Hlavička
20/04/2020

Změní pandemie české zdravotnictví? Stát zvyšuje platby za děti a staré

Lékaři po tom dlouhodobě volají, ale až pandemie koronaviru donutila vládu zvýšit platby za státní pojištěnce. To jsou děti, senioři, nezaměstnaní či vězni – asi šest milionů lidí. Zdravotnictví tak získá o dvacet miliard korun navíc, napřesrok ještě více.

reklama

reklama

České zdravotnictví finančně táhnou pracující lidé, na zdravotní pojištění odvádějí zdaleka nejvíce. Pak existuje skupina obyvatel, za které pojištění platí stát. To jsou státní pojištěnci, kteří z nejrůznějších pochopitelných důvodů zdravotní pojištění platit nemohou, tedy děti, senioři a také nezaměstnaní nebo třeba vězni.

Tato skupina státních pojištěnců tvoří 60 procent všech obyvatel, ale do systému za ni stát odvádí jen necelou čtvrtinu ze všech příjmů veřejného zdravotního pojištění. Česká lékařská komora dlouhodobě volá po zvýšení této platby, ale teprve pandemie koronaviru teď donutila vládu zvýšit odvody za státní pojištěnce.


reklama

Měsíčně pětistovka navíc

Dosud za každého seniora nebo třeba dítě stát měsíčně platil 1 067 korun měsíčně. Od června se podle rozhodnutí vlády tato platba zvýší o 500 korun na osobu. Od příštího ledna pak ještě o dalších 200 korun měsíčně.

Podle ministra zdravotnictví jde o nutnou finanční injekci. „Zdravotnictví nyní potřebuje finanční injekci ještě víc než kdy předtím. Probíhající pandemie covidu-19 a přijatá opatření k ochraně zdraví obyvatel měly vliv na výdaje z veřejného zdravotního pojištění. Finanční podpora ze státního rozpočtu umožní zachovat stávající dostupnost a kvalitu zdravotní péče,“ uvedl Adam Vojtěch.


Lékaři to chtěli, vláda odmítala, koronavirus to změnil

Do zdravotnictví by tak letos mělo zamířit o téměř 21 miliard korun navíc a v příštím roce pak kolem 50 miliard. Dosud přitom vláda i Ministerstvo zdravotnictví toto navýšení plateb odmítaly, přestože je k tomu vyzývala nejen Česká lékařská komora, ale celkem deset velkých organizací sdružujících lékaře, sestry, ostatní zdravotníky, nemocnice i pacienty. Více například v článku Stát musí dát víc, nebo se zdravotnictví zhroutí. Miliardy leží v pojišťovnách.

Dnes Česko na zdravotní péči dává 6,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Evropský průměr je přitom 9,90 % HDP. V Německu je to dokonce 11,1 % HDP a například v Rakousku 10,4 % HDP. Podle zdravotnických odborů je skutečný údaj o českých financích dokonce ještě o pětinu nižší, protože peníze zadržují pojišťovny na svých účtech.


Nemocnice: Úplně nám to převrátilo způsob fungování

Zvýšením plateb za státní pojištěnce se loni zabýval i sjezd České lékařské komory. Podle návrhu lékařů by se tyto odvody měly pravidelně zvyšovat. V současné době se tato platba vyměřuje z 25 % průměrné mzdy. Komora by chtěla, aby se platba počítala nejprve z 30 % a později z 50 % průměrné mzdy. Pak by se podle představ komory tato částka zvyšovala pravidelnou valorizací.

Teprve pandemie nového koronaviru ovšem vládu donutila, aby za „své“ pojištěnce platila do systému více. Podle ohlasů z nemocnic je to opravdu potřeba – pandemie zcela převrátila způsoby jejich financování a provozu. Velkou část příjmů u nich dosud tvořila plánovaná péče, ale v této kritické situaci ji naopak omezují a vyhrazují lůžka pro pacienty s nemocí covid-19.


ANO chtělo platby za děti a seniory úplně zrušit

Přitom ještě před rokem ministr zdravotnictví společně s ministryní financí Alenou Schillerovou uvažovali o radikálním plánu, že by stát za státní pojištěnce přestal platit úplně. Zdravotnictví by tak ročně přišlo asi o 70 miliard. Výpadek by podle plánu pokryli zaměstnanci a zaměstnavatelé, kterým by naopak zdravotní pojištění vzrostlo řádově o tisíce korun měsíčně.

Poté co se radikální záměr vlády objevil na veřejnosti a vyvolal kritiku většiny expertů, od něj kabinet potichu ustoupil. Prezidentovi lékařské komory to potvrdil i premiér Andrej Babiš. Více v článku Stát za děti a seniory bude pojištění platit dál. Kubek: Šlo o pokusný balon. Nyní vláda naopak vyhověla loňskému požadavku komory a zdravotníků obecně, aby za děti, seniory a nemocné stát odváděl více peněz.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0reklama

reklama

reklama

reklama