Hlavička
Kauzy -
27/02/2018

Za rok začnou staří lékaři ubývat rychleji, než školy dodají nové

Česko míří ke zlomovému bodu, kdy školy nedokážou nahrazovat přirozený úbytek lékařů odcházejících do penze. Varovali před tím děkani lékařských fakult. Za pravdu jim dává statistika. Více studentů školy nemohou přijmout – nemají na ně dost peněz ani učitelů.

reklama

reklama

Neradostná čísla přinesl Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Jeho nejnovější dostupná data dokládají, že čeští lékaři stárnou a průměrný věk v jejich profesi roste. Podle děkanů osmi českých lékařských fakult je nutné omladit populaci lékařů, a to až o jednu věkovou dekádu.

Už teď chybí v českém zdravotnictví tisíce lékařů a dalšího zdravotnického personálu. Nedostatek lékařů je znát hlavně v lůžkové péči, kde už teď schází nejméně tisíc úvazků. Mnohé nemocnice musely uzavřít celá oddělení, protože jim chybí personál. 


reklama

Každý třetí lékař nad 60 let?

Zásadní pokles počtu lékařů kvůli odchodu do důchodu přitom přijde teprve po roce 2018. „Bez účinné intervence bude lékařská péče už v roce 2020 přibližně ve 32 % závislá na lékařích starších 60 let a tento podíl bude dále významně narůstat,“ varoval ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Podle něj ještě do období 2018–2019 budou školy úbytek stárnoucí populace lékařů pokrývat, pak už to ale stačit nebude. 

Stejné obavy sdílejí i lékařské fakulty. Hrozí podle nich krize celého zdravotnictví, kdy lidé nebudou mít dostupnou ani kvalitní lékařskou péči. „Pokud český stát a odpovědné instituce nezačnou situaci systémově řešit, a to skutečně ihned, můžeme během dvou až tří let očekávat krizový stav v počtu zdravotníků, protože je nebude mít kdo vychovávat a školit. Tato skutečnost – v kombinaci se stárnutím lékařů v ČR a jejich odchodem do důchodu – může způsobit opravdu velmi vážnou krizi v oblasti dostupnosti a kvality zdravotní péče v ČR,“ prohlásil dnes místopředseda Asociace děkanů lékařských fakult a děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Martin Bareš.


Na medicínu se dostane jen každý desátý. Je to málo

Nově vzniklá asociace děkanů osmi lékařských fakult si dala za cíl na nedostatek lékařů upozornit a situaci řešit. Školy dnes vysoké procento uchazečů odmítají. Nemá je kdo ani kde učit, školám navíc na další studenty chybějí i peníze. Na medicínu se tak dostane asi jen každý desátý uchazeč.

Podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška by bylo optimální přijímat asi o 20 až 25 procent více studentů medicíny. Například loni fakulty opustilo 1 100 absolventů, ale do zdravotnictví jich odhadem nastoupí jen asi 860. 


Na studia lékařů školy doplácejí z jiných výdělků

Podle místopředsedy asociace děkanů ve skutečnosti školy na vzdělání lékařů doplácejí, protože stát jim neplatí tolik, kolik to doopravdy stojí. „V době rekordního ekonomického růstu, při setrvalém stárnutí populace a neustále se rozšiřující kvalitní zdravotní péči je s podivem, že český stát dává na výuku nových lékařů, zdravotních sester a dalších zdravotnických profesí významně méně, než kolik ve skutečnosti stojí. Lékařské fakulty pak musejí své hospodaření dorovnávat z vlastních zdrojů, například z příjmů z výuky v anglických studijních programech, přičemž každý rok odmítají vysoké procento uchazečů o studium z kapacitních důvodů. Tato vysoce nestandardní a nezdravá situace je zcela neudržitelná již z krátkodobého hlediska,“ varoval děkan a místopředseda asociace Martin Bareš.


Nemá kdo učit. Za ty peníze...

Nedostatek peněz na vzdělávání lékařů má i další důsledky. Nemá je kdo učit. I při současných platech lékařů v Česku se jim vyplatí pracovat raději v praxi než učit nové kolegy. Třeba asistent na fakultě má nástupní plat asi 22 000 korun, docent zhruba 45 000 a profesor přes 50 000 korun. „Učitelé medicíny mají poloviční příjmy než jejich kolegové v praxi,“ shrnul to děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Aleksi Šedo.

Děkani požadují od státu více peněz na vzdělání a dlouhodobý plán, jak navýšit počty studentů. „Veřejnost musí být pravdivě informována o zásadním ohrožení zdravotní péče v České republice a o možných velmi závažných důsledcích současného stavu,“ prohlásil děkan Martin Bareš.

David Garkisch

Foto: Pixabay.com, CC0 Creative Commons


reklama

reklama


reklama

reklama