Hlavička
Zprávy -
28/06/2024

Poslanci schválili až 24hodinové směny a příplatky za zvýšenou zátěž pro zdravotníky

Poslanecká sněmovna dnes schválila novelu zákoníku práce. Ta zavádí nejen možnost směn až 24 hodin pro zaměstnance ve zdravotnických zařízeních s nepřetržitým provozem, například u záchranné služby. Ale také nový příplatek za zvýšenou zátěž zaměstnance ve zdravotnictví spojenou s prodlouženou pracovní dobou. Účinnost by měla být od 1.srpna letošního roku.

reklama

reklama

Zdravotníci budou moci od začátku srpna sloužit čtyřiadvacetihodinové služby. Doposud mohla směna trvat podle právní úpravy přijaté loni nejvýše 12 hodin. Na ni navazuje případně přesčasová práce. 

S prodlouženou směnou souvisí také příplatek za zvýšenou zátěž. Příplatek přísluší za 13. a každou další hodinu odpracovanou v téže směně v nepřetržitém provozu. Sazba příplatku za 13. a každou další hodinu odpracovanou se u mzdy navrhuje ve výši nejméně 20 % průměrného hodinového výdělku a u platu jako pevná sazba 20 % průměrného hodinového výdělku. 

Tímto příplatkem se neruší další zákonné, tzn. pokud se bude zároveň jednat o noc/víkend/přesčas, tyto stále zůstanou započítány stejně tak jako ty, které jsou domluveny v rámci kolektivního vyjednávání. Změna se týká všech zaměstnanců, tedy i těch se zkráceným pracovním úvazkem nebo pracujících na dohody.

reklama

S pozměňovacím návrhem přišla skupina koaličních poslanců v čele s Tomem Philippem (KDU-ČSL) a dosti za něj bojovala i Česká lékařská komora a Sekce mladých lékařů ČLK.

„Z praxe zdravotnických zařízení přitom vyplývá, že při nepřetržitém zajištění zdravotnických služeb vzniká potřeba práce nad rámec maximální délky směny 12 hodin systematicky a tato práce není nahodilá a výjimečná a nesplňuje tak znaky práce přesčas," uvádějí poslanci ke zdůvodnění svého návrhu.

Přečtěte si, co vše ještě novela zákoníku práce obsahuje.

Autorka: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama

reklama

reklama