Zemřela anestezioložka docentka MUDr. Jarmila Drábková, CSc. Vedle lékařky působila také jako učitelka a vydala mnoho významných publikací. Snad neexistuje jiná lékařská kniha, kterou by četlo tolik generací a ročníků lékařek a lékařů, než její Akutní stavy v první linii. Pojďme si ji připomenout, co za svůj život dokázala.
reklama
reklama
Jarmila Drábková se narodila 14. března 1934 v Praze. Po maturitě na Reálném gymnáziu v Pardubicích absolvovala Fakultu všeobecného lékařství v Praze, na které také v roce 1958 promovala. Svoji praxi začínala jako sekundární lékařka a ústavní anesteziolog na I. gynekologicko-porodnické klinice pražské všeobecné nemocnici. V roce 1961 atestovala v oboru gynekologie a porodnictví a v roce 1964 pak v oboru anesteziologie a resuscitace.
V letech 1964 až 1967 působila jako zástupkyně primáře kliniky anestezie a resuscitace Všeobecné fakultní nemocnice. Následujících úctyhodných 29 let, tedy až do roku 1996, pracovala pro Záchrannou službu hlavního města Prahy jako primářka resuscitačního oddělení.
V roce 1970 získala hodnost kandidátky věd s prací Vliv celkové anestezie na endogenní cirkadiální rytmy a v roce 2003 pak docenturu v oborech chirurgie a urgentní medicína. Tématem její habilitační práce bylo Polytrauma v intenzivní medicíně.
reklama
„Docentka Drábková však, při vší úctě, byla vždy spíše zvídavým klinikem než úzce zaměřenou vědkyní. Mezi roky 1997 a 2012, tedy dobrých patnáct let, vedla primářka Drábková OCHRIP, oddělení chronické resuscitační a intenzivní péče ve FN Motol. V roce 2003 složila další atestaci, tentokrát z urgentní medicíny. Správný doktor se prostě učí celý život,“ řekl prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek při jejím pasování Rytířem českého lékařského stavu v roce 2019.
Stáže v zahraničí a ocenění
Vedle různých kurzů věnovaných řízení zdravotnictví a právním či etickým problémům medicíny je třeba připomenout i stáže na zahraničních pracovištích – ať už v Univerzitní nemocnici v Nijmegenu v Holandsku, na Chirurgickém institutu a Institutu neodkladné pomoci v Moskvě, ale rovněž ve Spojených státech nebo v Belgii.
Jarmila Drábková působila ve funkci vědeckého sekretáře a předsedkyně Československé a posléze České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. V letech 1989 až 2002 byla členkou Evropské rady pro resuscitaci a Evropské anesteziologické akademie. Je, či byla členkou redakční rady několika odborných periodik včetně prestižního časopisu Anesteziologie a intenzivní medicína. Od roku 1997 je čestnou členkou České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče a od roku 2000 pak čestnou členkou České společnosti urgentní medicíny a medicíny katastrof.
Z životních ocenění je nutno zmínit alespoň Medaili Československého červeného kříže za činnost v první pomoci a neodkladné péči z roku 1983, Medaili České lékařské společnosti z roku 1984 a Stříbrnou medaili Slovenské lékařské společnosti z roku 1989.
Docentka Drábková je rovněž držitelkou ocenění Lady PRO za rok 2008 od společnosti Comenius.
„Ocenění je udělováno ženám, které ve své profesionální kariéře dosáhly skutečně mimořádných úspěchů, a přitom si při své náročné práci dokázaly zachovat svůj ženský šarm.
Paní docentka je zkrátka bez diskuse opravdovou dámou české medicíny, známou mezi svými kolegy mimo jiné i díky své bohaté publikační činnosti,“ pokračoval při tehdejším proslovu Milan Kubek.
Bohatá publikační činnost
Není možné vyjmenovávat stovky článků v odborných časopisech, ani desítky kapitol v učebnicích a monografiích. Připomeňme tedy alespoň učebnici Anestezie a resuscitace v porodnictví, kterou vydalo nakladatelství Avicenum v roce 1973, a z 80. let pak dvojici učebnic Základy anesteziologie a Základy resuscitace. Za knihu Polytrauma v intenzivní medicíně obdržela docentka Drábková v roce 2002 Maydlovu cenu České chirurgické společnosti.
„Anebo monografie Akutní stavy v první linii, ta bezesporu patří ke knížkám, které by si měl povinně přečíst, a to i opakovaně, každý lékař,“ domnívá se Milan Kubek.
Z novějších publikací je třeba zmínit v roce 2018 vydanou monografii Následná intenzivní péče, za kterou její autorka získala ocenění Hlávkovy nadace.
Docentka Drábková byla nejenom vynikající lékařkou, ale také učitelkou. Své bohaté odborné zkušenosti a vědomosti předávala jak medikům na 1. LF UK nebo středním zdravotnickým pracovníkům na Vyšší zdravotnické škole Medea Praha, tak také kolegům lékařům v IPVZ a především pak v rámci vzdělávacích kurzů ČLK.
„Právě její kurzy věnované problematice neodkladných stavů a naléhavých situací v medicíně vždy patřily k tomu nejlepšímu, co v rámci celoživotního vzdělávání mohla komora svým členům nabídnout. Je tomu tak nejenom díky jejich vysoké odborné kvalitě a zajímavosti, ale také díky osobnímu charismatu paní docentky Drábkové, když přednášela,“ řekl Milan Kubek.
Jarmila Drábková připravovala vzdělávací kurzy pro ČLK již od roku 2001, a patřila tak k prvním lektorům, kteří se podíleli na vybudování systému celoživotního vzdělávání garantovaného lékařskou komorou. A právě proto se po zásluze stala v roce 2008 první laureátkou Ceny prezidenta ČLK za přínos celoživotnímu vzdělávání lékařů.
Pracovala také v Etické komisi ČLK. Paní docentka dostala mimo jiné od ministryně zdravotnictví ocenění za celoživotní činnost v oblasti první pomoci a neodkladné péče a v roce 2012 obdržela čestné členství v České resuscitační radě. Za svoji poctivou nezištnou práci získala Jarmila Drábková také dvě významná ocenění od České lékařské společnosti JEP, a to Zlatou medaili v roce 2014 a v červnu 2020 pak byla dekorována Cenou Jana Evangelisty Purkyně.
Autor: redakce Našezdravotnictví.cz
Foto: ČLK
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama