Hlavička
Zprávy -
29/05/2023

Včasné odhalení rakoviny slinivky břišní na obzoru. Do půl roku odstartuje studie na ověření diagnostiky z krve

Zhruba do půl roku by mohla být spuštěna vlastní klinická studie na ověření diagnostiky rakoviny slinivky břišní z krve. Metodu, kterou publikoval světový časopis Nature Communication a na niž drží Univerzity Pardubice dva patenty vyvinul tým Michala Holčapka z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Zbývá ještě připravit protokol studie, schválení Státním ústavem pro kontrolu léčiv a etickou komisí a domluva s institucemi, který by měly zájem se studie účastnit. V čem je studie jedinečná?

reklama

reklama

Rakovina slinivky představuje desátý nejčastější typ karcinomu a její diagnostika je velmi složitá. Často dochází k odhalení nemoci až v pozdějším stádiu rakoviny a kvůli tomu mu podlehne až 87 procent pacientů. V roce 2022 bylo v České republice diagnostikováno více než 2400 nových případů.

V tom je nová studie unikátní, protože ověření diagnostiky rakoviny slinivky břišní z krve umožní včasnou detekci, která tu zatím chybí. 

„Koncept klinické studie diagnostiky rakoviny slinivky břišní na Univerzitě Pardubice považuji za velmi nadějný. Metoda prof. Holčapka dává naději pacientům, že pokud se potvrdí její účinnost, výrazně se zlepší jejich prognóza. Pro mě jako lékaře, který se s onkologickými pacienty dostává do styku velmi často, je toto velmi důležité a projekt má moji podporu,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek při návštěvě V Pardubické nemocnici.

reklama

Během tří let, po kterou studie poběží, by mělo být vyšetřeno asi 600 pacientů. Nyní se jedná o zapojení co nejvíce onkologických center z republiky. 

„Naším cílem je do toho zapojit všechna onkologická centra, v tento okamžik máme vyjednáno šest z nich. Musíme ještě doladit skladování vzorků, které vyžaduje specifické nádoby, zamrazení, a chceme dovybavit i další centra tak, aby mohla být všechna zapojena a pacienti napříč republikou mohli být do studie nasbíráni," řekl ředitel Masarykova onkologického ústavu Marek Svoboda a dodal:

„Tato metoda by to měla ještě dál posunout. Měla by zjistit, který pacient je rizikový, kdo by měl podstoupit náročný operační výkon nebo diagnostický výkon s odběrem tkáně. To jsou všechno věci, které může tato metoda do budoucna vylepšit a případně posunout i do jiných populací."

Metodu diagnostiky rakoviny slinivky břišní by bylo možné využít podle informací ČTK pro plošný screening osob s rizikovými faktory. Mezi ně patří například kouření, některé typy cukrovek, chronický zánět pankreatu nebo určitá genetická onemocnění. Zatím vhodná metoda pro screening neexistuje, jiné vyšetřovací metody odhalí nemoc až v pozdějších stadiích. 

„Pokud se u pacienta najde včas nádor slinivky břišní, je to proto, že měl obrovské štěstí. Je to většinou náhodný nález, zlomil si ruku, šel na CT a tam to našli. Touto metodou jsme schopni zachytit nádor, který ještě není na zobrazovacích metodách vidět," řekl ministr zdravotnictví.

Principem metody Holčapkova týmu je po odebrání vzorku krve oddělit plazmu nebo sérum a v laboratoři se pak oddělí lipidy. Pomocí chromatografické kolony se rozvrství podle jednotlivých molekul, v hmotnostním spektrometru se následně rozdělí podle hmotnosti. Jednotlivé molekuly jsou identifikovány, zjistí se jejich zastoupení a spektrum se porovná s profily nemocných a zdravých lidí, které se statisticky významně liší. Správnost diagnózy rakoviny slinivky je více než 90 procent.

Analýzy vzorků v klinické studii bude mít na starost firma Lipidica. Ta vznikla pod taktovkou českého holdingu FONS JK Group a.s. a Univerzity Pardubice, která má ve spin-offu svůj podíl.

„Včasná diagnóza výrazně zvyšuje účinnost existujících léčebných metod a šanci pacientů na přežití. Náš holding disponuje zázemím i silnou expertízou v oblasti laboratorní diagnostiky a zdravotnických informačních systémů. Tento společný projekt je i pro nás velká příležitost posunout prevenci a péči o zdraví lidí na další úroveň,“ uvedl již dříve pro Univerzitu Pardubice Ing. Zdeněk Jirsa, člen správní rady holdingu FONS JK Group.

Autorka: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?


reklama

reklama