Hlavička
Zprávy -
27/02/2023

I když se situace zlepšovala, respiračních infekcí opět přibylo. Nejvýrazněji chřipky

Nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky (ARI) se v tomto týdnu zvýšila v porovnání s minulým týdnem o 3,6 procenta. Celkově se dostala na úroveň 1412 na 100 000 obyvatel. Informovala o tom Státní zdravotní ústav (SZÚ).

reklama

reklama

Nemocných přibylo napříč věkovými skupinami s výjimkou dětí ve věku 0 až 5 let. Nejvyšší nemocnost je nadále v Pardubickém a Jihomoravském kraji.

V kategorii tzv. chřipkových onemocnění (ILI) hlásí Krajské hygienické stanice nárůst nemocných o 12,2 %. Vzestup nemocnosti se v této kategorii týká všech věkových skupin kromě seniorů nad 65 let.

„To, že letos trvá období zvýšené nemocnosti respiračními infekcemi relativně dlouho, lze připsat předchozím dvěma pandemickým rokům s řadou hygienických opatření. Nyní se populace znovu postupně promořuje. Lze očekávat, že chřipka tady s námi ještě minimálně několik týdnů bude, s nastupujícím jarem by postupně mělo dojít k poklesu,“ uvádí MUDr. Jan Kynčl, Ph.D., vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ.

reklama

V aktuální chřipkové sezoně bylo do 27. února 2023 hlášeno celkem 287 klinicky závažných případů chřipky vyžadujících intenzivní péči, z nichž ve 100 případech došlo k úmrtí.

„Co se týká situace v Evropě, cirkulují zhruba ve stejných proporcích oba typy chřipkových virů. Z hlediska dynamiky v rámci sezony sice klesá výskyt chřipky typu A, zvyšuje se však cirkulace virů chřipky typu B. S tím souvisí i aktuální mírný vzestup nemocnosti v ČR. Na  aktuální výskyt chřipky typu B lze nahlížet jako na tzv. druhou vlnu chřipky, která obvykle přichází jednou za několik let v návaznosti na normální chřipkovou epidemii. Někdy naváže s odstupem, někdy do ní rovnou přejde, což odpovídá letošní situaci. Tento vývoj je normální, není to nic nečekaného. Situaci lze nadále ještě považovat za regionální epidemická ohniska respiračních onemocnění,“ doplňuje  MUDr. Jan Kynčl, Ph.D., vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ. 

Autor: redakce Našezdravotnictví.cz (zdroj SZÚ)

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama