Hlavička
Zprávy -
26/07/2021

Vysmíval se vakcínám i pandemii covidu. Za měsíc na něj umřel

Byl jedním z nejhlasitějších odpůrců očkování proti covidu-19 a na sociálních sítích měl tisíce podobně naladěných fanoušků. Žertoval o tom, že vakcínu nemá a zlehčoval pandemii koronaviru. Ta jej ale dostihla a po měsíci boje s nemocí Stephen Harmon covidu podlehl. Svůj konec veřejně i dokumentoval.

reklama

reklama

Stephen Harmon byl členem australské církve Hillsong, ale žil v Kalifornii. Právě tam v poslední dnech a týdnech prudce roste počet nakažených, hospitalizovaných i mrtvých. Šíří se mezi nimi především mutace delta, a to poté, co minulý měsíc stát rozvolnil protiepidemická opatření a znovu otevřel tamní ekonomiku. O Harmonově skonu informovala na Twitteru jeho církev a věnovala se mu i britská BBC


Stupidní ventilátor, psal muž před smrtí

reklama

Jak potvrzují tamní lékaři, ti, co potřebují pomoc v nemocnici, jsou téměř výhradně neočkovaní lidé, kteří patří mezi odpírače vakcinace. Tím byl i Stephen Harmon, který nemoci podlehl v pouhých 34 letech. Spoléhal na svou víru v boha a ještě tři dny před smrtí se vysmíval i léčbě, kterou se mu lékaři snažili zachránit život.

„Pokud nemáte víru, že vás Bůh může uzdravit spíš než stupidní ventilátor, pak se - do pekla - držte od mého pokoje na JIP dál. Není tu žádný prostor pro strach nebo nedostatek víry!“ napsal na Twitter Harmon.

Ještě když byl zdravý, z pandemie covidu si spíše utahoval. „Mám 99 problémů, ale vakcína mezi nimi není,“ tweetoval například ještě před měsícem.


Nevím, kdy se probudím. Modlete se...

Harmon svůj zdravotní stav průběžně dokumentoval a fotografie zveřejňoval. Nejprve byl na kyslíkové podpoře, ale jeho stav se stále zhoršoval. Nákaza covidem-19 mu způsobila zápal plic a protože měl kriticky nízkou hladinu kyslíku v krvi, souhlasil s tím, aby ho lékaři intubovali. Současně ho uvedli do umělého spánku.

„Nevím, kdy se probudím. Prosím, modlete se za mě,“ zněla jeho poslední zpráva na Twitteru. Ještě tentýž den Stephen Harmon zemřel. Podle jeho ošetřujícího lékaře Orena Friedmana byla jeho smrt „neuvěřitelně demoralizující“. Upozornil, že se jí dalo předejít. „Prakticky každý člověk, který onemocní natolik, že musí být přijatý do nemocnice, nebyl očkován,“ uvedl pro televizi KCBS lékař Oren Friedman, který se v Los Angeles stará o covidové pacienty.

V Kalifornii počet nových případů nákazy výrazně roste. Mezi lidmi se šíří zejména mnohem nakažlivější varianta delta. Ještě před několika týdny lékaři při testech zachytávali pouze jedno procento nakažených, teď už toto číslo vystoupalo na pět procent. Pacienti navíc znovu plní nemocnice – za poslední týden jich přibylo o dvě stovky.


Jeho církev vakcíny neodmítá

O smrti Stephena Harmona informoval zakladatel církve Hilsong Brian Houston. „Ben nám právě předal zdrcující zprávu, že náš milovaný přítel Stephen Harmon zemřel na covid. Je to srdcervoucí,“ napsal představený církve Brian Houston.

Odmítání vakcíny proti covidu bylo podle něj Harmonovo vlastní rozhodnutí. Jeho církev totiž své členy vyzývá, aby dali na rady zdravotníků. „Pokud jde o jakýkoli zdravotní problém, důrazně doporučujeme lidem v naší církvi, aby se řídili pokyny svých lékařů, \""uvedl Houston ve svém prohlášení pro televizi KCBS. „ I když mnoho našich zaměstnanců, z vedení církve a sboru už vakcínu dostalo, uznáváme, že jde o osobní rozhodnutí každého jednotlivce, ale měl by se o tom poradit se zdravotníky,“ uvedl představený církve.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay, CC0




reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama