Rekordní denní přírůstek: 650 nakažených. Opatření asi přitvrdí

Koronavirus v Česku nabírá na síle. Ve středu přibylo dosud nejvíc nových případů od počátku epidemie, hlavní hygienička sama onemocněla a ministr z karantény vzkázal, že opatření proti covidu-19 budou muset být přísnější. Především se to týká Prahy.

Česko už zdaleka není premiantem v boji proti nákaze koronavirem, jak dlouho opakoval premiér Babiš. Tempo, s jakým se tu šíří, je vyšší než v okolních zemích. Poslední dny se počet nových případů udržoval nad nezvyklými pěti stovkami denně, včera dokonce dosáhl rekordních 650 pozitivních testů. To je dosud nejvyšší číslo od začátku epidemie v březnu.

A dnešek ho nepochybně znovu předstihne, protože už teď je na aktualizovaném seznamu potvrzených případů číslo 649. Data ministerstvo zdravotnictví aktualizuje ještě jednou v noci a případů vždycky ještě přibude. V Německu nebo na Slovensku jsou přitom nové záchyty asi na třetině českých čísel.

 

Povinné roušky? V Praze brzy možná ano

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch už včera v Událostech komentářích varoval, že hygienici budou velmi pravděpodobně muset současná mírná opatření zpřísnit. Nezmínil, jestli budou plošná pro celé Česko, ale na regionální úrovni podle něj budou nutná zejména v Praze. Neupřesnil ani, jaká to budou, o detailech se podle něj ještě bude jednat. "Může dojít případně na nějaké rozšíření povinnosti nošení roušek nebo nějaká další opatření preventivního charakteru," uvedl Vojtěch.

Jeho sdělení umocnilo i to, že mluvil z domácí karantény, kam ho poslali hygienici. Podle prvního testu sice není pozitivní na covid-19, ale setkal se s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou. Té v úterý dopoledne výsledek testu potvrdil, že se nakazila koronavirem a je rovněž v karanténě. Více jsme o tom psali v článku Potvrzeno: Vojtěch je negativní, ale v karanténě. I šéf statistiků má covid


Praha trhá rekordy, na jižní Moravě nákaza akceleruje

Praha rovněž trhá smutné rekordy v nárůstu nových případů. Za posledních 24 hodin přibylo 168 pozitivně testovaných lidí, což je v hlavním městě rovněž nejvíc od počátku epidemie. Situace se výrazně zhoršuje i na Hodonínsku, které za poslední týden předstihlo v nárůstu i Prahu. Zatímco v Praze to bylo 55,8 nakažených na 100 tisíc obyvatel, Hodonínsko se dostalo na číslo 70,81.

Zhoršující se situaci v celém Jihomoravském kraji potvrdila ředitelka protiepidemického odboru tamní hygienické stanice Renata Ciupek: "Počet případů v posledních týdnech akceleruje. Za první dva zářijové dny je více případů než za celý měsíc květen, kdy byl nouzový stav."

Podrobnější zprávu chce vydat až zítra, ale doplnila, že u většiny pacientů se nemoc projevuje jen s lehkými příznaky. "Ve srovnání se situací na jaře je však výrazně nižší proporce osob s nutností hospitalizace a jednoznačně převažují případy s příznaky mírné respirační infekce nebo zcela bezpříznakové," dodala.


Poslední čísla: Přes 26 tisíc nakažených, aktivních případů je 7 tisíc

Do této chvíle se v Česku oficiálně nakazilo 26 127 lidí (provedených testů bylo přes 900 tisíc). Převážná část lidí se už z nemoci vyléčila, takže aktivních případů je teď přes sedm tisíc. Drtivá většina pacientů stoná doma v karanténě - v nemocnicích je jich teď 172. Dosud v souvislosti s covidem zemřelo 426 lidí.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pxhere.com, CC0


Anketa

Opatření proti koronaviru by měla být...

Celkem hlasovalo 841 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Testy na covid už nebudou zdarma. Restaurace budou hosty kontrolovat

Lékaři: Prezident není schopen výkonu své funkce. Prognóza nejistá

Návštěvy u Zemana pohlídá policie. Bez souhlasu lékaře nepřijde nikdo