Hlavička
Rady a tipy -
17/06/2020

Lékaři vyzývají: Nebojte se a choďte na prohlídky! Na jaké máte nárok?

Kovidová krize sice nepřerušila chod českého zdravotnictví, ale jak lékaři, tak pacienti se omezovali na nezbytné zákroky a vyšetření. Jen málokdo tak v posledních měsících zavítal na preventivní prohlídku. Je na čase to změnit, vyzývá Česká lékařská komora pacienty.

reklama

reklama

Preventivní prohlídku někdy zanedbal asi každý, ale ještě nikdy Česko nezažilo takový plošný výpadek těchto vyšetření jako letos. Lékaři při všech ochranných opatřeních neměli kapacitu na obvyklé množství pacientů, lidé byli vyzýváni, aby neakutní návštěvy ordinací odložili a ani samotným pacientům se do rizikových čekáren příliš nechtělo. Česko tak má více než čtvrtletní deficit zdravotní prevence.


Dojděte si k lékaři, dokud je čas. Nikdo neví, co bude na podzim

reklama

I když nepochybně existují lidé, kteří preventivní prohlídky programově ignorují, ti ostatní by se měli vrátit ke starým zvykům a znovu využívat možností, které jim české zdravotnictví zdarma nabízí. Tím spíše, že možná zažíváme jen krátkou přestávku před dalšími vlnami šíření koronaviru a ani lékaři nedokážou odhadnout, za jakých podmínek budou na podzim ordinovat.

Právě cech lékařů - Česká lékařská komora - teď vyzývá pacienty, aby se nebáli do ordinací chodit. \""Mnozí z vás v době rozšíření nemoci COVID 19 odložili svoji návštěvu lékaře. Nyní již při zachování doporučených hygienických pravidel můžete navštívit svého lékaře bez rizika,\"" píší ve výzvě komory (celý text viz níže) její prezident Milan Kubek a viceprezident Zdeněk Mrozek.

Lékaři přitom upozorňují, že jediná včasná návštěva může rozhodnout o vašem životě či smrti, anebo přinejmenším o vašem budoucím zdraví: \""U některých onemocnění se jejich včasným rozpoznáním může nasadit účinná léčba včas a může se tak předejít plnému rozvoji nemoci, nebo rozvoji přidružených komplikací.\""


I na zubařském křesle se dá odhalit rakovina. A včas

Vedení lékařské komory také zveřejnilo stručný souhrn preventivních vyšetření (viz níže), na jaká máte nárok. Může přitom jít i o zdánlivě banální prohlídky.

Nebolí vás zuby a považujete proto preventivní prohlídku na stomatologii za zbytečnou? Chyba. Málokdo ví, že zubař nesleduje jen vaše zuby, ale že vám dělá i preventivní onkologickou prohlídku úst. Dokáže tak včas odhalit možný nádor na chrupu, čelistech i na měkkých částech obličeje a krku. U dětí zubař v rámci prevence kontroluje také správný vývoj úst a obličeje.

Pravidelná prevence pomáhá odhalit například světově druhý nejčastější druh nádorů - rakovinu tlustého střeva. Každý den na ni umírá v Česku deset lidí, přitom by včasná diagnóza většině z nich zachránila život i zdraví. Také tento test mají starší dospělí zdarma a dostanou ho od svého lékaře. Někteří ho letos pokusně našli dokonce ve svých poštovních schránkách. Více v článku Podceňujete rakovinu střev? Možná vám poštou přijde testovací balíček

Další možnosti preventivních prohlídek popisují ve své výzvě Milan Kubek a Zdeněk Mrozek:


Česká lékařská komora: Preventivní prohlídka u lékaře vám může zachránit život!

Nezanedbáváte své zdraví? Chodíte pravidelně ke svému lékaři? U některých onemocnění se jejich včasným rozpoznáním může nasadit účinná léčba včas a může se tak předejít plnému rozvoji nemoci, nebo rozvoji přidružených komplikací.

Mnozí z vás v době rozšíření nemoci COVID 19 odložili svoji návštěvu lékaře. Nyní již při zachování doporučených hygienických pravidel můžete navštívit svého lékaře bez rizika.

Na jaké preventivní prohlídky máte nárok? Níže uvádíme stručný přehled (podrobnější informace naleznete ve vyhlášce o preventivních prohlídkách č. 70/2012 Sb. na stránkách České lékařské komory.


Všeobecná preventivní prohlídka – provádí všeobecný praktický lékař

1x za dva roky.

Obsah: doplnění anamnézy, kontrola očkování, vyšetření moči, ve 30, 40 a 50 letech vyšetření koncentrace cholesterolu, od 40 let vyšetření krevního cukru, od 40 let co 4 roky vyšetření EKG, od 50 let vyšetření okultního krvácení ve stolici, kontrola, zda bylo provedeno mamografické vyšetření -  u žen nad 45 let .


Všeobecná preventivní prohlídka pro děti a dorost – provádí praktický lékař pro děti a dorost

Devět prohlídek v 1. roce, dále v 18. měsících, ve 3 letech a dále co 2 roky do předání všeobecnému praktickému lékaři.

Obsah prohlídek: anamnéza, kontrola a doplnění chybějícího očkování, fyzikální vyšetření se zaměřením na správný růst, vyšetření psychomotorického vývoje, interní vyšetření, u starších dětí se vyšetření zaměřuje na nemoci střev a jiných stavů, které se zpočátku projevují nejasnými příznaky.


Zubní preventivní prohlídka – provádí zubní lékař

Do 18 let 2x ročně, od 18 let 1x ročně.

U těhotných se provádí preventivní prohlídka 2x během těhotenství.


Gynekologická preventivní prohlídka  - provádí gynekolog

Od 15 let věku, 1x ročně.

Obsah prohlídky: při zvýšeném riziku klinické vyšetření prsů, prohlídka kůže a mízních uzlin v oblasti pohlavních orgánů, vyšetření v zrcadlech a kolposkopické vyšetření, nácvik samovyšetření prsou, od 45 let doporučení k provedení mamografického vyšetření ve dvouletých intervalech, stanovení okultního krvácení ve stolici od 50 do 54 let, od 55 let ve dvouletých intervalech.


Pokud nemůžete najít svého lékaře, nebo chcete vědět, ve kterých oborech může váš lékař vykonávat svoji praxi, navštivte stránky České lékařské komory, která vede veřejný seznam lékařů, kteří pracují na území ČR - najdete ho zde.


MUDr. Milan Kubek, prezident ČLK

MUDr. Zdeněk Mrozek, Ph.D. viceprezident ČLK


reklama

reklama


reklama

reklama