Hlavička
30/06/2020

Semafor: Vysoké riziko nákazy v Evropě zůstává už jen ve Švédsku

Po poslední aktualizaci \""semaforu\"" zůstává z evropských zemí v červené kategorii pouze Švédsko, kde přetrvává vysoké riziko nákazy onemocněním koronavirem. Epidemiologická situace se zlepšila v Portugalsku, ve Slezském vojvodství v Polsku a ve Velké Británii.

reklama

reklama

Státy Evropské unie jsou rozdělené podle tří stupňů, které značí, jaká je v nich epidemiologická situace v souvislosti s výskytem koronaviru a jaká omezení čekají na ty, kteří se z těchto států budou vracet do České republiky.

Zelená značí země, ze kterých je možné přicestovat bez omezení jak pro občany České republiky, tak pro cizince. Nově sem patří i Velká Británie, Slezské vojvodství v Polsku a Portugalsko, které na epidemiologické mapě zezelenaly.


reklama

Z oranžových a zelených států se Češi můžou vracet bez omezení

Z oranžově označených států se Češi mohou vracet bez omezení. Při příjezdu z červených zemí, aktuálně tedy jen ze Švédska, se musí negativním testem po návratu nadále prokazovat jak cizinci, tak i Češi.

Pro občany oranžových a červených zemí nadále platí, že do Česka mohou vstupovat pouze v odůvodněných případech. Bývá to kvůli zaměstnání, ze zdravotních důvodů, v naléhavých mimořádných situacích, při cestě za rodinou nebo partnerem a podobně. Stále ale cizinci z červených a oranžových zemí nesmí do Česka přicestovat jen kvůli turismu.


Plánujete dovolenou? Sledujte semafor

Parametry a kritéria takzvaného semaforu vychází z hodnocení epidemiologických kritérií pro každou zemi. Kritériem je počet nakažených osob na 100 tisíc obyvatel. Na systému spolupracují odborníci epidemiologové, hygienici a ministerstva zdravotnictví, vnitra a zahraničních věcí. Systém semaforu funguje od 15. června do odvolání. Seznam evropských zemí je aktualizován každý týden podle současné epidemiologické situace.

Pokud chcete vycestovat mimo Evropu, můžete si situaci v cílové zemi zjistit na stránkách ministerstva zahraničních věcí na mapě cestovatele. Seznam bezpečných zemí se od 1. července rozšiřuje o dalších osm států mimo Evropu.


(gar)


reklama

reklama

reklama

reklama