Hlavička
Rady a tipy -
05/03/2024

Chronický zánět močových cest. Jak se ho zbavit?

Zánět močových cest je častým a nepříjemným zdravotním problémem, se kterým se potýká mnoho lidí, ať už žen či mužů. Jedná se o stav, který postihuje močový systém včetně močových cest, močového měchýře i ledvin. Co když se ale tyto problémy často opakují?

reklama

reklama

Nejčastějším původcem těchto potíží bývá bakteriální infekce, kdy se bakterie dostávají do močového traktu a začnou se zde rozmnožovat, což může vést k nepříjemným symptomům jako jsou pálení při močení, časté nutkání na močení nebo bolesti v podbřišku. V některých případech může akutní zánět přejít do chronického stavu, což představuje ještě složitější situaci, vyžadující pečlivější léčbu a dlouhodobé řízení symptomů a komplikací.

U žen 100krát častěji než u mužů

Asi 50 až 60 procent žen prodělá zánět močových cest jednou v životě, přičemž podle průzkumu české značky Gynella zabývající se intimním zdravím žen až čtvrtina opakovaně do 1 roku od prvního výskytu nemoci. Třetina žen poprvé onemocní před dovršením 24 let. 

„Nejčastějším původcem je Escherichia coli, zkráceně E. coli, bakterie přirozeně se vyskytující ve střevech, která může být do močové trubice zavlečena z konečníku například při nesprávném utírání po stolici nebo během análního styku,” vysvětluje gynekoložka MUDr. Kristýna Koutná.

reklama

Pro zajímavost, zánětem močového měchýře trpí dívky po prvním roce života 30krát častěji než chlapci a dokonce 100krát častěji, jsou-li ve věku 20 až 50 let. Důvodem je odlišné uložení močové trubice u mužů a žen. Zatímco močová trubice ženy měří 4 centimetry, mužská je čtyřikrát až pětkrát delší a bakterie tak musí urazit mnohem delší cestu, než pronikne do močových cest.

Jak rozpoznat záněty močových cest

Zánět močových cest je širší termín, který zahrnuje onemocnění jakékoliv části močového ústrojí – močové trubice, močového měchýře (cystitida) a ledvin (pyelonefritida). Záněty močových cest mohou způsobit bakterie, mechanické podráždění, alergie nebo i léky.

Záněty jsou často důsledkem nedoléčených nebo opakovaných akutních infekcí. O chronických obtížích mluvíme tehdy, když se objeví 2 a vícekrát za půl roku nebo 3krát ročně. Opakované záněty močových cest se vyskytují přibližně u 20 procent žen ve věku 20 až 30 let. Riziko opakovaných infekcí roste s věkem, dále u diabetiček, žen s oslabenou imunitou a těhotných. 

Chronický zánět močového měchýře se projevuje podobně jako akutní, ale obvykle s mírnějšími příznaky. Mezi běžné symptomy patří bolest, řezání a pálení při močení, bolest v podbřišku a bedrech a zapáchající tmavá moč.

„Chronické záněty vedou ke snižování kapacity močového měchýře a k častější potřebě močení. Rovněž se zvyšuje riziko šíření infekce do dalších částí močových cest a do ledvin,” říká gynekoložka Koutná.

Přechozený zánět, špatný pitný režim a další příčiny zánětu

Původcem zánětu je nejčastěji bakterie Escherichia coli (zkráceně E. coli) v močových cestách. Opakující se záněty močových cest obvykle vznikají z nedostatečně vyléčených infekcí. Zajímavostí je, že opakovaný zánět je většinou vyvolán jinou bakterií než předchozí zánět, to znamená, že nová infekce je odlišná od té minulé. K návratu zánětu přispívá i nedostatečný pitný režim, zadržování močení, špatná intimní hygiena a nevhodné spodní prádlo (tanga, kalhotky z umělých materiálů). 

„U žen po menopauze hraje roli pokles estrogenu, který způsobuje úbytek laktobacilů a ztenčování sliznice v močové trubici. Důsledkem bývá kromě infekce i bolest při sexu, únik moči a vaginální suchost,” vysvětluje Koutná. 

Stav mohou ještě dále zhoršovat lubrikační gely s nevhodným složením, které přispívají k suchosti a narušují vaginální mikrobiom. Chronický zánět močových cest se může taky projevit po sexuálním styku. Bakterie se při styku (pohlavním i orálním) snadno přenáší z konečníku do pochvy. Riziko roste, když nedodržujete správnou hygienu, tzn. po styku se nevymočíte, nemyjete si vulvu a nepoužíváte intimní mýdlo. 

Jak léčit chronický zánět močových cest

Léčba opakovaných zánětů bývá dlouhodobá a obvykle spočívá v podávání antibiotik či jiných léků na předpis. Problém řeší specialisté z urologie, urogynekologie a gynekologie, aby došlo k vyloučení vaginální infekce jako hlavní příčiny. Zánět močových cest během a po menopauze může souviset s poklesem estrogenu a laktobacilů v pochvě. V takovém případě může být estrogenová terapie efektivním způsobem, jak léčit zánět močových cest. 

Základem prevence je dostatečný pitný režim (2–3 litry vody denně) a dodržování hygieny, zvlášť po sexu (vždy vyprázdnit močový měchýř a osprchovat se). K posílení imunitního systému a funkce močových cest se doporučují doplňky stravy s přírodními složkami s regeneračními a dezinfekčními účinky, zejména: 

  • Brusinky – Význam brusinek na močové infekce se zkoumá už desítky let. Je jim připisováno především snižování pH moči a zabraňování přilnutí bakterie E. coli na stěny močových cest.
  • D-manóza – Zejména u opakovaných infekcí, ale nejen u nich, mohou být užitečné doplňky s D-manózou, která pomáhá propláchnout močové cesty a vyplavit z nich bakterie. Můžete užívat samostatně jako prevenci, ale i součást akutní léčby spolu s antibiotiky. 
  • Lichořeřišnice – Bylinkou s prokázanými antibakteriálními účinky je lichořeřišnice. Působí proti bakterii E. coli, streptokokům a stafylokokům.
  • Vaginální probiotika – Vaginální probiotika pomáhají udržovat správnou hladinu pH v pochvě a zabraňují přemnožení bakterií. Na rozdíl od běžných probiotik působí přímo v postiženém místě. Jako alternativu můžete ještě konzumovat přírodní probiotika, například zakysané mléčné výrobky, jogurty, kimči atd.

Chronický zánět močových cest každopádně vyžaduje lékařský dohled a dodržování režimových opatření. Jinak může vést k závažnějším komplikacím, jako je snížení kapacity močového měchýře, infekce ledvin nebo inkontinence. S ohledem na tyto potenciální následky je nezbytné zajistit komplexní péči, která zahrnuje nejen léčebný režim, ale také systematické sledování a podporu pacienta.  S ohledem na potenciální komplikace a dopady na kvalitu života je multidisciplinární přístup k péči klíčový pro efektivní řízení tohoto stavu. 

Autorka: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama