Hlavička
Zprávy -
07/03/2020

Trapas v přímém přenosu. Babiš vyslýchal Vojtěcha: Nebuďte slušnej! Jméno!

Sociální sítě se baví tiskovou konferencí, na které premiér Babiš v přímém přenosu „vyslýchal“ ministra zdravotnictví Vojtěcha. Soudě podle většiny reakcí předvedli nedůstojné představení. Týkalo se nepravdivé zprávy o lékařce v údajné karanténě. Ministr se omluvil.

reklama

reklama

Pro ministra Adama Vojtěcha nezačala sobota dobře. Hned ráno se musel omluvit lékařce, o které den předtím prohlásil, že je v karanténě, protože špatně odebrala vzorek pacientovi a sama se nakazila. „Odběr proběhl nestandardním způsobem a tato lékařka si to sama uvědomila,“ prohlásil ministr s tím, že je hospitalizovaná v Nemocnici Na Bulovce. 

Nic z toho ale nebyla pravda. Zmiňovaná lékařka Soňa Peková vzápětí ministrovi na Twitteru opáčila, že je zdravá, není v nemocnici ani v karanténě, a doporučila mu, aby si odpočinul, protože z únavy říká nesmysly.


reklama

Babiš: Od koho? Jméno!

Ministr se hned ráno přiznal k omylu a lékařce se omluvil veřejně i osobně. Jenže tato mystifikace měla kuriózní pokračování ještě na odpolední tiskové konferenci. A zasloužil se o něj dialog premiéra s ministrem.

Ten čelil dotazu novinářky, jestli vyvodí ze šíření této mystifikace politickou odpovědnost a odkud mylné informace vzal. V tu chvíli k němu zezadu přistoupil premiér Babiš a odehrál se tento rozhovor:

Babiš: Ježiš, no tak řekněte přesně, kdo vám ty informace dal. Nebuďte slušnej. Řekněte pravdu, kdo vám to řek, který úředník. Jste moc hodnej.

Vojtěch: Dostal jsem tu informaci...

Babiš: Od koho?

Vojtěch: Ze Státního zdravotního ústavu.

Babiš: Jméno!

Vojtěch: Eh... od paní doktorky Mackové (vedoucí Centra epidemiologie SZÚ Barbora Macková, pozn. red.)

Babiš: No, tak! Tak to řekněte! Paní redaktorka vás tady trénuje, politická odpovědnost... Tak dostal tu informaci od státního úředníka.

Vojtěch: Nebyla to vědomá lež. Dostal jsem špatnou informaci a omluvil jsem se za to.


Záznam „výslechu“ pobavil, udivil i vyděsil

Záznam se hned začal šířit po sociálních sítích a vyvolával smíšené reakce, od smíchu po údiv i zděšení z chování premiéra a poddajnosti ministra. Tomu zjevně scénka nebyla příjemná.

Nad výstupem se pozastavil například i šéf ODS Petr Fiala, když na Twitteru uvedl: „Pokud chtěl Andrej Babiš na dnešní TK po zasedání krizového štábu uklidnit situaci, dosáhl pravého opaku. Nervózní premiér, ministr zdravotnictví zkoušen live premiérem, chaotická opatření, špatná informovanost a vypouštění fakenews. Tím krizovou situaci opravdu nevyřešíme...“

Novinář Vojtěch Gibiš, který záznam začal šířit, ho později komentoval ve stejném duchu jako předseda ODS: „Celá ta tisková konference, stejně jako včera, byla zoufalou ukázkou diletantství ve spojení s arogancí. Odborníci jsou ‚připouštěni‘ ke slovu, až si vládní koncern řekne, co potřebuje pro svůj business plán.“


Za omyl nemůže Macková, ale její podřízený

Reakce na tento „výslech“ se povětšinou shodují v jeho odsouzení. Většina lidí je buď zděšená, nebo se záznamem baví. „Snažím se vzpomenout, kdy jsem něco tak ponižujícího viděl naposledy,“ komentoval to například novinář Jindřich Šídlo.

Některé příspěvky litují Adama Vojtěcha, ale další upozorňují, že měl nedůstojné divadlo odmítnout. K těm se přidal i europoslanec Pavel Telička: „Nejhorší je, že se takto chová ke všem politikům ANO, ale ještě horší je, že ti mu to tolerují. Jako by je vlastnil. Ministr mohl udělat jen jednu rozumnou věc a neudělal ji. Tím ztratil poslední zbytky autority a respektu.“

Přidal se někdejší premiér Mirek Topolánek: „Chci, aby to tahle země zvládla. Chci, aby to zvládl ministr, a držím mu (nám) palce. Chci tiskovky, kde bude pouze on, Prymula a hygienička. Tohle svinstvo už nechci nikdy vidět.“

Jenže situace má i další vývoj. Barbora Macková, jejíž jméno při výslechu ministr před kamerami vyzradil, se také vzdala odpovědnosti. Jako vedoucí Centra epidemiologie SZÚ údajně dostala mylnou informaci také od svého podřízeného. Tomu podle svých slov udělí sankci.


Lékařka: V karanténě jsem nebyla a nejsem

Situaci se po omluvě Vojtěcha pokusila zklidnit i lékařka Soňa Peková, o které tvrdil, že má koronavirus a je v nemocnici: „Omlouvám se za včerejší možná poněkud přehnanou reakci na vyjádření ministra Vojtěcha ohledně mé údajné karantény či vyšetřování mých vzorků ve spojitosti s koronavirem. Po nekonečné sérii telefonátů a mailů, dotazujících se na můj zdravotní stav, jsou nervy trochu na pochodu.“

Znovu také zopakovala: „V karanténě jsem nebyla a nejsem, mé vzorky vyšetřovány nebyly. Těším se dobrému zdraví a ocenila bych uklidnění stávající situace. Takže omlouvám se panu ministrovi a přeji příznivou situaci ve výskytu koronaviru všem.“


Laboratoř po rozhodnutí ministerstva končí s testy koronaviru

Jenže ani tím příběh tak úplně nekončí. Soukromá laboratoř Tilia zastavila testování vzorků na nový koronavirus (COVID-19, resp. SARS-CoV-2) . I to se totiž dnes na tiskové konferenci probíralo. Jádrem sporu je v podstatě to, že laboratoř nemá jak a kde odebírat odborně vzorky od pacientů.

Ti si je musí výtěrem z nosohltanu odebrat sami a zaslat poštou k testování. Podle Ministerstva zdravotnictví to není možné, protože některé vzorky tak mohou být nedostatečné, a tedy falešně negativní.

Laboratoř se brání, že používá vyspělou technologii, která toto riziko eliminuje. Navíc upozorňuje, že by mohla snížit tlak na státní zdravotnická zařízení a pomoci detekovat pozitivní případy, ale přesto ukončila testování těchto vzorků. 


Celou reakci lékařky uvádíme zde:

Dobrý večer,

v první řadě bych nesmírně ráda poděkovala za nezměrnou podporu přátel a sympatizujících, velmi si toho vážíme. Celou kauzu, týkající se mé údajné karantény, považuji za uzavřenou. Vše podstatné již bylo řečeno a není třeba ztrácet čas a energii další neplodnou kultivací sporu.

V době před zhoršením epidemiologické situace ve výskytu SARS-CoV-2 v Evropě, kdy naše laboratoř diskutovala s hygienickou stanicí Hlavního města Prahy možnost zapojení se do systému, se předpokládala obdobná situace jako při výskytu viru pandemické chřipky A (H1N1) v roce 2009 a možnost zaměření laboratoře na neindikované pacienty, což by snížilo tlak zejména na státní zdravotnická zařízení a pomohlo detekovat pozitivní případy právě z kohorty osob, která by jinak vyšetření neabsolvovala (a tohoto cíle bylo skutečně dosaženo).

Laboratoř nemůže pokračovat v provádění testování SARS-CoV-2 bez vydaného souhlasu SZÚ ve chvíli, kdy je tato činnost souhlasem podmíněna. Respektujeme plně SZÚ a MZ ČR jako autority pro stanovení parametrů a kritérií pro udělení Povolení.

Nejsme napojeni na stávající systém odběru a transportu vzorků výjezdovými týmy, jako ostatní určené laboratoře, zdravotnická zařízení nebudou provádět pacientům na žádost standardní odběry (pacientům je doporučeno zbytečně nenavštěvovat zdravotnická zařízení) a jsme v tomto případě tedy často odkázáni zejména na pacientské samoodběry. Za této situace nedokáže laboratoř požadované podmínky SZÚ a MZ ČR splnit, ačkoli díky vyspělé použité technologii (kvantitativní Real-Time PCR) se detekční limity značně posunují a koncentrace patogenu je pro záchyt s největší pravděpodobností dostatečná i při případném neplnohodnotném pacientovu odběru.

Laboratoř není také schopna odesílat vzorky ke konfirmaci do SZÚ v téměř statim režimu, jak bylo orgánem SZÚ vyžadováno v posledním zachyceném pozitivním případu, kdy dojezd přepravní služby byl cca ve 2:50 ráno.

Systém ISO 15189, který je základním předpokladem pro smluvní zdravotnická zařízení (tj. pracující ve smluvním vztahu se zdravotními pojišťovnami ČR) a není pro nesmluvní soukromá zdravotnická zařízení legislativou ČR vyžadován, v současné době tedy zavádět nebudeme.

Jak již bylo uvedeno, laboratoř s okamžitou platností pozastavila diagnostiku SARS-CoV-2. Ostatní diagnostická činnost laboratoře není tímto nijak dotčena a nadále pracujeme v nezměněném režimu, jak jsou naši klienti zvyklí.

S poděkováním za spolupráci a přáním pevného zdraví, za TILIA LABORATORIES, MUDr. Soňa Peková, PhD.


David Garkisch

Reprofoto, ČT


reklama

reklama

reklama

reklama