Hlavička
Zprávy -
18/04/2019

Účet za chřipku? Nejméně dvě stovky mrtvých. Horní odhad jsou dva tisíce

Letošní chřipková sezona skončila a lékaři už znají její bilanci. Přímou souvislost s úmrtím prokázali u 190 lidí, což je druhý nejvyšší počet obětí za pět let. Ve skutečnosti jich ovšem virus zabil možná až dva tisíce. Sezona chřipky sice skončila, nemoc ale hrozí po celý rok.

reklama

reklama

Se stanovením přesného počtu obětí chřipkové epidemie je to vždycky složité, i když statistiku lékaři, hygienici a epidemiologové samozřejmě vedou. Počítají ji ovšem jen z údajů oddělení JIP a ARO. Tam letos chřipka přivedla 617 lidí a skoro třetina z nich tam přes všechnu pomoc zemřela.

„Podle evidovaných údajů následkům onemocnění letos podlehlo 190 pacientů. Toto číslo se ovšem vztahuje jen k těm pacientům, kteří byli pro závažný průběh chřipky hospitalizováni na oddělení ARO nebo JIP,“ uvedla lékařka Martina Havlíčková, vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění.


reklama

Chřipka ve skutečnosti zabije až dva tisíce Čechů ročně

Skutečný počet úmrtí je podle odborníků mnohem vyšší, protože přibližně dvě procenta všech úmrtí – což v České republice představuje téměř 2 000 lidí ročně – lze považovat za úmrtí v souvislosti s chřipkou.

První hlášení o nemocných chřipkou se začala objevovat už koncem října loňského roku, vrchol epidemie přišel v polovině února. Od té doby počet nemocných pozvolna klesá. I když se virus chřipky nejčastěji šíří právě v tomto sezonním období na přelomu roku, ve skutečnosti nás chřipka nikdy úplně neopouští – je to celoroční onemocnění. 

Nákaza se přenáší vzduchem kapénkovou infekcí, možný je i přenos kontaminovanými předměty. Chřipkové viry jsou velice odolné, nejlépe se jim daří při nižších teplotách a vyšší vlhkosti, kde přežijí i několik týdnů. K šíření chřipky v zimě kromě počasí přispívá i to, že se lidé více zdržují v uzavřených prostorách s méně častým větráním.

O tom, jak virus nešířit, jsme psali například v článku Jak správně kašlat a kýchat?. Pokud se chcete spolehnout jen na vlastní obranu, je nutné pečlivě dodržovat hygienická pravidla. Více o tom v textu Braňte se chřipce a naučte se umývat si ruce správně. Chybujeme všichni.


Nezaměňovat s virózou a nachlazením

Chřipku Češi považují za něco podobného nachlazení nebo viróze, ale to je velký omyl, upozorňují lékaři. Ačkoliv jsou příznaky těchto nemocí mnohdy velmi podobné, není namístě je s ní srovnávat. Chřipka je na rozdíl od běžné virózy závažným onemocněním, které může vést k těžkým zdravotním komplikacím, v krajním případě i k úmrtí.

Komplikovaný průběh chřipky je nejčastěji způsobený tím, že se infekce rozšíří do vnitřních orgánů a v těle se rozvine „bakteriální superinfekce“. Na celém světě chřipkou každý rok onemocní deset až 15 procent světové populace, přičemž za sebou nemoc nechá statisíce mrtvých, a to i v zemích s vyspělým zdravotnictvím. Nejvíce ohrožuje lidi starší 65 let, malé děti, těhotné ženy a chronicky nemocné různého věku.

 

Lékaři: Očkování je základ

Každoroční očkování proti chřipce je nejúčinnějším opatřením pro prevenci chřipky a pomáhá snižovat počty nemocných i zemřelých v důsledku onemocnění chřipkou a také počet případných závažných komplikací.

„Vakcíny proti chřipce se připravují každý rok znovu pro následující sezonu. Cirkulující chřipkové viry se totiž každou sezonu mění. Proto Světová zdravotnická organizace každý rok aktualizuje složení vakcíny tak, aby co nejvíce odpovídalo virům kolujícím danou sezonu v populaci,“ upřesnila lékařka Martina Havlíčková.

V Česku jsou už třetím rokem dostupné moderní tetravalentní vakcíny, které poskytují očkovaným širší ochranu proti čtyřem cirkulujícím kmenům chřipky, dvěma kmenům A a dvěma kmenům B. 


Česko se v očkování proti chřipce vymyká všem trendům

Aby ale byla populace proti chřipce chráněna skutečně efektivně, musí být proočkovaný dostatek lidí. Česko v tom zůstává hluboko pod doporučeními Světové zdravotnické organizace (WHO), a to i v rizikových skupinách, které jsou chřipkou a jejími komplikacemi ohroženy nejvíce. 

Světová zdravotnická organizace doporučuje, aby byla proti chřipce očkovaná nejméně třetina populace, u rizikových skupin by to měly být dokonce tři čtvrtiny lidí. Česko se nízkou proočkovaností  naprosto vymyká trendům nejen v rámci Evropy, ale i ve světě, kde proočkovanost proti chřipce naopak stoupá. 

Dokládají to i čísla – zatímco třeba v Kanadě nebo v USA je každý rok distribuováno až 330 dávek očkovacích vakcín proti chřipce na 1 000 obyvatel, v Česku je to jen kolem 40 až 70 vakcín na stejný počet lidí.


David Garkisch

Foto: Pxhere.com, CC0


reklama

reklama


reklama

reklama