Zdravotnictví čelí asi největší výzvě v historii, řekl poslancům šéf lékařů

Nový koronavirus zkouší nejen celou společnost, ale i síly současného zdravotnictví. Je nutné testovat co nejvíce lidí, a to i na náklady státu, řekl mimo jiné při svém slyšení poslancům prezident lékařské komory Milan Kubek. Je podle něj třeba také uvolnit kapacity nemocnic.

Česko se podle šéfa lékařské komory kvůli epidemii koronaviru už neobejde bez dalších ekonomických ztrát, ale musí se připravit na nápor pacientů s covidem-19 a uvolnit pro ně lůžka v nemocnicích. Neobejde se to podle něj bez odkládání plánovaných operací. Zároveň ale upozornil, že by měla být zachována péče pro všechny pacienty s neodkladnými zákroky.

Milan Kubek poslancům při slyšení na zdravotním výboru Poslanecké sněmovny rovněž navrhl, aby pro pacienty s diagnózou covidu-19 byly vyčleněny některé léčebny dlouhodobě nemocných. Upozornil i na překvapivý problém - uzavírání škol může mít na zdravotnictví významný dopad. 

„Prioritou je, aby lidé mohli chodit do práce. Pro zdravotnictví, ve kterém pracují převážně ženy, je extrémně důležité udržel otevřený první stupeň základních škol a školy mateřské. V případě jejich zavření by se významně zhoršila personální krize ve zdravotnictví,“ řekl poslancům prezident České lékařské komory...


Prezident lékařské komory na zdravotním výboru a u ministra zdravotnictví

Dne 7. 10. 2020 jsem na základě pozvání předsedkyně paní profesorky Adámkové měl možnost jako prezident České lékařské komory vystoupit na zdravotním výboru Poslanecké sněmovny s žádostí zdravotníků o pomoc a podporu při zvládání současné vlny epidemie covidu-19. České zdravotnictví čelí patrně nejvážnější výzvě v novodobé historie. Epidemická situace je v České republice v současnosti nejhorší z celé Evropy. Všichni víme, čím jsme si tento závažný problém způsobili a nyní musíme hledat společně jeho řešení. 

Současná situace je mnohem závažnější, než byla na jaře letošního roku. Je jasné, že bez ekonomických ztrát se již epidemii zvládnout nepodaří. Lékařská komora podporuje protiepidemická opatření a chápe nutnost jejich dalšího zpřísňování. Prioritou je, aby lidé mohli chodit do práce. Pro zdravotnictví, ve kterém pracují převážně ženy, je extrémně důležité udržel otevřený první stupeň základních škol a školy mateřské. V případě jejich zavření by se významně zhoršila personální krize ve zdravotnictví. Počty nakažených zdravotníků rychle rostou a již nyní musí v řadě nemocnic pracovat i zdravotníci, kteří jsou v karanténě. 

Je třeba uvolnit kapacity nemocnic a připravit je na nápor pacientů s covidem-19, a to i těch ve vážném stavu. Je třeba odkládat plánované operace a zákroky, aby zůstala zachována dostupnost péče pro pacienty, jejichž zdravotní stav vyžaduje bezodkladnou péči, a to pro všechny diagnózy. Nemocnicím je možno ulevit také tím, že se vyčlení několik léčeben dlouhodobě nemocných pouze pro pacienty s covidem-19.

Nutností bude urychlená novelizace tzv. kompenzační vyhlášky. Předpoklad ministra Vojtěcha, že na podzim žádná druhá vlna epidemie nepřijde, se nenaplnil a bez změny vyhlášky by nezbytné omezování odkladné zdravotní péče vedlo k závažnému ekonomickému poškození poskytovatelů lůžkové i ambulantní zdravotní péče. 

 Je třeba zajistit dostupnost testování pro co nejširší okruh osob. Testy by měly hradit všem zdravotní pojišťovny, případně stát. Je levnější hradit testy než vyplácet sociální dávky lidem v karanténě.

Lékařská komora v jarní fázi epidemie rozesílala lékařům aktuální informace z Ministerstva zdravotnictví, od hygienické služby, od zdravotních pojišťoven i z jednotlivých krajů. Komora se zapojila do distribuce osobních ochranných prostředků a svoji pomoc i odborný potenciál nabízí i tentokrát.

Dále jsem využil příležitost, abych poděkoval členům zdravotního výboru za konstruktivní diskusi a vyslovil uspokojení z toho, že nikdo z přítomných nepodlehl pokušení snažit se současnou krizovou situaci politizovat. Virus nerespektuje stranickou příslušnost. 

Závěrem jsem poděkoval hlavní hygieničce MUDr. Rážové a řediteli ÚZIS profesu Duškovi za průběžně aktualizované informace o počtech nakažených zdravotníků. 

Následně jsem jednal s ministrem zdravotnictví prof. Prymulou o současné neutěšení epidemické situaci a o možném zpřísnění protiepidemických opatření. Česká lékařská komora bude na potlačení epidemie spolupracovat.

7. 10. 2020

MUDr. Milan Kubek – prezident ČLK


Anketa

Myslíte, že se letos nakazíte koronavirem?

Celkem hlasovalo 179 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Je to epidemie neočkovaných. Jsme v rizikovém scénáři, řekl Vojtěch

Covid nabírá na síle. V Česku i okolních zemích. Polsko je rizikové

Testy na covid už nebudou zdarma. Restaurace budou hosty kontrolovat