Hlavička
Kauzy -
26/05/2020

Záchranářka si stěžovala na nedostatek roušek. Kraj podal trestní oznámení

Těžko uvěřitelnou kauzu rozehrál Středočeský kraj. Kvůli stížnosti záchranářky na nedostatek ochranných pomůcek při pandemii koronaviru podal trestní oznámení. Výroky záchranářky teď vyšetřuje policejní odbor pro extremismus a terorismus. Žena už raději podala výpověď.

reklama

reklama

Na kauzu upozornil pořad Reportéři ČT. Vyvolala takový rozruch, že se za kraj záchranářce omlouvají opoziční politici a další píší policejnímu prezidentovi o vysvětlení. Postup kraje a hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) označují za „politicky i morálně nepřijatelný“, za „papalášské vyhrožování a zastrašování“ a také za „zneužití policie“.


Záchranářka: Nemáme nic, nejsme chráněni

reklama

Záchranářka Veronika Brožová ze Zdib u Prahy stojí od počátku pandemie koronaviru v první linii. Každý den riskovala, že se sama nakazí. Tím spíš, že se jí a jejím kolegům nedostávalo roušek, respirátorů, ochranných plášťů a dalších pomůcek.

V této zoufalé situaci záchranářka Brožová poslala v polovině března otevřený dopis středočeské hejtmance za ANO, Jaroslavě Pokorné Jermanové. Popsala v něm detailně zoufalou situaci záchranářů.

„V období vyhlášené pandemie, kdy i běžní civilisti, kteří dnes pojedou MHD, musí mít roušku přes ústa a nos... tak my nemáme nic. Na našem stanovišti máme v tento okamžik jeden, ano jeden respirátor a tři balíčky kompletních ochranných pomůcek k infekčnímu pacientovi. To shledávám jako nedostatečné. Obyčejné chirurgické roušky máme z vlastních zdrojů, koupené ještě před obdobím klasické chřipky, a to v omezeném množství. Ani ty nám naše organizace neposkytla. Nejsme nijak chráněni. V době, kdy bychom ke každému pacientovi měli jet s respirátorem. Protože pokud se nakazíme, tak kdo bude, paní hejtmanko, zajišťovat urgentní péči ve vašem kraji?“ ptala se v dopise záchranářka hejtmanky.


Hejtmanka: Lživý článek, šíří poplašnou zprávu

Dopisu si povšimla celostátní i regionální média a použil ho i lokální server Náš region. Právě kvůli jeho článku se kraj odhodlal k nepochopitelnému kroku – podal trestní oznámení na neznámého pachatele za šíření poplašné zprávy.

Ačkoliv se hejtmanka Pokorná Jermanová přímo nepřiznala, že by nápad s trestním oznámením byl její, nepochybně o něm věděla. V reportáži České televize to sama uvedla před kamerou: „V tuto chvíli už se realizují právní kroky s ohledem na vydávání tohoto článku, protože byl naprosto lživý a v tuto chvíli šíří poplašnou zprávu.“

„Případem“ se tedy začala zabývat policie, a protože to bylo ve stavu vyhlášené nouze, vyšetřování automaticky připadlo odboru boje proti extremismu a terorismu. Žádné obvinění zatím nepadlo, záchranářku ale už napomenuli nadřízení, protože se údajně provinila proti pracovním předpisům.


Ochranné pomůcky chyběly v celé zemi, kraj jich ale prý měl dost

Hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou otevřený dopis rozhodně potěšit nemohl. Záchranářka ji totiž nijak nešetřila. „Prosím, objasněte mi, jak probíhají opatření, která mají zajistit naši a vlastně následně i vaši bezpečnost? Reálně. Protože to, co se dozvídám z médií, se neslučuje s tím, jak to probíhá v realitě. Ubezpečte mě, prosím, že vaše vyjádření nejsou jen pouhopouhé prázdné populistické fráze,“ napsala v dopise.

Hejtmanka se teď brání, že trestní oznámení nesměřovalo přímo na záchranářku, ale kraj ho podal kvůli údajně lživému článku v Našem regionu. „Musím říct, že jsem byla velmi zaskočená, jak útočný a nepravdivý článek byl zveřejněn o tom, že záchranná služba Středočeského kraje nemá ochranné pomůcky,“ prohlásila hejtmanka Pokorná Jermanová.

V první polovině března přitom ochranné pomůcky chyběly v celé zemi. Vláda nařídila jejich povinné nošení a občany vyzvala, ať si roušky šijí sami. Dokonce kvůli tomu nechala znovu otevřít galanterie, aby si lidé mohli nakoupit látky. Přesto Pokorná Jermanová tvrdí, že ve Středních Čechách měli záchranáři ochranných prostředků dostatek.

„Čím dál víc se ukazuje, že paní Veronika Brožová si zřejmě neuvědomila možný dopad svého hodnocení situace, které se nezakládalo na objektivní skutečnosti,“ komentoval to mluvčí Středočeského kraje Jan Denemark Nováček.


Opozice: Hejtmanko, stáhněte to trestní oznámení

Postupu Středočeského kraje, který trestními oznámeními ani v minulosti nijak nešetřil, se zhrozili opoziční politici. Předseda středočeské ČSSD Robin Povšík se od trestního oznámení distancoval a vyzval hejtmanku, aby oznámení stáhla.

Povšík, ačkoliv není členem rady kraje, se za úřad veřejně omluvil. „Je to zneužití policie, protože ta případ nakonec stejně odloží, pouze tím nikým nevolení krajští úředníci zkazí pár týdnů života několika lidem,“ dodal.


Záchranáři: Je to pohrávání si s motivací a důvěrou zdravotníků

Trestní oznámení pobouřilo poslance a zastupitele za opoziční ODS Martina Kupku. „Není to bohužel první případ podobného papalášského vyhrožování a zastrašování,“ komentoval postup hejtmanky a kraje. Obrátil se proto se žádostí o vysvětlení na policejního prezidenta Jana Švejdara. Chce vědět, proč se policie věcí zabývá.

Za svoji kolegyni se postavila i Komora záchranářů. „Čekají nás možná další vlny a je potřeba se na to připravit. Pohrávat si takto s motivací a důvěrou zdravotníků není v této chvíli úplně vhodné,“ řekl České televizi prezident Komory záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky Radomír Vlk.

Svoji oběť už ale trestní oznámení kraje má. Záchranářka Veronika Brožová podle svých slov ztratila motivaci zůstat ve svém zaměstnání. Koncem června od záchranářů odchází. „Už jsem prostě toho nechtěla být součástí,“ vysvětlila.


David Garkisch

Ilustrační foto: ZZS Středočeského kraje


reklama

reklama

reklama

reklama