Hlavička
Zprávy -
21/10/2021

Testy na covid už nebudou zdarma. Restaurace budou hosty kontrolovat

Povinné nošení respirátorů ve vnitřních prostorách i na pracovištích, kontroly hostů restaurací a konec testů na covid-19 zdarma. To jsou nová opatření, která schválila vláda v reakci na přibývající počet nových případů nákazy, která hrozí přerůst v další vlnu epidemie. Její vývoj se dostal do rizikového scénáře.

reklama

reklama

Nová opatření vejdou v platnost v pondělí 25. října. Jejich součástí je i změna platnosti PCR a antigenních testů. Také všechny hromadné akce ve vnitřních prostorách budou muset být povinně s respirátory. 

Statistiky epidemie covid-19 významně narůstají, dosluhující vláda proto rozhodla o zpřísnění některých protiepidemických opatření. K úplnému lockdownu země se zatím nechystá. „Sledujeme výrazný skok v počtu nakažených. Nechceme však znovu zavírat obchody či služby, proto musíme zavádět režimová opatření. Vracíme se do situace na jaře, kdy byly respirátory povinné i v rámci pracovních kolektivů, kde teď tato povinnost není. Cílíme na všechna ohniska nákazy,“ prohlásil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.


reklama

Respirátory se vrací, platnost testů zkracuje

Od zmiňovaného 25. října nově bude platit rozšířená povinnost nosit respirátor i u hromadných akcí ve vnitřních prostorech. Respirátory by měli nosit všichni bez ohledu na počet účastníků. Dosud přitom omezení platilo pro akce od deseti osob výše. Na pracovišti pak nebude nutné nosit respirátor jen v případě, že zde bude pracovník sám.


Zásadní je také změna u platnosti testů. Od 1. listopadu už budou testy platit kratší dobu. U PCR testů se tak jejich platnost zkracuje ze sedmi dní na 72 hodin, u antigenních testů pak ze 72 hodin na 24 hodin.


Konec plošného proplácení testů

Mění se ovšem i pravidla pro proplácení testů na covid-19. Zjednodušeně řečeno – každý dospělý, který by se jinak mohl nechat očkovat, si už testy bude hradit sám. „Od listopadu také dojde k omezení úhrady preventivního testování obyvatel z veřejného zdravotního pojištění. Nadále bude v dosavadní frekvenci testování – 1x týdně antigenní a 2x měsíčně PCR test – hrazeno pouze osobám do 18 let, rozočkovaným osobám po první dávce vakcíny proti covid-19 a dále těm, kteří se nemohou očkovat z důvodu kontraindikací,“ uvedl šéf tiskového odboru ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl.

V nevýhodě se tak ocitnou všichni neočkovaní lidé. Nejenže jim testy budou platit kratší dobu, ale budou si je muset i zaplatit namísto toho, aby náklady hradily zdravotní pojišťovny jako doposud. Navíc se na ně zaměří pozornost a bez testů by se neměli dostat ani do restaurace.


Do restaurace jen s testem nebo očkováním

Podle nového záměru vlády a ministerstva zdravotnictví odpovědnost za kontrolu příchozích převezme personál restaurací, barů či kaváren. Dovnitř už budou smět pouze lidé s osvědčením OTN – tedy buď očkovaní, ti, co nákazu v posledních měsících prodělali anebo hosté s platným testem bezinfekčnosti. 

„V restauracích, klubech, diskotékách a podobných provozech bude zavedena kontrola dodržování OTN s tím, že provozovatel nesmí umožnit vstup zákazníkovi, který mu OTN neprokáže. Podmínka však neplatí pro prodej jídla s sebou. Specifický systém se pak zavádí v obchodních centrech pro food courty, kdy zákazník musí být schopen prokázat se na místě OTN,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví v tiskové zprávě, která vládní zpřísnění protiepidemických opatření oznamuje.


David Garkisch

Ilustrační foto: Piqsels, CC0


reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama