Hlavička
Zprávy -
08/01/2024

Jan Přáda končí v čele Sekce mladých lékařů ČLK. Proč a kdo ho nahradí?

Jan Přáda odstoupil v pátek 5. ledna z pozice předsedy Sekce mladých lékařů České lékařské komory (ČLK). Bude se tak moci více soustředit na roli viceprezidenta ČLK, do níž byl zvolen v listopadu loňského roku. Proč se pro odstoupení rozhodl a kdo bude novým předsedou sekce?

reklama

reklama

Už v červnu letošního roku se budou konat nové volby předsedy Sekce mladých lékařů (SML), ale jak sám MUDr. Jan Přáda uvedl pro Našezdravotnictví.cz, i tak už byl pevně rozhodnutý, že dál kandidovat nebude. Zvolení do funkce viceprezidenta České lékařské komory ale urychlilo jeho rozhodnutí odstoupit ještě před sjezdem.

„Někdy je v rámci přehlednosti situace při vyjednáváních kontraproduktivní, když je tam člověk, který sedí zároveň na deseti židlích. V té chvíli nevíte, za koho se vyjadřuje. V takové situaci nechci sám být. Proto jsem se rozhodl z jedné funkce odstoupit,“ uvedl Jan Přáda s tím, že když se jde někam vyjadřovat nebo něco řešit, mělo by být jednoznačné, jestli se vyjadřuje za sekci, nebo za ČLK. I když SML sice spadá pod ČLK, doposud měla jistou nezávislost, a to i názorovou, a mělo by to tak zůstat.

Nezávislost a jednoznačnost pozic ale nejsou jedinými důvody, proč se Přáda rozhodl odstoupit. Dalším důvodem je také potřebná generační obměna.

reklama

„Touto dobou jsem již devět let po škole a začínám být trochu vzdálený od problémů, které řeší současní absolventi. Mají trochu jiné nápady a jiný pohled na věc, a to je dobře. Je potřeba vnést do organizace svěží vítr. Nesmíme směřovat do stavu, kdy nějaký čtyřicetiletý předseda sekce je ve stejné funkci 20 let. Proto je nejvyšší čas s tím něco dělat. Iniciativa Lékaři jsou jenom lidi nám pomohla získat spoustu nových aktivních lidí. Nenecháváme tak organizaci na pospas, ale je v ní spousta schopných lidí, kteří budou rádi v naší práci pokračovat, i když jinak,“ dodal Přáda.

Ve vedení Sekce mladých lékařů ČLK působí MUDr. Jan Přáda od roku 2016. Nejdříve jako místopředseda a od roku 2018 jako předseda. Do červnového sjezdu povede Sekci mladých lékařů MUDr. Monika Hilšerová.

Autorka: Pavlína Zítková

Foto: Martin Kubica

reklama

reklama


reklama

reklama