Hlavička
Zprávy -
14/09/2020

Od karantény vás uchrání rouška. Imunita po nemoci platí tři měsíce

Pokud budete mít rizikový kontakt s člověkem nakaženým covidem-19 a oba budete mít nasazené roušky, už nebudete pro hygieniky podezřelým a nemusíte do karantény. Té se vyhnou i lidé s prodělanou nemocí. Počítá se s tím, že budou mít nějaký čas imunitu.

reklama

reklama

Rada vlády pro zdravotní rizika dnes rozhodla o několika změnách opatření proti koronaviru. Nejvýznamnější se týkají právě karantény, ale také testování kontaktů nakažených nebo situace školáků s astmatem či alergiemi, které mohou působit jako covid-19.


Další motivace pro nošení roušek. Uchrání od karantény

reklama

Hygienici nestíhají testovat ani trasovat další a další přibývající případy nákazy koronavirem. S nimi roste i počet lidí, na které je uvalena karanténa. Podle posledních údajů ministerstva práce a sociálních věcí k 9. září bylo v karanténě 7 478 lidí, protože měli rizikový kontakt s nakaženým člověkem. Číslo je to ale s jistotou podceněné, protože se do něj nezahrnují děti, studenti, penzisté a nezaměstnaní.

Tisíce lidí v karanténách už začínají poškozovat některé firmy a odvětví a hrozí dalšími škodami celé ekonomice, pokud by se epidemie vyvíjela nepříznivě. A nic by s tím neudělal ani úmysl vlády nepřipustit další lockdown a zmrazení ekonomiky země.

V tuto chvíli tedy přichází rada vlády s rozhodnutím, které by mohlo ulevit hygienikům a snížit počet lidí v karanténě. Nově do ní nebudou muset ani lidé, kteří měli rizikový - tedy blízký a dlouhý kontakt (1,5 metru / 15 minut) - s nakaženým člověkem. Ovšem za předpokladu, že oba měli roušky nebo respirátory. Improvizované náhražky jako šátky nebo trika přes ústa se nepočítají.

\""Pokud ji budou mít jak nakažený, tak jeho kontakt, není důvod, aby dotyčný kontakt šel do karantény. Chceme občany zatěžovat co nejméně a posílat do karantény skutečně jen ty, u kterých je to potřeba. Uvědomujeme si, že karanténa může mít negativní vliv na osobní a pracovní život lidí, chceme tomu předcházet,“ uvedla hlavní hygienička Jarmila Rážová.


Po nemoci máte tři měsíce imunitu, shodla se rada vlády

Zatím je v Česku 22 129 lidí, kteří covid-19 prodělali a vyléčili se z něj. I ti budou podle nového rozhodnutí z povinné karantény vyjmuti. Podmínkou ovšem bude, že musí mít laboratorně potvrzeno, že nákazu prodělali. Pak mají z rozhodnutí rady tříměsíční imunitu před nemocí i před karanténou.

\""Na základě dosavadních znalostí o délce takzvané postinfekční imunity u pacientů s prodělanou nákazou covid-19, odborné skupiny odsouhlasily, že za minimální délku imunity po prodělané nemoci lze považovat období 90 dnů. Pokud v těchto 90 dnech daná osoba bude v kontaktu s nemocným, nebo přijede ze zemí s vysokým výskytem onemocnění, nemusí nově do karantény,\"" vysvětlil toto rozhodnutí vedoucí epidemiologické skupiny a člen klinické skupiny profesor Roman Chlíbek.


Testování trochu jinak

Další změna se týká testování, které už dnes hygienici nezvládají. Více jsme o tom psali v například v článku Koronavirus je v Praze už téměř bez kontroly, potvrzují svědectví lidí. Lidé bez příznaků nemoci, kteří ale měli rizikový kontakt s nakaženým, se budou testovat namísto třetí den až čtvrtý nebo pátý den od možné nákazy.

\""Test v prvních třech dnech byl u bezpříznakové osoby moc brzy, existovalo zde vysoké riziko nezachycení pozitivity. Proto jsme algoritmus podrobili odborné diskusi a změnili podle aktuálních odborných poznatků,\"" uvedl profesor Roman Chlíbek.

Také nakažení pacienti budou testováni jinak. Pokud nemají žádné příznaky nemoci, bude jim izolace ukončena po deseti dnech i bez nutnosti projít PCR testem. Jestliže mají závažný průběh a příznaky nemoci i po 14 dnech, budou znovu otestováni PCR testem nebo navíc testem na životaschopnost viru (metoda kultivace). Pokud vyjde jeden z testů negativní, budou považováni za neinfekční.


Astmatici a alergici ve školách musí mít čestné prohlášení rodičů

Poslední změna se dotýká školáků, jejich rodičů a dětských lékařů. Tedy spíše jen jedné skupiny z nich - žáků, kteří mají jiné chronické respirační obtíže jako třeba astma nebo alergickou rýmu. Jejich pokašlávání, posmrkávání nebo zhoršené dýchání totiž může vyvolat podezření, že u nich právě propukla koronavirová infekce.

Rodiče už nebudou muset mít potvrzení lékaře, ale školy se podle nové metodiky spokojí i s čestným prohlášením rodiče o chronických respiračních obtížích dítěte.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama