Hlavička
Zprávy -
15/10/2024

Praktičtí lékaři i ambulantní specialisté budou v říjnu protestovat proti úhradové vyhlášce pro rok 2025

Praktičtí lékaři vyhlásili protest v reakci na návrh úhradové vyhlášky pro příští rok. Ten by se měl uskutečnit od úterý 29. října do středy 30. října. Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka předpokládá, že se zapojí většina ordinací. Informovala o tom Česká televize. Nesouhlas s navrhovanou vyhláškou ale vyjádřili už i nemocniční lékaři nebo ambulantní lékaři, které ve vyjednávání zastupuje Česká lékařská komora (ČLK).

reklama

reklama

Praktičtí lékaři počítali s vyšším nárůstem úhrad za zdravotní péči, kterou dostávají z veřejného zdravotního pojištění. Zatímco původně počítali z meziročním nárůstem o 3,3 procenta, podle aktuálního znění vyhlášky mají úhrady růst jen o 2,83 procenta. 

Sdružení několikrát jednalo s ministerstvem zdravotnictví a upozorňovalo na nutnosti většího zapojení primární péče, což znamená praktických lékařů pro dospělé i pro děti. V tuto chvíli vyhláška ale podle sdružení reflektuje spíše nemocniční péči.

„Nezohledňuje to, že tady máme jeden milion lidí bez praktického lékaře, že na polovině území České republiky je špatná dostupnost pediatrů a na jedné třetině území je špatná dostupnost praktických lékařů pro dospělé,“ dodal Šonka.

reklama

Během dvoudenního protestu zůstanou ordinace praktických lékařů zavřené. Sdružení praktických lékařů chce vyzvat všechny lékaře a ordinace, aby se do protestu zapojili. V případě akutní nouze najdou pacienti potřebné kontakty na dveřích ordinací.

Zástupci praktických lékařů poslali dopis předsedovi vlády Petru Fialovi (ODS), v němž vysvětlují, proč se pro protest rozhodli.

Přidají se i ambulantní specialisté

K protestům praktických lékařů se přidají i ambulantní specialisté. I oni nesouhlasí s podobou úhradové vyhlášky na příští rok a chtějí proto zavřít na dva dny ordinace. Sdružení ambulantních specialistů o tom informovalo na svém webu

„Přes veškerou naši snahu se do dnešního dne nepodařilo vedení Ministerstva zdravotnictví přesvědčit o tom, že není možné již třetím rokem ignorovat inflaci a nárůst nákladů na naši péči a tím ji (na rozdíl od některých  jiných segmentů) řadit na „druhou kolej“, resp. ohrožovat její funkčnost. Stále jsme připraveni jednat. Našim  cílem není protest, či jakékoli obtěžování pacientů, ale nezbytná náprava stavu úhrad naší péče o ně. Jsme si vědomi toho, že v rámci výkonového systému znamená jakékoli uzavření ambulancí pro každého z nás finanční ztrátu, nicméně cítíme, že pokud neprovedeme tuto akci nyní, MZ si zvykne na to nám dál ubírat peníze a dopady na finanční stabilitu našich praxí i kvalitu a dostupnost námi poskytované péče bude podstatně horší," napsala rada Sdružení ambulantních specialistů.

Řízení u Ústavního soudu

Se současným návrhem úhradové vyhlášky nesouhlasí ani Rada Asociace českých a moravských nemocnic, která zvažuje iniciování řízení dokonce před Ústavním soudem a je připravena doporučit svým členům nepodepsat úhradové dodatky se zdravotními pojišťovnami pro příští rok.

„V rámci vnějšího připomínkového řízení se AČMN seznámila s návrhem úhradové vyhlášky pro rok 2025, jehož autorem je Ministerstvo zdravotnictví ČR. Asociace má k návrhu více než 80 připomínek a doporučení, které zaslalo na MZČR. Novela úhradové vyhlášky je v převážné části restriktivní a nepokrývá ani meziroční inflaci, natož aby umožnila jakékoliv zvýšení mezd zdravotníkům. Samo ministerstvo to ví a ve své důvodové zprávě k návrhu vyhlášky uvádí, že její dopad může mít na poskytovatele negativní vliv z důvodu nižšího průměrného růstu úhrad, než je očekávaná inflace, nebo dokonce meziročního poklesu těchto úhrad," vysvětlila Rada v tiskové zprávě

Vyhláška neodráží reálnou nákladovou situaci

Nesouhlas s úhradovou vyhláškou vyjádřila v článku včetně odůvodnění i Česká lékařská komora.

„Česká lékařská komora považuje meziroční stagnaci úhrad, respektive reálné riziko jejich poklesu za zcela nepřijatelné. Poskytovatelé jsou zatíženi kontinuálním růstem nákladů, který nebyl plně zohledněn v úhradách za rok 2022, 2023 ani za rok 2024," uvedl prezident České lékařské komory MUDr. Milan Kubek a dodal, že už v průběhu loňského roku se u některých poskytovatelů začaly projevovat provozní problémy spojené s nedostatkem financí. 

„Situace se v tomto roce dále zhoršuje. Pro udržení stability systému je třeba nastavit pro všechny poskytovatele takové úhradové podmínky, které budou odrážet reálnou nákladovou situaci," varoval Kubek.

reklama

reklama


reklama

reklama