Hlavička
Zprávy -
25/01/2019

Pozor na nosní sprej Olynth HA pro dospělé i děti. Může ohrozit zdraví

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) stahuje z trhu nosní sprej Olynth HA, protože lidem, kteří by ho používali, hrozí mikrobiální kontaminace. Sprej se používá proti infekční i alergické rýmě nebo zánětu dutin. Lidé by sprej neměli používat a měli by ho vrátit do lékárny.

reklama

reklama

Problém se týká konkrétně spreje Olynth HA 0,1%, který je určený pro dospělé i děti od sedmi let, a to šarží F145560A, F145590A a F145600A. Pokud je doma najdete, je možné je vrátit do jakékoli lékárny, ale nejlépe do té, ve které jste sprej zakoupili.

„Uvedené šarže jsou stahovány z důvodu rizika mikrobiální kontaminace a je potřeba vrátit balení dotčených šarží přípravku do lékárny. Riziko, že by mohlo být ohroženo zdraví pacientů, nelze jednoznačně vyloučit,“ uvedla mluvčí ústavu Barbora Peterová. 


reklama

Lékárny vymění sprej nebo vrátí peníze

Dotčené šarže byly v Česku dostupné od 28. října loňského roku (s použitelností do 09/2020), nicméně dosud nebyla hlášena žádná podezření na nežádoucí účinek spojený s jejich použitím.

Lékárna vrácená balení vymění za nezávadnou šarži stejného spreje; pokud nebude mít k dispozici jinou šarži, vrátí 105 korun za jedno balení. Stahování se týká načatých i dosud nepoužitých balení přípravku. Do lékáren je možné je přinést až do konce dubna. 

„V případě výskytu nežádoucích účinků po používání stahovaných šarží tohoto léčivého přípravku doporučujeme návštěvu ošetřujícího lékaře. Výskyt nežádoucích účinků je potřeba nahlásit na adresu: [email protected] a Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv,“ upozorňuje SÚKL.


David Garkisch


reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?


reklama

reklama