Hlavička
03/09/2020

Rekordní denní přírůstek: 650 nakažených. Opatření asi přitvrdí

Koronavirus v Česku nabírá na síle. Ve středu přibylo dosud nejvíc nových případů od počátku epidemie, hlavní hygienička sama onemocněla a ministr z karantény vzkázal, že opatření proti covidu-19 budou muset být přísnější. Především se to týká Prahy.

reklama

reklama

Česko už zdaleka není premiantem v boji proti nákaze koronavirem, jak dlouho opakoval premiér Babiš. Tempo, s jakým se tu šíří, je vyšší než v okolních zemích. Poslední dny se počet nových případů udržoval nad nezvyklými pěti stovkami denně, včera dokonce dosáhl rekordních 650 pozitivních testů. To je dosud nejvyšší číslo od začátku epidemie v březnu.

A dnešek ho nepochybně znovu předstihne, protože už teď je na aktualizovaném seznamu potvrzených případů číslo 649. Data ministerstvo zdravotnictví aktualizuje ještě jednou v noci a případů vždycky ještě přibude. V Německu nebo na Slovensku jsou přitom nové záchyty asi na třetině českých čísel.

 

reklama

Povinné roušky? V Praze brzy možná ano

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch už včera v Událostech komentářích varoval, že hygienici budou velmi pravděpodobně muset současná mírná opatření zpřísnit. Nezmínil, jestli budou plošná pro celé Česko, ale na regionální úrovni podle něj budou nutná zejména v Praze. Neupřesnil ani, jaká to budou, o detailech se podle něj ještě bude jednat. \""Může dojít případně na nějaké rozšíření povinnosti nošení roušek nebo nějaká další opatření preventivního charakteru,\"" uvedl Vojtěch.

Jeho sdělení umocnilo i to, že mluvil z domácí karantény, kam ho poslali hygienici. Podle prvního testu sice není pozitivní na covid-19, ale setkal se s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou. Té v úterý dopoledne výsledek testu potvrdil, že se nakazila koronavirem a je rovněž v karanténě. Více jsme o tom psali v článku Potvrzeno: Vojtěch je negativní, ale v karanténě. I šéf statistiků má covid


Praha trhá rekordy, na jižní Moravě nákaza akceleruje

Praha rovněž trhá smutné rekordy v nárůstu nových případů. Za posledních 24 hodin přibylo 168 pozitivně testovaných lidí, což je v hlavním městě rovněž nejvíc od počátku epidemie. Situace se výrazně zhoršuje i na Hodonínsku, které za poslední týden předstihlo v nárůstu i Prahu. Zatímco v Praze to bylo 55,8 nakažených na 100 tisíc obyvatel, Hodonínsko se dostalo na číslo 70,81.

Zhoršující se situaci v celém Jihomoravském kraji potvrdila ředitelka protiepidemického odboru tamní hygienické stanice Renata Ciupek: \""Počet případů v posledních týdnech akceleruje. Za první dva zářijové dny je více případů než za celý měsíc květen, kdy byl nouzový stav.\""

Podrobnější zprávu chce vydat až zítra, ale doplnila, že u většiny pacientů se nemoc projevuje jen s lehkými příznaky. \""Ve srovnání se situací na jaře je však výrazně nižší proporce osob s nutností hospitalizace a jednoznačně převažují případy s příznaky mírné respirační infekce nebo zcela bezpříznakové,\"" dodala.


Poslední čísla: Přes 26 tisíc nakažených, aktivních případů je 7 tisíc

Do této chvíle se v Česku oficiálně nakazilo 26 127 lidí (provedených testů bylo přes 900 tisíc). Převážná část lidí se už z nemoci vyléčila, takže aktivních případů je teď přes sedm tisíc. Drtivá většina pacientů stoná doma v karanténě - v nemocnicích je jich teď 172. Dosud v souvislosti s covidem zemřelo 426 lidí.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pxhere.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama