Hlavička
30/03/2023

Riziko srdečního infarktu je při nákaze chřipkou až šestinásobně vyšší, tvrdí nová nizozemská studie

Lidem, kteří se nakazili chřipkou, hrozí během onemocnění, a ještě týden od diagnostikování viru až šestinásobně vyšší riziko srdečního selhání ve srovnání s rokem před proděláním nemoci nebo rokem po ní. Vyplývá to ze studie nizozemských vědců z univerzity v Utrechtu, o které jako první informoval server Indepedent.

reklama

reklama

Nizozemští vědci analyzovali výsledky laboratorních testů ze 16 laboratoří v celé zemi a porovnali je se záznamy o úmrtích a nemocničními údaji. V letech 2008 až 2019 bylo v laboratořích potvrzeno celkem 26 221 případů chřipky.
Z tohoto vzorku prodělalo celkem 401 pacientů infarkt v roce před nebo po chřipkovém onemocnění – někteří z nich více než jeden. Celkem tedy zaznamenali včetně opakování 419 infarktu, z nichž 25 proběhlo v prvních sedmi dnech od stanovení diagnózy chřipky, 217 během roku před stanovením diagnózy a 177 v roce po stanovení diagnózy chřipky.

Pravděpodobnost, že lidé prodělají infarkt během sedmi dnů po stanovení diagnózy, byla podle výpočtů vědců 6,16krát vyšší než v roce předtím nebo potom.

Více než třetina (35 %) pacientů, kteří dostali srdeční infarkt, zemřeli z jakékoli příčiny do jednoho roku od diagnózy chřipky, ukázala studie, která bude prezentována na dubnovém Evropském kongresu klinické mikrobiologie a infekčních chorob v Kodani.

reklama

Jak se chránit?

Podle odborníků je příčinou vyššího rizika infarktu během chřipky kombinace reakce organismu na chřipkový virus a schopnost viru udělat krev „lekavější“. 

„Vzhledem k možným zdravotním důsledkům souvislosti mezi infekcí virem chřipky a akutními srdečními infarkty je důležité prokázat spolehlivost výsledků na jiné populaci," uvedla vedoucí studie Annemarijn de Boerová z univerzity v Utrechtu.

I proto je podle vědců důležité nepodceňovat očkování proti chřipce a lékaři by měli své pacienty upozorňovat na rizika s tímto virovým onemocněním spojená. Podle britské lékařky Sonyi Babuové-Narayanové je nezbytné zvýšit povědomí veřejnosti o příznacích infarktu a posilit význam prevence chřipky v první řadě u starších lidí.

„Naše výsledky podporují strategie prevence chřipkové infekce, včetně očkování. Obhajují také zvýšenou informovanost lékařů a hospitalizovaných pacientů o příznacích srdečního infarktu," dodala de Boerová s tím, že i když z výsledků není jasné, zda jsou ohroženi i ti, kteří mají méně závažnou chřipku, je rozumné, aby si tuto souvislost uvědomovali.

Autor: redakce Našezdravotnictví.cz

Foto: Shutterstock

reklama

reklama

reklama

reklama