Nový koronavirus zkouší nejen celou společnost, ale i síly současného zdravotnictví. Je nutné testovat co nejvíce lidí, a to i na náklady státu, řekl mimo jiné při svém slyšení poslancům prezident lékařské komory Milan Kubek. Je podle něj třeba také uvolnit kapacity nemocnic.
Česko se podle šéfa lékařské komory kvůli epidemii koronaviru už neobejde bez dalších ekonomických ztrát, ale musí se připravit na nápor pacientů s covidem-19 a uvolnit pro ně lůžka v nemocnicích. Neobejde se to podle něj bez odkládání plánovaných operací. Zároveň ale upozornil, že by měla být zachována péče pro všechny pacienty s neodkladnými zákroky.
Milan Kubek poslancům při slyšení na zdravotním výboru Poslanecké sněmovny rovněž navrhl, aby pro pacienty s diagnózou covidu-19 byly vyčleněny některé léčebny dlouhodobě nemocných. Upozornil i na překvapivý problém - uzavírání škol může mít na zdravotnictví významný dopad.
„Prioritou je, aby lidé mohli chodit do práce. Pro zdravotnictví, ve kterém pracují převážně ženy, je extrémně důležité udržel otevřený první stupeň základních škol a školy mateřské. V případě jejich zavření by se významně zhoršila personální krize ve zdravotnictví,“ řekl poslancům prezident České lékařské komory...
Prezident lékařské komory na zdravotním výboru a u ministra zdravotnictví
Dne 7. 10. 2020 jsem na základě pozvání předsedkyně paní profesorky Adámkové měl možnost jako prezident České lékařské komory vystoupit na zdravotním výboru Poslanecké sněmovny s žádostí zdravotníků o pomoc a podporu při zvládání současné vlny epidemie covidu-19. České zdravotnictví čelí patrně nejvážnější výzvě v novodobé historie. Epidemická situace je v České republice v současnosti nejhorší z celé Evropy. Všichni víme, čím jsme si tento závažný problém způsobili a nyní musíme hledat společně jeho řešení.
Současná situace je mnohem závažnější, než byla na jaře letošního roku. Je jasné, že bez ekonomických ztrát se již epidemii zvládnout nepodaří. Lékařská komora podporuje protiepidemická opatření a chápe nutnost jejich dalšího zpřísňování. Prioritou je, aby lidé mohli chodit do práce. Pro zdravotnictví, ve kterém pracují převážně ženy, je extrémně důležité udržel otevřený první stupeň základních škol a školy mateřské. V případě jejich zavření by se významně zhoršila personální krize ve zdravotnictví. Počty nakažených zdravotníků rychle rostou a již nyní musí v řadě nemocnic pracovat i zdravotníci, kteří jsou v karanténě.
Je třeba uvolnit kapacity nemocnic a připravit je na nápor pacientů s covidem-19, a to i těch ve vážném stavu. Je třeba odkládat plánované operace a zákroky, aby zůstala zachována dostupnost péče pro pacienty, jejichž zdravotní stav vyžaduje bezodkladnou péči, a to pro všechny diagnózy. Nemocnicím je možno ulevit také tím, že se vyčlení několik léčeben dlouhodobě nemocných pouze pro pacienty s covidem-19.
Nutností bude urychlená novelizace tzv. kompenzační vyhlášky. Předpoklad ministra Vojtěcha, že na podzim žádná druhá vlna epidemie nepřijde, se nenaplnil a bez změny vyhlášky by nezbytné omezování odkladné zdravotní péče vedlo k závažnému ekonomickému poškození poskytovatelů lůžkové i ambulantní zdravotní péče.
Je třeba zajistit dostupnost testování pro co nejširší okruh osob. Testy by měly hradit všem zdravotní pojišťovny, případně stát. Je levnější hradit testy než vyplácet sociální dávky lidem v karanténě.
Lékařská komora v jarní fázi epidemie rozesílala lékařům aktuální informace z Ministerstva zdravotnictví, od hygienické služby, od zdravotních pojišťoven i z jednotlivých krajů. Komora se zapojila do distribuce osobních ochranných prostředků a svoji pomoc i odborný potenciál nabízí i tentokrát.
Dále jsem využil příležitost, abych poděkoval členům zdravotního výboru za konstruktivní diskusi a vyslovil uspokojení z toho, že nikdo z přítomných nepodlehl pokušení snažit se současnou krizovou situaci politizovat. Virus nerespektuje stranickou příslušnost.
Závěrem jsem poděkoval hlavní hygieničce MUDr. Rážové a řediteli ÚZIS profesu Duškovi za průběžně aktualizované informace o počtech nakažených zdravotníků.
Následně jsem jednal s ministrem zdravotnictví prof. Prymulou o současné neutěšení epidemické situaci a o možném zpřísnění protiepidemických opatření. Česká lékařská komora bude na potlačení epidemie spolupracovat.
7. 10. 2020
MUDr. Milan Kubek – prezident ČLK
Anketa
Myslíte, že se letos nakazíte koronavirem?
-
Pepa Hm,hm vyčlenit LDN pro covid, dobrý. A kam se dají stávající pacienti? To bych moc rád věděl -
ola Příčiny současného stavu: Chyby na straně politiků, hlavně premiéra, behěm letního rozvolnění. Chyba je taky na straně lidí, kde je více méně pravidlem z příkazů si nic nedělat ( když se navíc za to pokuty neplatí jako jinde v EU), je to ale i v podstatě naší kultury. Tady se potkávají lidé, kteří se třeba ani neznají a i za této epidemiologické situace se dohodnou, že pro následující půlhodinovou schůzku si sundají roušky. Je pro nás příznačná ztráta odpovědnosti za své zdraví a zdraví jiných. Hospitalizovaní jsou hlavně lidi obésní s hypertensí a cukrovkou 2. typu. Když tato pandemie někdy pomine, tak bude potřeba udělat totální reformu ( změnit zákony) v poskytování zdravotních služeb( ještě nedávno to byl zákon o péči o zdraví lidu) -
Pavel Čím pomohou v krizi zaměstnanci Národní lékařské knihovny?