Hlavička
Zprávy -
08/08/2022

Prezident republiky vetoval zákon o snížení plateb do zdravotnictví

Prezident Miloš Zeman vrátil Poslanecké sněmovně zákon, kterým se mění zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Tento zákon měl letos snížit platby státu do zdravotnictví a od roku 2024 je valorizovat jako důchody.

reklama

reklama

Cílem přijatého a v původním vládním návrhu obsaženého opatření je především úspora výdajů státního rozpočtu na letošní rok ve výši 14 miliard korun, které má být dosaženo snížením příjmů veřejného zdravotního pojištění, a to v důsledku zmrazení platby za tzv. státní pojištěnce na úroveň roku 2021.

“Jde o opatření, které za současné nepříznivé ekonomické situace bude mít negativní dopad na kvalitu a dostupnost zdravotní péče. Na tuto skutečnost upozorňují i zástupci České lékařské komory, kteří nesouhlas se snižováním výdajů na zdravotnictví odůvodňují zejména vysokou mírou inflace, dále pak tím, že epidemie Covid-19 ještě zdaleka neskončila, jakož i potřebou řešit důsledky odložené zdravotní péče s epidemií související,” napsal prezident ve zdůvodnění svého rozhodnutí předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09) s tím, že to vše si vyžádá vysoké náklady, s nimiž se poskytovatelé zdravotních služeb budou muset v současnosti, ale i v následujícím období vyrovnávat.

Sněmovna může veto zvrátit. Podle ministerstva zdravotnictví nebude mít prezidentem vetovaná novela negativní dopady na zdravotní péči. I z tohoto důvodu ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že sněmovna veto přehlasuje.

reklama

“Prezidentovo veto novely zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění považuji za chybu. Tu lze ale snadno napravit, což sněmovní většina v nejbližší době učiní. Pojišťovny mají totiž prostředků dost a kvalita či dostupnost zdravotní péče není nijak ohrožena,” napsal na Twitter ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

"Jak již vláda opakovaně ubezpečila, změna výše plateb nebude mít negativní vliv ani na kvalitu ani na dostupnost zdravotní péče pro občany, protože zdravotní pojišťovny mají k dispozici desítky miliard v rezervách. Pan prezident se tedy mýlí a jeho veto vládní koalice ve sněmovně přehlasuje," dodala Pekarová Adamová pro ČTK.

Součástí novely je také automatická valorizace plateb za státní pojištěnce. Ta by se měla od roku 2024 počítat z vyměřovacího základu každoročně navýšeného o součet růstu cen a poloviny růstu reálné mzdy.

Autor: Pavlína Zítková

Foto:  www.hrad.cz

 

reklama

reklama

reklama

reklama