Hlavička
Zprávy -
03/01/2022

Platy zdravotníků i sociálních pracovníků letos vzrostou. Podle odborového svazu ale málo

Platové tarify lékařů a zdravotnického personálu pro 8. až 15. platovou třídu se od 1. ledna 2022 navýší o šest procent. Platové tarify nelékařských zdravotnických pracovníků stanovené pro 2. až 7. platovou třídu se zvyšují o 700 korun. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka předloží návrh na jednání vlády 5. ledna a ve stavu legislativní nouze by jej parlament měl projednat do konce ledna.

reklama

reklama

„Valorizace platových tarifů, kterou navrhla předchozí vláda, není bohužel vzhledem k rozpočtu v tuto chvíli uskutečnitelná. Sám jsem navrhoval, aby platy rostly tak, jak navrhovala moje předchůdkyně, ovšem po dohodě uvnitř koalice jsme přikročili k omezenému navyšování. Zmrazili jsme platy státním úředníkům a zmrazíme je také nám, ústavním činitelům. Nelze žít na dluh a dál plošně rozdávat. Přesto jsem rád, že nakonec více peněz dostanou zdravotníci, pracovníci v sociálních službách, vojáci nebo policisté nebo také učitelé,“ uvádí ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. 

Státní úředníkům a samosprávě se platové tarify nebudou valorizovat v letošním roce vůbec. Sociálním pracovníkům a pracovníkům v sociálních službách se zvýší platy o 700 korun. Pedagogové dostanou navíc dvě procenta a platy vojáků, policistů nebo hasičů narostou o 700 korun. 

Úspora oproti původnímu návrhu dosáhne díky snížení platů ve veřejné sféře přibližně 7,5 miliardy. Důvodem je podle vlády pro úpravu fakt, že Česká republika bude na začátku roku 2022 hospodařit v rozpočtovém provizoriu. Zároveň je očekáván spíše nepříznivý ekonomický vývoj, a to včetně příjmové stránky státního rozpočtu. 

reklama

Vláda se dohodla na zvýšení platů ve státní sféře, a to na takovém zvýšení, které zohledňuje stav rozpočtu a to, co nás čeká v příštích měsících,“ uvedl na tiskové konferenci 29. prosince premiér Petr Fiala.


Odbory vyzývají k přehodnocení

Proti rozhodnutí se ohradil Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče České republiky. Ten jako největší problém vnímá to, že určité profese už druhým rokem nedostanou na svých tarifech žádné zvýšení platů.

„Stát a další veřejnoprávní instituce přitom nemohou fungovat bez toho, aby někdo uklidil, uvařil, zkontroloval, rozhodl nebo provedl další činnosti, které stát považuje za prioritní a svým zaměstnancům a dalším zaměstnancům veřejných služeb ukládá. Stagnace platů hygieniků a dalších úředníků, umělců, kuchařů, údržbářů, uklízeček a dalších profesí se při plánované inflaci a růstu cen energií negativně dotkne tisíců rodin a stejně bude nutné nízkopříjmové skupiny podpořit jiným způsobem,“ varují odbory.

Na druhou stranu odborový svaz kvituje přístup ministra zdravotnictví Vlastimila Válka, který se s odbory sešel a podpořil dohody pro zdravotníky a zdravotnictví.

„Nicméně celkový výsledek ani ve zdravotnictví neodpovídá dohodnutému navýšení. S politováním konstatujeme, že se tarifní platy ošetřovatelkám, sanitářům a dalším zdravotníkům zařazeným do 7. platových tříd zvýší jen o 700 korun místo o dohodnutých 1400 korun. Za ještě horší považujeme nezvýšení platů nezdravotníků. Uklízečky, kuchaři, údržbáři a také technicko-hospodářští pracovníci už ani vloni neměli zvýšené platy, a to je pro udržení těchto pracovníků velmi špatný vzkaz,“ dodávají odbory jedním dechem. 

O navýšení platů pro uvedené profese bude odborový svaz ještě jednat s managementy nemocnic. Společně budou hledat shodu na navýšení odměn za práci prostřednictvím kolektivních smluv. Úhradová vyhláška pro rok 2022 dohodnuté navýšení platů podle odborového svazu umožňuje.


Autor: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama