....... BTW neraz som poslal pacienta, ktory dlho cakal na vysetrenie alebo vykon, aby mu ho poistovna zaistila do terminu uvedeneho v prilohe 2 nariadenia vlady 307/2012 ( mnoho lekarov ani netusi, ze nieco take existuje )
-
-
Marie Dobrý den, za 1. který lékař dá záruku rodiči, který má diagnostikované těžké autoimunitní onemocnění , že u jeho dítěte po povinném očkování nevyvolá a nebo nepodpoří autoiminitní onemocnění. Za 2. Proč v naší republice není možnost si vybrat očkovací látky z více druhů, když v jiných zemích ta možnost je. -
ola 1. když má těžké autoimunní onemocnění, tak očkování by mohlo vyvolat autoimunní onemocnění? Co je to za popletenou gulášovou otázku? A aby dal lékař záruku? To chcete příliš. V lékařství slovo záruka neexistuje, schází vám pokora. Komplikace mohou být vždy i při tzv. banálních ( často používaný výraz stěžovatelů) onemocněních. A i kdyby nějaký kaskadér tu záruku dal a došlo by ke zhoršení, asi se s nim budete soudit, že jo? Právníka už máte připraveného. 2. Co byste chtěla z chudého českého zdravotnictví ještě vyždímat? Tak si tu vámi vybranou očkovací látku zaplaťte, nebo jděte do té jiné země.... -
Tomáš Maškulík ad ola : ministerstvo pripravovalo zakon o tom, ze stat bude garantovat bezpecnost vakcin ( ktore vyzaduje, aby boli detom aplikovane ) tym, ze bude vyplacat odskodne za ich neziaduce ucinky .... akurat netusim, ci to uz je schvalene a odkedy to bude platit .... BTW neviem si predstavit, ako by niekto dokazoval, ze tazke autoimunitne onemocnenie vzniklo z vakciny, pretoze pod to sa asi moc sudnych znalcov nepodpise
-