Hlavička
Rady a tipy -
08/11/2023

Hlídání jako bonus pro zaměstnance zdravotnického zařízení zdarma? První vlaštovky se objevují

Už 70 procent z absolventů lékařských fakult v České republice jsou ženy, což má vliv i na podobu prostředí, kde následně pracují. Musí se změnit. Pochopila to například ústecká gynekologicko-porodnická ambulance TeeS Medical MUDr. Petra Sudka, kde vybudovali zázemí pro hlídání dětí lékařek a sester. Co je k tomu přimělo? Jak náročné bylo takové zázemí zřídit a vyplatilo se to?

reklama

reklama

Doba se mění. Mladí lékaři ani sestry nechtějí sloužit mnohahodinové přesčasy, proti kterým nyní bojují už nejen oni. Stejně tak si chtějí užít alespoň nějaký čas s dětmi, když už na rodičovskou nastoupí. A když se vrací do práce, rádi by nastoupili třeba na částečný úvazek nebo by chtěli mít dítě poblíž.

Našli jsme zdravotnické zařízení, a jistě není jediné (i když jich zatím moc není), které jde požadavkům naproti a zřídilo zázemí pro hlídání dětí. 

„V roce 2021, kdy tři lékařky postupně otěhotněly a jedna měla již roční miminko, se zrodil nápad zřídit v prostorách našeho zdravotnického zařízení zázemí pro hlídání dětí lékařek a sester. Lékařky a sestry tak mohou pracovat na zkrácený úvazek a dítě mají v místě pracoviště. Hlídání je jako bonus pro naše zaměstnance zdarma,“ uvedl pro web Našezdravotnictví.cz šéf TeeS Medical MUDr. Petr Sudek, který zaměstnává celkem tři muže a 18 žen.

reklama

Vykrytí i nenadálých absencí

O zázemí pro chůvu s dětmi uvažovala ambulance již v počátcích výstavby. „Vzhledem k rekonstrukci zdravotnického zařízení a výstavbě operačního traktu jsme již v době přípravy začali o zřízení zázemí pro hlídání dětí uvažovat a podle toho jsme projektovali prostory. K dispozici je herna, spací koutek, kuchyňka, toalety nebo sprcha,“ vysvětlil Sudek s tím, že si tak ušetřili spoustu starostí do budoucna.

Pro děti zaměstnankyň i zaměstnanců je vždy od ranních osmi hodin až někdy do 15 hodin k dispozici chůva na plný úvazek. „Chůva se stará denně maximálně o dvě děti ve věku od osmi měsíců do tří let. Lékařky a sestry, kterým se zajišťuje hlídání, pracují na částečný úvazek (DPČ – dohoda o pracovní činnosti) a děti se zde střídají podle služeb zaměstnankyň. Naše zařízení je umístěno v centru města Ústí nad Labem ve velkém parku, který chůva s dětmi hojně využívá. Což je obrovská výhoda,“ popisuje fungování gynekolog Sudek.

Hlídání pomáhá vykrýt i případné absence lékařů, třeba z důvodu nemoci jich samotných nebo jejich dětí. „Pokud zaměstnanec nemůže z důvodu onemocnění dítěte dorazit do práce, využíváme další lékařky na mateřské dovolené, které pracují na DPČ, operativně na zastoupení. Není tak problém jim uhradit práci nad rámec jejich pravidelných ordinačních hodin a hlídání dětí je téměř vždy k dispozici. Našim pacientkám jsme tak k dispozici bez problémů v dané ordinační hodiny,“ dodává Sudek s tím, že vzhledem k pravidelným ordinačním hodinám a plánování operací nedochází ani k přesčasům.

„Pokud bychom toto zázemí neměli, bylo by to pro nás i lékařky obtížnější, ale v okolí fungují dětské skupiny, kam by bylo možné děti umístit. Chůva se ale určitě finančně vyplatí. Pokud nehlídá děti, vypomáhá v běžném provozu ordinace, a můžeme jí proto nabídnout plný úvazek,“ uzavírá Sudek.

Autorka: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama