Hlavička
19/10/2020

Roušky se vrací. Budou znovu povinné i venku nebo v autech

Česko postupně přistupuje ke stejným opatřením, která země zakusila už na jaře. Od středy bude povinné nosit roušku nejen ve všech vnitřních prostorách, ale i venku. Bez roušek se neobejdou ani lidé, kteří pojedou v autě s někým jiným než se členy své rodiny.

reklama

reklama

Nová opatření oznámil ministr zdravotnictví Roman Prymula po jednání vlády. Ve hře je stále takzvaný lockdown, který by znamenal až jakousi celostátní karanténu a omezení pohybu osob. O něm ale vláda podle Prymuly tento týden jednat ještě nebude. Vláda počká na výsledky zpřísněných opatření, která zavedla už předminulý týden. Více v článku Česko sevřou na dva týdny přísná omezení. Ve sportu, kultuře i školách


Zásada pro (ne)použití roušek: Nepotkávat se

reklama

Od středy budou opatření ještě přísnější a roušky budeme muset povinně nosit  venku. Podobnou povinnost si Česko prožilo už letos na jaře, kdy se roušky nosily uvnitř i venku a takřka bez výjimek.

Tentokrát ovšem ministerstvo zdravotnictví vycházelo z předchozích zkušeností i kritiky a povinné nošení roušek proti jaru zmírnilo. Lidé je budou muset nosit \""v zastavěném území obce, kde dochází na stejném místě a ve stejný čas k přítomnosti alespoň 2 osob vzdálených od sebe méně než 2 metry, nejedná-li se výlučně o členy domácnosti\"".

Lidé tak budou moci individuálně sportovat nebo roušku odložit ve chvíli, kdy je jisté, že se nepotkají zblízka s jiným cizím člověkem. Rodiny si spolu budou moci vyrazit i bez roušky a podobně pak spolu mohou cestovat v jednom autě. Pokud by v něm ale seděl někdo další, budou muset mít všichni cestující nasazenou roušku. 


Prymula: Roušky jsou teď potřeba

\""Čím je chladnější počasí, tím narůstá význam roušek venku,\"" vysvětlil ministr zdravotnictví Prymula s tím, že podobně jako na jaře mohou roušky snížit také přenos jiných sezónních respiračních nákaz.

I to by mohlo pomoci přetíženému zdravotnictví. Tomu hrozí kolaps, pokud by počet nakažených lékařů a sester dál stoupal dosavadním tempem, kdy se počet nakažených zdravotníků zdvojnásobuje každých deset dní. Za katastrofu takový scénář označil i prezident lékařské komory. Více o tom v článku Kubek: Musíme zabránit epidemii mezi zdravotníky. Za každou cenu


Výjimky z povinných roušek

Roušky bude tedy nově nutné nosit téměř všude - ve vnitřních prostorách všech budov (s výjimkou domácnosti nebo ubytování), na všech nádražích, nástupištích a ve všech druzích hromadné dopravy.

Této povinnosti jsou zbaveny děti do dvou let, duševně nemocní nebo například domovy pro seniory. Výjimku z nošení roušek a respirátorů mají také moderátoři, herci či tanečníci a sportovci při tréninku. Pro chvíli svatebního focení ji mohou odložit také snoubenci. Jinak se ovšem vztahuje povinnost téměř na všechny a téměř za všech situací, kdy se lidé potkávají.


Plošné testování v Česku zřejmě nebude

Ministr zdravotnictví Prymula dnes zamítl i nápad s plošným testováním populace. Nejprve podle něj bude nutné ověřit účinnost této metody a spolehlivost tzv. antigenních testů. \""Až budeme mít jistotu, že záchytnost v tom modelu je taková, jakou chceme mít, tak bychom šli do plošnějšího schématu s tím, že určitě nepůjdeme do modelu, kdy bychom protestovali kompletně celou populaci,\"" uvedl po zasedání vlády.

Od středy zpřísněná protiepidemická opatření Prymula vysvětlil nepříliš pozitivními statistikami o výskytu koronaviru v Česku. Narůstá podle něj i počet pacientů mezi nejohroženějšími skupinami. Rekordní nárůsty přitom nepolevují. Naposledy jsme o tom psali v sobotu v článku Koronavirus přesáhl další metu: 11 tisíc nakažených za jediný den


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama