V nemocnicích začali působit specialisté na umírání. Zatím zkušebně

Na první pohled to vypadá jako protimluv, ovšem není – v nemocnicích se totiž nejen léčí, ale i umírá. V sedmi z nich teď proto začaly fungovat týmy lidí, kteří se budou cíleně starat o umírající pacienty. Pilotní projekt ukáže, jestli se tato služba rozšíří i do dalších nemocnic v celém Česku.

Umírání není veselé téma, ale k životu zkrátka patří. Nezřídka přitom umíráme právě v nemocnicích. Moderní zdravotnictví nesleduje jen léčbu, ale zabývá se čím dál více a častěji i důstojným odchodem ze života. Tento obor má i vlastní jméno - paliativní medicína.


Projekt ověří, co péče o umírající obnáší

V sedmi větších českých nemocnicích právě odstartoval pilotní projekt, který bude skoro dva roky ověřovat, jak paliativní medicínu provozovat v nemocničním prostředí, co je k ní potřeba a jak je nákladná.

Nevyléčitelně nemocným a umírajícím pacientům se v nemocnicích budou věnovat speciálně vyškolené týmy. Pilotní projekt se bude zkoušet ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, Fakultní nemocnici Olomouc, Krajské zdravotní a. s. Ústí nad Labem, Nemocnici Jihlava a Fakultní nemocnici v Motole. Zahrnovat bude nejen dospělé, ale i dětské pacienty.


Péče o umírající se vyplatí. Pomáhá i blízkým

Ačkoliv se to nezdá, moderní paliativní medicína má mnoho pozitivních efektů. Paradoxně prodlužuje dožití pacientů a zlepšuje kvalitu jejich života, jakkoli jde jen o jeho závěr. Pomáhá lépe prožít a překonat odchod blízkého i rodině pacienta. Paliativní medicína přitom podle mnoha dostupných zdrojů a studií nezvyšuje náklady systému zdravotní péče.

Všechny tyto efekty a náklady má ověřit pilotní projekt, který potrvá 21 měsíců. „Paliativní péče je velmi důležitou součástí zdravotního systému, proto se snažíme ji u nás maximálně rozvíjet. Věřím, že se nám ji tímto pilotním projektem podaří v nemocnicích standardizovat. Projekt zároveň ověří, zda je existence paliativních týmů efektivní a jak se odrazí v datech o nákladovosti a kvalitě péče,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.


Tišení bolestí, psychická, sociální i spirituální pomoc

V praxi to bude vypadat tak, že tým specialistů paliativní medicíny bude fungovat pro celou nemocnici a všechna její oddělení. Pokud se objeví pacient, který bude potřebovat jejich pomoc, specialisté mu zajistí konzultaci i intervenci.

Nejčastěji to znamená tišení bolestí nebo potlačování fyzických symptomů nemoci. "Patří k tomu i řešení problémů psychické, sociální a spirituální povahy," dodala mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.


David Garkisch

Ilustrační foto: Flickr.com, (CC BY-ND 2.0)


Anketa

Zaslouží si podle vás paliativní medicína podporu?

Celkem hlasovalo 151 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Testy na covid už nebudou zdarma. Restaurace budou hosty kontrolovat

Lékaři: Prezident není schopen výkonu své funkce. Prognóza nejistá

Návštěvy u Zemana pohlídá policie. Bez souhlasu lékaře nepřijde nikdo