Hlavička
Zprávy -
11/03/2022

Nesnižujte platby za státní pojištěnce, vyzývá Česká lékařská komora vládu

Česká lékařská komora vyzvala premiéra Petra Fialu a jeho vládu v otevřeném dopise k přehodnocení plánu snížit platbu za tzv. státní pojištěnce o 400 korun měsíčně, který má nastat 1. července letošního roku. Systém veřejného zdravotního pojištění by tak měl letos získat na pojistném od státu o 14 miliard korun méně, než se předpokládalo a zdravotnictví jako celek zhruba o 20 miliard korun méně.

reklama

reklama

„Dovoluji si připomenout, že právě zdravotnictví neslo největší tíhu zvládání epidemie nemoci Covid-19 a díky nasazení zdravotníků nemuselo dojít k úplnému zastavení ekonomiky. Českému hospodářství a státu tak zdravotnictví ušetřilo minimálně desítky miliard korun. Přesto má být paradoxně právě zdravotnictví tím resortem, na který vládní škrty dopadnou nejtvrději. To není spravedlivé,“ říká prezident České lékařské komory Milan Kubek.
 

Stát platí pojistné za děti, důchodce a nezaměstnané, tedy okolo 60 procent obyvatel, přičemž výše této platby dlouhodobě představovala podle Kubka přibližně pouhou čtvrtinu odvodu pojistného z průměrné mzdy. 

„A právě nedostatečná výše této zástupné platby státu je hlavní příčinou dlouhodobých ekonomických problémů chronicky podfinancovaného českého zdravotnictví.  Ke zlepšení došlo teprve poté, co vláda premiéra Babiše začala postupně tuto platbu navyšovat, a to s účinností od 1. června 2020 o 500 korun měsíčně, s účinností od 1. ledna 2021 o 200 korun měsíčně a s účinností od 1. ledna 2022 pak o dalších 200 korun měsíčně,“ dodává.

reklama

 

Čtyři důvody, proč nesnižovat

ČLK uvedla v dopise konkrétní čtyři důvody, podle kterých snížení plateb za státního pojištěnce je neuvážené.

Prvním důvodem je vysoká míra inflace, kvůli které rostou ceny energií, pohonných hmot, potravin, což podle ČLK povede také k tlaku zaměstnanců na zvyšování platů a mezd. 

„V této souvislosti je třeba připomenout, že zdravotnictví je personálně zdevastované a pokud nebudou zdravotnická zařízení schopna nabízet atraktivní mzdy, bude se tato krize jen prohlubovat,“ varuje Milan Kubek.

Druhým důvodem je epidemie nemoci covid-19, která podle prezidenta ČLK ještě neskončila. „Zdaleka nejde jen o v současnosti začínající tzv. sekundární vlnu varianty omikron způsobenou předčasným rozvolňováním protiepidemických opatření. Mnohem horší je to, že nikdo neví, co nás čeká na podzim,“ dodává.

S epidemií souvisí i odložená zdravotní péče, kterou přesto pacienti potřebují a nyní se bude muset hodně dohánět. 

„Šlo nejenom o preventivní vyšetření ale například také o operace, jejichž opakované odkládání způsobuje pacientům zbytečné utrpení a zhoršuje kvalitu jejich života. Vůči těmto lidem, kteří rovněž patří mezi oběti epidemie, máme dluh, který bychom jim měli splatit tím, že jim potřebnou zdravotní péči co nejdříve poskytneme. Zdravotníci se pochopitelně budou snažit skluz dohánět, ale tyto výkonu budou muset zdravotní pojišťovny zaplatit,“ vysvětluje Kubek.

Do toho se ještě přidal čtvrtý a důležitý důvod, a to migrační vlna vyvolaná ruskou agresí vůči Ukrajině, kterou ČLK i podle předchozích vyjádření odsuzuje.

„Statisíce uprchlíků budou potřebovat zdravotní péči, a i tuto péči musí někdo zaplatit. Vzhledem k tomu, že většinu uprchlíků, kterým chceme pomáhat, tvoří ženy a děti, ale také nemocní lidé, bude potřeba zdravotní péče z jejich strany obrovská. Naše zdravotnictví čeká enormní zátěž,“ uzavírá prezident ČLK s tím, že dosud žádná vláda nepřistoupila ke snižování platby za státní pojištěnce, a i když státní rozpočet by bez vážných důvodů neměl prohlubovat svůj deficit, šetřit zrovna na zdravotnictví nepovažuje Kubek v současné krizové době za příliš prozíravé.

 

Schodek 280 miliard?

Schválený rozpočet pro letošní rok počítá se schodkem 280 miliard korun. Příjmy by měly činit 1613,2 miliardy korun a výdaje 1893,2 miliardy. Nejvyšší podíl úspor ze všech resortů vlády má nyní právě ministerstvo zdravotnictví. 

Poslanecká sněmovna včera i návrh rozpočtu posvětila většinou hlasů a schválila mimo jiné i návrh vlády přidat jednu miliardu korun ministerstvu obrany. Den poté, co zákon vyjde ve sbírce zákonů, skončí zhruba dva a půl měsíce trvající rozpočtové provizorium.

Petr Fiala ale včera před odletem do Francie na summit EU upozornil, že rozpočet pro letošní rok bude potřeba novelizovat. Ještě se čeká na jasné konkrétní potřeby úprav v návaznosti na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny i českým občanům a firmám kvůli rostoucím cenám energií. 

\""Nechceme to dělat zběsile. Nechceme dělat takové nesmyslné kroky jako předcházející vláda Andreje Babiše v souvislosti s covidem, kdy nevěděla, co co bude stát, jaké budou náklady a zvyšovala pořád schodek preventivně. To dělat nebudeme,\"" řekl Fiala.

Autor: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama

reklama

reklama