Nejsme vyděrači, už nejde ani o platy lékařů, hroutí se zdravotní systém a není nám to jedno, sami jednou budeme pacienty. To je vzkaz revoltujících lékařů ze severu Moravy. Pokud jim kraj nedorovná slíbené zvýšení platů, přestanou sloužit nezákonné přesčasy.
Situace v Moravskoslezském kraji se vyostřuje. Lékaři v krajských nemocnicích hrozí, že přestanou tolerovat zavedený systém, který je nutí sloužit tolik přesčasů, že to prakticky vydá za dvě zaměstnání na plný úvazek. Navíc nezákonně.
Vedou spor s krajským úřadem o navýšení svých platů. Ty jim měly letos vzrůst plošně o deset procent. Dohodla se na tom už vláda Bohuslava Sobotky, ale kabinet Andreje Babiše slib nevyslyšel a plošné zvyšování platů lékařů v zemi zastavil. Více například v článku Lékaři: Popření slibů o zvýšení platů je plivnutím do tváře zdravotníkům.
Lékaři: Když sliby neplní vláda, ať je zaplatí kraj
Pověstný pohár trpělivosti zřejmě přetekl právě u lékařů na severu Moravy – tedy u těch, kteří slouží v tamních krajských nemocnicích. Rozhodli se nerezignovat a za slíbené plošné zvýšení platů lékařů o deset procent bojovat.
Už ho však nepožadují po vládě, ale chtějí, aby jim peníze dorovnal kraj, který je zřizovatelem nemocnic. Požadavek už předali krajským zastupitelům, a pokud neuspějí, přestanou už možná od února sloužit přesčasy nad rámec zákona.
Množství přesčasů je otrocké, zákon v praxi dodržet nelze
„Vzpouru“ vede Lékařský odborový klub (LOK-ČSL) Moravskoslezského kraje. Náměstek hejtmana Martin Gebauer a ředitel trojice nemocnic to označili v článku Deníku za vydírání ze strany lékařů. Dnes na toto osočení lékařské odbory reagovaly v prohlášení Jsou odboráři lékařů opravdu vyděrači?.
„Z analýzy, kterou jsme v odborech provedli, vyplývá, že v některých nemocnicích pracují lékaři stále hodně přes tisíc hodin přesčasů ročně. Pro představu: rovná se to tomu, jako byste měli dvě celá zaměstnání,“ upozornili lékaři, podle kterých přepracování, přetížení a únava mohou vést k vážným, až fatálním chybám.
Zákon přitom připouští, že zaměstnavatel může zaměstnanci přikázat pouze 150 hodin přesčasů ročně. Dobrovolně smí zaměstnanec celkem napracovat 416 hodin přesčasů za rok, ale ani o hodinu víc. To je ovšem v krajských nemocnicích na severu Moravy (potažmo v celém Česku) jen zbožné přání. „Ve všech těchto nemocnicích nemohou lékaři dodržet a nedodržují zákoník práce, jinak by nebyla zajištěna nepřetržitá služba ani akutní zdravotní péče,“ popisuje realitu prohlášení lékařských odborů.
„Pokud pomineme množství přesčasů, které si troufáme označit za otrocké, nikdo nikdy nezaplatí lékařům to, jak zodpovědné a jak stresující zaměstnání vykonávají. Nároky na zdravotní péči ze strany pacientů přitom průběžně stoupají,“ píše se v prohlášení LOK.
Nejde už jen o platy, hroutí se zdravotní systém
Odbory upozorňují, že jde v případě nemocničních lékařů o zvýšení platů zhruba o 3 000 korun měsíčně, což je podle nich spíše „vstřícné gesto“ než řešení podfinancovaného zdravotnictví.
„Tady již nejde ani tak o platy lékařů. Jde o to, že se zjevně hroutí fungující zdravotní systém a někteří z nás mohou být za pár let sami pacienty. Chtěli bychom se sami dožít aspoň takové úrovně zdravotní péče, kterou jsme v produktivním věku poskytovali, abychom spolu s pacienty měli vůbec možnost se obrátit na dostatečně odborně erudované lékaře,“ uvádějí ve svém prohlášení lékařské odbory.
Lékaři upozornili i na odcházející absolventy lékařských fakult, kteří po studiu míří raději rovnou do zahraničí: „Mladá generace lékařů a studentů medicíny poměry v českém zdravotnictví velmi citlivě vnímá. Máme za to, že to zdaleka není jen velmi markantní finanční benefit a přívětivější systém dalšího vzdělávání, který mladé lékaře od nás žene do zahraničí. Jsou to hlavně neřešené poměry v českém zdravotnictví a zjevná neochota ze strany politiků na zřejmě všech úrovních to doopravdy někam pozitivně posunout.“
Náměstek hejtmana: Od lékařů je to vydírání
Kromě obecného hodnocení stavu českého zdravotnictví ale prohlášení obsahuje i konkrétní výzvu. Ve zmiňovaném článku Deníku totiž náměstek hejtmana Martin Gebauer prohlásil: „Poslední navýšení platů proběhlo letos v květnu a dohoda zněla, že to bude na dva roky.“ Proto také současný postup odborů označil za vydírání.
Lékaři tvrdí, že o takové dohodě nic nevědí. „Údajně existuje nějaká dohoda z května 2018 o tom, že navýšení platových tarifů je na dva roky. Neříká už nic o tom, koho a s kým a ve kterých nemocnicích. Ověřili jsme si mezi sebou, že zástupci lékařů žádné z krajských nemocnic to zjevně schváleno nebylo. Vyzýváme tímto MUDr. Gebauera, aby nám dohodu, o které mluví, ukázal na papíře,“ požaduje LOK.
Redakce Našeho zdravotnictví požádala o reakci také krajský úřad. Jeho dosud nedodané vyjádření přineseme v některém z dalších textů. Celé prohlášení LOK Moravskoslezského kraje najdete zde.
David Garkisch
Foto: Flickr.com, (CC BY-ND 2.0)
-
Oldřich Jen ať se to už zhroutí. Jinak zjevně k žádné zásadní změně nedojde. -
Léčič Vše už tu párkrát bylo. Na stejné téma jsme debatovali s vrchností, varovali a ze zoufalství také stávkovali již před mnoha lety. I my jsme byli vždy označeni za vyděrače, naše rady a připomínky nebyly brány v úvahu, alespoň ne principiálně. Bohužel se ukazuje, že jsme měli pravdu, to ale nikdo z lodivodů nebude ochoten nikdy přiznat. Dnes licitují o "mizerných" třech tisících, neuvědomují si však, že systém už je pár let za bodem, kdy ho ještě šlo resuscitovat. Dnes, natož do budoucna již nebude stačit ani deset nebo dvacet tisíc a to z jednoduchého důvodu, že prostě mezitím "došli" lidi. Do důchodu nebo na věčnost totiž odchází generace posledních úderníků, kteří ještě věřili hlasům, že jejich práce není ani tak jejich obživou, ale posláním. Střední generace je vyšťavená z tvrdošíjně udržované neefektivnosti systému, byrokracie a neodpovědnosti plátců zdravotní daně za poskytnuté služby. Nová generace lékařek a lékařů však začíná na svůj život nahlížet jinou optikou, ti už se nedají tak snadno zblbnout vyčpělou myšlenkou, že vystudovali za dělnické peníze. Studium medicíny je velká řehole, pro dnešní dobu, kdy mladí chtějí všechno rychle, pokud ne přímo hned, trvá hodně dlouho a výdělek je za vydané úsilí a profesní rizika v prvních letech po promoci ostudně nízký, nízký je však i v pozdějším věku, přepočítáte-li ho na hodinovou mzdu. Dokud tohle top manageři nepochopí, nebude v ČR lépe ani pro lékaře ani pro pacienty. Na tom nic nezmění žádný e-recept, e-neschopenka, ani úsilí nahnat gynekology a vzápětí zcela jistě i jiné "privátní" ambulantní lékaře na služby do nemocnic. Jára Cimrman by na toto téma prohodil něco o pionýrech slepých uliček... -
Jan Král Když je zaměstnání lékaře tak výhodné,jak píší výše někteří hlupáci, tak proč je jich tak málo?. Odpovědní odmítají přidat i těch 10 %, asi také proto,že vědí, že to už nic nezlepší, pomohlo by možná přidání o 100% před 10 lety, dnes už žádné peníze nepomůžou-stařec možná může ještě trochu pomáhat na ambulanci, ale ne pracovat v nemocnici. Strávil jsem na chirurgii v nemocnici více než 36 let,snažil jsem se ze všech sil na úkor zdraví a rodiny . Odsloužil jsem minimálně 1/2 úvazku navíc. Je mi 65 let, pracuji ještě na poliklinice, a to jsem tam ze 3 lékařů nejmladší! Divím se,že v akci"děkujeme odcházíme" byla většina lidí proti našim požadavkům, vždyť se jednalo o jejich zdraví a život!
-
-
Peter Schwarz Až sa začnú pomenúvať veci pravým menom, potom možno očakávať zmeny k lepšiemu : - optimalizace lůžkového fondu=Improvizace resp.zavírání oddělení protože nejsou lidi - nadměrné přesčasy lékařů =ilegální práce človeka s diplomom lékaře v nemocnici v čase, kdy tam již nemá co dělat -vysoké měsíční platy lekarů= hodinový hrubý průměr cca 300-400kč -historicky dány různé platby od ZP nemocnicim= kdo jak v minulosti leštil kliky,tak z toho žije dodnes -zdravotní pojišťovny= subjekty, které pravidelně obdrží veřejné peníze, z kterých část na léčbu již nepustí, o zbytek se musíte často hadrkovat.. -reformy českého zdravotníctví= pokračující snaha politiků vymyslet perpetum mobile v nemocnicich za co nejméně peněz .. -razantní zvýšení platů sester u lůžek až 5000/mesic= začíná to od pár stovek/ měsíc a někde se zdrahají dát i to -dostatek peněz v systému = chybějící min.2%-3% HDP představuje každý rok cca 100-150mld, které prostě chybí, matematiku naštěstí obelhat nejde -
Lenča Úplně narovinu. Na českých univerzitách by měli studovat zdarma jen Češi ne Slováci. A to proto když už platíme vzdělání ze svého, aby lékaři, učitelé a technici zůstávali u nás. Není čas ani důvod hrát si na samaritány. Ad 2 lékařů být více může. Uvolněte množství studijních míst a oslovte studenty z gymnázií a zdrávek. Co neuděláte dnes, vymstí se Vám zítra. Bod 3 nevím proč by sestry měly být jen pomocný personál. Dejte jim doplňující kurzy. Na pomocný personál najměte pomocný personál. Bod 4 přestaňte tvrdit že se leje málo peněz do zdravotnictví a posílejte to z ministerstev kam to patří. VZP stejně tak. -
Lenča Mě jste členy rodiny taky zabili, utratili jste je jak zvíře. Už jsou mrtvých statisíce i víc. Lidi začnou vraždy trestat. Už se to prolamuje. Kašlali jste na lidi, teď jde o váš vlastní zadek, páni politici, mocipáni. Přituhuje. Je na čase dělat něco pro sebe a přestat škodit systému. Nebo vás lidi sežerou. Nevim na co furt čekáte. A upravte si zákony. Trávíte lidi pesticidama a jedama v potravě jak nějakej na porážku dobytek. Dále neznáte důsledky a kombinace léků. Na vyžádání pomůžu zlepšit celý systém včetně dotování systému, ale tetokrát si počkám, až se vám bude chtít s tím něco dělat. -
Andrea Nápad hezkej, má jen jednu vadu na kráse. Víc studentů se nenabere. V současné době např. 1LF příjme sice krásných 850 studentů každý rok, nastoupí jich ale pouze průměrně 450 no a když jich promuje vic jak 300, tak je to skoro zázrak. Nás je ve 4. ročníku přibližně 270. Kouzelná slova navýšíme počet přijímaných studentů, pak padají do prázdna. Bohužel, když středoškoláci vidí, jak žalostné je naše zdravotnictví, tak se do něj moc nehrnou, taky kdo by se jim divil... -
Tomáš Maškulík Uplne narovinu : okrem Cechov a Slovakov v CR medicinu v cestine skoro nikto nestuduje ....... studium v anglictine je spoplatnene a v nemalej miere tym financuje rozpocet univerzit ...... Ad 2 o rozumny mlady clovek si radsej vyberie iny obor, nez jedno z najtazsich studii, po zkonceni ktoreho musi povinne praxovat v nemocniciach, kde sa porusuje zakonnik prace ( a vymahat jeho dodrziavanie je vydieranie ) ,,,,, BTW keby sa nahodou po atestacnej zkuske chcel osamostatnit, tak ( aj ked splni vsetko, co ma ) ani nemusi dostat zmluvy od poistovni ( aj ked to mal prislubene ) ...... a tych lekarov musi aj niekto ucit ...... bohuzial ucitelske uvazky na LF su este nizsie ako lekarske ............ Bod 3 sestry maju casto vysoku skolu a pritom v nemocnici pracuju aj za sanitarky ....... zachranari v sanitke ( vsetci musia mat VS ) nemozu podat skoro nic bez suhlasu lekara ....... suhlasim, ze by mali mat kompetencie, ale niektori to nechcu, pretoze s tym ide ruka v ruke aj odpovednost ...... Bod 4 ministerstvo moc neposiela .... do zdravotnych poistovni idu hlavne odvody za zamestnancov ... vyse 4000/mesiac/pracujuceho ..... naproti tomu stat plati 1000 za statnych poistencov ...... poistovne ( vcetne VZP ) si na svoju prevadzku mozu brat iba par percent ...... v CR ide do zdravotnictva 7,5% HDP ( aj ked som videl uz aj vypocet 6,6 % ) a priemer EU je okolo 10% .......takze sa bavime o tretine az polovicke naviac ...... teda 100-150 mld. -
Lenka 1) Slováci studující na českých univerzitách zůstávají prakticky skoro všichni pracovat v ČR. 2) Vy jste ze svého moje studium rozhodně neplatila, když už, tak ho platili moji rodiče, když celý život poctivě odváděli daně. 3) Problém není v tom, že by u nás vystudovalo málo lékařů, problém je, že za stávajících podmínek by v ČR nastoupil pracovat do nemocnice jenom sebevrah...
-
-
Matěj Kabzány Bílý otroci v nemocnicích si za mrzkou mzdu můžou sami svým přizdisráčstvím -
Tomáš Maškulík Lekari sa snazia upozornovat aj protestovat, ale generalny strajk ( aby si ludia uvedomili, co mali a co si nevazia, ked lekarov nepodporuju v protestoch ) si neviem v realite predstavit. Pri Dekujeme odchazime som si uvedomil, ze bez podpory verejnosti lekari nic nezmozu. Mozno aj preto financuje komora tieto stranky. -
ola pro pana Maškulíka: - A o tom to je. 40 tis lékařů a setry, tj. cca 120 tis voličů jsou pro populistické strany( ANO,ČSSD, a myslím, že i pořád ODS a možná i Piráti) a politiky malá cílová skupina. Pokud stávkovali v minulosti železničáři, tak se Klaus z nich podělal a splnil jejich požadavky. Zdravotníci by měli stávkovat, jak stávkovali lékaři před léty v Rakousku, nyní v Anglii nebo v Zimbabwe. Aby měla stávka smysl, tak se musí dotknout cestujících, tedy občanů-pacientů. A nikdo umírat nemusí. Ale zdravotníci jsou psychicky vydíráni. Že se nechají vydírat oni, to nikomu nevadí.
-
-
Petr Povolání lékaře je náročné a velice zodpovědné, peníze si zaslouží. Znám osobně několik lékařů a ani jeden si na přetíženost nebo nedostatek peněz nestěžuje, dovolených si dovolí několik za rok. Pak nechápu kde se berou tyhle zvěsti o zhroucení systému. -
ola … ano, je to tak. Politici nic neřeknou. Personální devastace je realita. 300 hodin měsíčně v práci pro lékaře v nemocnici je realita. U sester je to ještě horší. Přečtete si nějaké číslo Tempus medicorum na www.lkcr.cz S pozdravem -
P Osobne ako lekár odpracujem 110-130 hodin přesčasů / mesiac a to som taký stred, v našej nemocnici sa nájdu aj "lepší" -
Justus absolútne nepochopenie obsahu článku, -
Eva Ja vam ti reknu, stale se zamenuji ambulantni a nemocnicni lekari. Zde se hovori o nemocnicnich, ti delaji jak Bulhari. V ambulanci si to ridi sami, zrejme muzou i vydelat. Ale prace v nenicnici je otrocina, clovek dela nejen.dvojnasob hodin, ale i za dva casti, neb chybi lekari a praci nekdo udelat musi. A to za jen nepatrne vyssi zakladni plat, nez ma prodavacka z LIDLU.
-
-
rwe To je porad malo prescasu . V nemocnici leci cekanim a kdyz to nepomuze tak pak neco zkusi xd -
Zdeněk Tak 1000 hodin přesčasů za rok není jen u nemocnic. Je to u spousty profesí. Možná jen úředníci mají svých 40 hodin týdně. :D -
ola No jo, ale tady jde o zdraví, ale i o život. Dal byste se operovat v pondělí ráno, kdybyset věděl, že ten chirurg je v práci od pátku rána a na sobotu, neděli, pondělí toho moc nenaspal? Jak pracují piloti?
-
-
Pravda a láska Zdravotnictví je už mnoho let v (_!_) To každý dobře ví. -
Michal Tak ať se to zhroutí!!! Jinak se tu nic nestane. A hlavně se divím lékařům že to vůbec dělají!!!! Kdyby se na to všichni vyprdli a přestali ordinovat, něměl by kdo léčit a pak by ty vládní darmožrouty dokopalo s tím něco dělat!!! Lékaři co blbnete a sloužíte takové přesčasy? Tím že to děláte jim akorát ukazujete že to tak jde a nic pak nezměníte!!! Proč by darmožrouti něco řešili když jeden může dělat za 2 což je pro ně samozřejmě ekonomicky výhodnější. -
Eva Nejde o ordinace, jde o nemocnice! Tam je to sileny. A tam je tezky toho nechat, tam chodi lidi ve vaznem stavu.
-
-
Ludmila Každá vdaná žena má dvě zaměstnání - práci a domácnost. Nikdo se nad tím nepozastavuje. Tak na co si lékaři stěžují? Žena si stěžovat nesmí ač i ona je přetížená. Nikoho to nezajímá a když si postěžuje, tak jí okřiknou. Novopečená maminka s ubrečeným miminem nespí několik dní. A co? Nikoho to nezajímá. Nikdo jí nepomůže, nenahradí jí. Samoživitelky, kterým otec dětí neplatí výživné mají dokonce i tři práce, aby děti uživily. Koho to zajímá? -
Kris Zrejme doslo k chybe, omylem jste se ocitla v jine diskuzi, nejspis jste hledala https://www.emimino.cz/diskuse/matky-samozivitelky-jak-se-vam-zije-70782/ -
Justus aj lekárky sú ženy,okrem preťaženia v práci majú tiež domácnosť. -
Eva To snad nemyslite vazne takove srovnani! Ve zdravotnictvi v soucasne dobe prevladaji zeny a prevazna vetsina z nich ma vlastni domacnost a rodinu nebo deti aspon plánuje. A verte tomu, ze skloubit tuhle praci, specializacni vzdelavani a rodinu je zatracene tezke. -
Eva A co teda lekarky? Uvedomujete si, vazena, ze 70% lekaru jsou zeny?!! To jste se nejak upsala.
-
-
michal s já jako doktor svým dvěma dcerám zásadně nedoporučím, aby šly studovat zdravotní školu nebo medicínu. Jeden velký bordel. Sestry dělají úřednice a lékaři po jedenácti letech studia jsou buď otroky nemocnice nebo zdravotních pojišťoven. Nevím, co je horší. jenom peníze to nespraví -
ola ..ale spraví Ať se učí jazyky, a hned po promoci zdejchne pryč. Po promocích vloni odešla z kruhu 8 První lékařské fakulty v Praze hned 1/3 do zahraničí. To proto mgr et mgr Vojtěch pouští bublinu ( na tv idnes), že nástupní plat po promoci by mohl ( !!!) být 40 tis. hrubého. Ani to není na 1,5 násobku průměru, jak to žádala ČLK před léty a jak je to ve všech zemí na západ od nás.
-