Hlavička
Zprávy -
03/11/2020

Převratný test: zakašlání na telefon by mohlo odhalit covid. I bez příznaků

Mimořádnou zbraní proti šíření covidu-19 by se mohla stát aplikace, která i z nuceného kašle odhalí, jestli je člověk nakažený koronavirem. Lidem by stačilo nahrát kašel do mobilního telefonu a předběžně se tak zkontrolovat. Funguje to i u těch, kteří příznaky nemoci netrpí.

reklama

reklama

Lidské ucho ten rozdíl nepozná, ale umělá inteligence ano. Alespoň to tvrdí vědci z proslulé americké univerzity MIT (Massachusettský technologický institut), kteří vyvinuli algoritmus odhalující z kašle zdravotní stav pacienta. V odhalování nákazy koronavirem je podle nich mimořádně přesný, přestože na sobě člověk žádné příznaky nepociťuje. Teď pracují na vývoji aplikace, kterou by si lidé buď sami stáhli do telefonu, nebo by mohla ověřovat jejich stav třeba jako měření tělesné teploty na letištích nebo pracovištích.


Od alzheimera ke covidu

reklama

Vědci původně nechtěli odhalovat koronavirus, ale známky rozvíjející se Alzheimerovy nemoci. Byli v tom úspěšní a zjistili, že dokážou jen na základě kašle rozeznat změny v plicním a respiračním výkonu a detekovat tak Alzheimerovu chorobu. Algoritmus funguje dokonce i při vyslovování hlásky „mmm“ nebo jiných konkrétních slov.

Když letos svět zasáhla pandemie koronaviru, napadlo vědce, jestli by nebylo možné odhalit podobně i nákazu covidem-19. Založili web, na který lidé doslova kašlali. Přes mobilní telefon nebo počítač mohli už od dubna zaznamenat svůj kašel a odeslat ho výzkumníkům. Tímto způsobem se sešlo více než 70 000 vzorků. „Je to největší soubor dat o výzkumu kašle, jaký známe,“ podotkl spoluautor studie Brian Subirana z laboratoří MIT.

„Zvuky mluvení a kašlání jsou ovlivňovány hlasivkami a okolními orgány. To znamená, že když mluvíte, část vašeho mluvení je jako kašel a naopak,“ popisuje nápad Subirana. Záznam kašle podle něj dokáže odhalit i pohlaví, mateřský jazyk, nebo dokonce emoční stav člověka. Něco z toho slyšíme sami, ale jemnější nuance kašle dokáže rozeznat až nový algoritmus.


Skoro stoprocentní přesnost

Ukázalo se, že z databáze sedmdesáti tisíc záznamů kašle je asi 2 500 lidí s pozitivním testem na covid-19. Výzkumu pomohlo, že změny v kašli jsou u koronaviru i Alzheimerovy choroby podobné. Kašel, a to i nucený, ukazuje například sílu hlasivek, výkon plic, dýchání i svalovou degradaci, což jsou biomarkery typické také pro covid-19. „Myslíme si, že to ukazuje, že způsob, jakým produkujete zvuk, se mění, když máte covid, i když jste bez příznaků,“ vysvětlil Brian Subirana.

Výsledky vědců jsou více než slibné. Jejich program dokázal odhalit koronavirus s úspěšností 98,5 procenta, u bezpříznakových lidí s potvrzeným pozitivním testem byl dokonce stoprocentně úspěšný. Program testovali na pěti tisícovkách lidí, přičemž do studie zahrnuli polovinu nakažených a polovinu zdravých.


Pandemie by mohla být minulostí

Teď MIT pracuje na vývoji bezplatné aplikace, která by jednoduchým zakašláním na mikrofon nákazu odhalila. Tedy alespoň předběžně, protože by ji stejně musel potvrdit test. „Pandemie by mohla být minulostí, pokud budou fungovat nástroje předběžného screeningu a budou se neustále zlepšovat,“ uvádí tým o svém výzkumu v článku MIT.

Podle jejich představ by se tak mohli testovat lidé denně. A to buď aktivně sami, nebo třeba automaticky při běžném hovoru do telefonu. Kašlání do mikrofonu by se ale mohlo stát běžným třeba při vstupu na pracoviště, do veřejné dopravy nebo úřadů. Vědci z MIT teď spolupracují s několika nemocnicemi po celém světě, aby získali více záznamů o kašli a ještě vylepšili přesnost programu.


David Garkisch

Ilustrační foto: Needpix.com


reklama

reklama

reklama

reklama