Hlavička
Rady a tipy -
28/01/2020

Rouška nebo respirátor? Jak je vybrat a jak používat? Má to vůbec cenu?

Nový koronavirus ještě nedorazil do Česka a lidé už vykoupili papírové roušky. Snaha ochránit se tak před novým virem nebo třeba před chřipkou je ale marná. Špatné používání roušky může rizika dokonce zvýšit. Přesto tyto pomůcky nejsou tak úplně zbytečné. Jak to tedy s nimi je?

reklama

reklama

Především je nutné rozlišovat roušky a respirátory. Jednoduše řečeno, roušky brání šíření nemoci na ostatní, ale své nositele příliš nechrání. Respirátory mají opačný účel – filtrují viry, prach nebo škodliviny z okolí a nepustí je člověku do plic.


Rouška jako ohleduplnost

reklama

Při pohledu na asijská města, kde lidé s rouškami už takřka srostli, se většinou mylně domníváme, že se tak chrání před nemocemi nebo smogem. Tak tomu ale není, opak je pravda. K tamním ctnostem patří ohleduplnost k ostatním a v tomto případě snaha nenakazit nikoho ve svém okolí.

Při tom obrovském množství lidí, které na ulicích v Asii potkáte v roušce, je pochopitelně nesmysl, že by byli všichni nemocní. Část z nich přesto roušku nosí prostě jako prevenci či ze zvyku. Mladí pak přiznávají, že pro ně bývá rouška v přelidněných městech také jistou formou sociální izolace v davu podobně jako třeba sluchátka. Všichni ale vědí, že je samotné nošení roušky nechrání.


Historie roušek na ulici: pandemie chřipky i prach ze zemětřesení

Zvyk nosit roušky na veřejnosti se paradoxně uchytil právě tímto omylem na začátku 20. století v Japonsku. To tehdy čelilo pandemii chřipky a lidé se domnívali, že je roušky ochrání. Ve dvacátých letech navíc Japonsko zasáhlo masivní zemětřesení, které zabilo přes 100 tisíc lidí, a země se na několik týdnů ocitla pod příkrovem prachu. Roušky se i tehdy hodily. Zvyk pak ještě upevnila další epidemie chřipky o desetiletí později.

Lidé tehdy nevěděli, že je roušky nechrání, ale jejich nošení se uchytilo. A zčásti na šíření nemocí vliv nepochybně mělo, stejně jako ho má doposud. Rouška u nemocného výrazně omezuje možnost, že bude nákazu roznášet kapénkovou cestou, a nemocní tak šetří zdravé.

Ukázalo se to při epidemii SARS v roce 2003, kdy podle analýz vědců roušky přinejmenším zpomalily šíření viru. Když pak v roce 2012 vypukla na Středním východě epidemie MERS, lékaři lidem doporučili nosit roušky, jen pokud jsou ve stejné místnosti s nemocným. U MERS tak neexistuje dostatek důkazů, aby bylo možné nějaký výrazný  vliv na šíření nemoci zaznamenat.


Roušky vlhnou. A lidé z nich vyndavají nos

Běžné roušky mají několik problémů: především netěsní kolem úst a nosu, a nemohou tedy člověka stoprocentně ochránit, protože tak jako tak dýchá z většiny nefiltrovaný okolní vzduch. I přesto je podle lékařů lepší roušku mít než nemít.

Má to ovšem několik pravidel. Roušky dýcháním vlhnou a ztrácejí filtrační schopnost, takže se musí v řádu desítek minut nebo několika hodin vyměnit. Pokud lidé roušky špatně používají, mohou podle varování Světové zdravotnické organizace (WHO) riziko nákazy dokonce zvyšovat. Nejčastější chybou při jejich užívání bývá, že si rouškami lidé občas nezakrývají nos. Pak už jsou prakticky zbytečné. Roušky by se také nikdy neměly prát ani používat opakovaně.


Roušky viry nezastaví, respirátory ano

Dalším problémem roušek je, že i kdyby perfektně těsnily, jejich materiál nezastaví něco tak malého, jako jsou viry. Na to jsou už potřeba kvalitní respirátory. Ty mají tři základní třídy filtrace. Pokud se chcete chránit před viry, potřebujete nejvyšší třídu FFP 3. Takový respirátor chrání nejen před viry, bakteriemi a sporami, ale i dýmem, prachem nebo pevnými a kapalnými aerosoly. A to až do čtyřicetinásobku nejvyšší přípustné koncentrace.

V zásadě platí, že ty nejdražší respirátory bývají také nejkvalitnější. Ideálně by měly mít i výdechový ventil, který zvyšuje komfort a brání rychlému zvlhnutí respirátoru. Přesto je ale nutné respirátory čas od času vyměnit, podobně jako roušky. U některých typů postačí jen výměna filtrů za nové.

Respirátory jsou sice lepší ochranou než roušky, ale jejich nošení je mnohem nepohodlnější. Někteří lidé, kteří je musí dlouhodobě nosit třeba v zaměstnání, si stěžují na potíže s dýcháním. Kvalitnější respirátory zpravidla mají nižší nádechový odpor.


Uchytí se roušky na ulicích i v Česku?

Tak jako tak zřejmě budeme i na českých ulicích potkávat stále více lidí v rouškách, a to i našinců. Lze tak soudit alespoň podle vyprodaných zásob roušek i respirátorů. Například v největší lékárenské síti společnosti Penta vzrostl zájem o roušky sedmdesátkrát a konkurence hlásí podobná čísla. 

Přes e-shopy se už roušky prakticky nedají sehnat, protože se čeká na další dodávky od výrobců. Podobný výkup roušek se ovšem strhl i v jiných zemích. V Číně už na mnoha místech došly nejen roušky, ale i dezinfekční prostředky. Bizarním dokladem toho je například krok Třebíče, kterou požádalo její partnerské čtyřmilionové město I-čchang o pomoc. Kromě jiného tak brzy z Třebíče poputuje do Číny i deset tisíc nedostatkových roušek.

„Úloha ochranných masek bude narůstat, byť my na to nejsme úplně zvyklí. Jak se ale onemocnění bude šířit, tak i Češi začnou podle mého názoru nosit masky,“ domnívá se i Roman Prymula, epidemiolog a zároveň náměstek ministra zdravotnictví.


David Garkisch

Ilustrační foto: Px fuel.com


reklama

reklama


reklama

reklama