Na první pohled to vypadá jako protimluv, ovšem není – v nemocnicích se totiž nejen léčí, ale i umírá. V sedmi z nich teď proto začaly fungovat týmy lidí, kteří se budou cíleně starat o umírající pacienty. Pilotní projekt ukáže, jestli se tato služba rozšíří i do dalších nemocnic v celém Česku.
Umírání není veselé téma, ale k životu zkrátka patří. Nezřídka přitom umíráme právě v nemocnicích. Moderní zdravotnictví nesleduje jen léčbu, ale zabývá se čím dál více a častěji i důstojným odchodem ze života. Tento obor má i vlastní jméno - paliativní medicína.
Projekt ověří, co péče o umírající obnáší
V sedmi větších českých nemocnicích právě odstartoval pilotní projekt, který bude skoro dva roky ověřovat, jak paliativní medicínu provozovat v nemocničním prostředí, co je k ní potřeba a jak je nákladná.
Nevyléčitelně nemocným a umírajícím pacientům se v nemocnicích budou věnovat speciálně vyškolené týmy. Pilotní projekt se bude zkoušet ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, Fakultní nemocnici Olomouc, Krajské zdravotní a. s. Ústí nad Labem, Nemocnici Jihlava a Fakultní nemocnici v Motole. Zahrnovat bude nejen dospělé, ale i dětské pacienty.
Péče o umírající se vyplatí. Pomáhá i blízkým
Ačkoliv se to nezdá, moderní paliativní medicína má mnoho pozitivních efektů. Paradoxně prodlužuje dožití pacientů a zlepšuje kvalitu jejich života, jakkoli jde jen o jeho závěr. Pomáhá lépe prožít a překonat odchod blízkého i rodině pacienta. Paliativní medicína přitom podle mnoha dostupných zdrojů a studií nezvyšuje náklady systému zdravotní péče.
Všechny tyto efekty a náklady má ověřit pilotní projekt, který potrvá 21 měsíců. „Paliativní péče je velmi důležitou součástí zdravotního systému, proto se snažíme ji u nás maximálně rozvíjet. Věřím, že se nám ji tímto pilotním projektem podaří v nemocnicích standardizovat. Projekt zároveň ověří, zda je existence paliativních týmů efektivní a jak se odrazí v datech o nákladovosti a kvalitě péče,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Tišení bolestí, psychická, sociální i spirituální pomoc
V praxi to bude vypadat tak, že tým specialistů paliativní medicíny bude fungovat pro celou nemocnici a všechna její oddělení. Pokud se objeví pacient, který bude potřebovat jejich pomoc, specialisté mu zajistí konzultaci i intervenci.
Nejčastěji to znamená tišení bolestí nebo potlačování fyzických symptomů nemoci. "Patří k tomu i řešení problémů psychické, sociální a spirituální povahy," dodala mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.
David Garkisch
Ilustrační foto: Flickr.com, (CC BY-ND 2.0)
Anketa
Zaslouží si podle vás paliativní medicína podporu?
-
Romana Dobrý den, Jak se mohu stat pracovníkem pilotním projektu?Je tento projekt i Ve FNHK? Děkuji S Přátelským pozdravem Polášková Romana. -
Martina Dobrý den, jak se mohu stát pracovníkem pilotního programu? Děkuji za info -
Jana Jakušová Dobrý den pracuji na interně Mělník chtela bych se také informovat jak se mohu zapojit do programu. Děkuji za info.
-
-
Olga Dobrý den. Také mě zajímá,jak se mohu zapojit. Děkuji. -
Čechová Blanka Tohle už by mělo davno fungovat.Péče o umírající je hodna vyspělé civilizace a důstojný odchod ze života je něvo co do ní patří. Pomůže to.nejen umírajícimu, ale i blízkým.
-
-
Jana MALÁSKOVÁ Dobry den, ráda bych se zapojila do projektu. -
Jana Andrlová Také mě to zajímá. Jak se mohu stát pilotním pracovníkem toho programu. Děkuji -
Laura Dobrý den toto tu mělo být již dávno a tak je krásné alespoň fakt, že se snažíte s tím proniknout tady v ČR. Pokud je možnost zapojení do vašeho projektu, prosím napište mi bližší informace... Děkuji a držím palce -
Rada Umírající lidé se hlavně potřebují smířit s Bohem http://krestanem.cz/prijmi-jezise-krista-za-sveho-pana-a-spasitele/ -
Antonie Boha bych nikomu nevnucocal pokud je celý život nevěřící -
Evv Chci se taky zapojit do projektu a rada se necham vyškolit...určitě lepší prace, než pracovat přímo u lůžka,že -
Eva Hruskova Dobrý den, věřím,ze tento projekt nezemře.Smrt,je naší součástí a odcházeni, je opravdu možno pripravit aby bylo vyrovnané a hlavně přijaté...Ev -
Alena Dobrý den, nesmysl, manželovi napsali žádná paliativní léčba ( a po smrti bylo prokázáno, že to co mu určili lékaři se chybili !). Zabili ho neb jiná lékařka po přivezení záchranky, koukla do zprávy a už se na něj vykašlali. nechali bez pomoci a dali 2 morfiofky - prý na bolest ! Tu nikdy neměl. Nepoznali ledviny za živa a vy se na rozbor moče jeli jen po CT břicha. Lékařka s 2ročním diplomem něco viděla a bylo tona smrt ! Nikdy nepřipustit, aby někdo rozhodl o paliativní léčbě a to samé o eutanazii ! Nikdo není Bůh, aby to věděl a určil ! Dáte do rukou lékařů další zbytečná úmrtí ! To je ta druhá strana, když lékař nic neumí a rozhodne ............................ -
Jarka A neměli by lidé umírat doma mezi svými?