Hlavička
28/06/2020

Nových případů nákazy skokově přibylo. Druhá vlna to ale prý není

O víkendu výrazně narostl počet zachycených nákaz koronavirem. Jen v sobotu to bylo 260 lidí, což největší skok od začátku dubna. Podle ministra Vojtěcha to ale není druhá vlna nákazy, spíše se projevilo další plošné testování na Karvinsku, kde je ohnisko nemoci.

reklama

reklama

Nejenže v Česku nebývale poskočil počet pozitivních záchytů covid-19. Na zhoršování situace ukazují i jiná čísla - vzrostl i podíl potvrzených případů na počet provedených testů. Proti pátečnímu stavu se ztrojnásobil na hodnotu skoro jedenácti procent.


Vojtěch: Není to druhá vlna

reklama

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha ale nejde o další vlnu nákazy, o níž se většina odborníků domnívá, že pravděpodobně ještě přijde. Přesto čísla zprvu zaskočila i ministra. \""Byl jsem trošku znepokojen. Na druhou stranu to z našeho pohledu není druhá vlna,\"" prohlásil Vojtěch v pořadu Partie televize Prima.

Nárůst statistických čísel je podle něj způsobený \""poměrně masivním testováním\"" na Karvinsku, kde je momentálně největší ohnisko nemoci v Česku. Nákaza tam propukla nejprve mezi horníky Dolu Darkov a rozšířila se i na ostatní doly. Nemocní na sobě v drtivé většině případů nepozorovali žádné příznaky, a tak nakazili i své blízké doma.


Karvinsko s náskokem vede příčky nemocných

Polovina všech případů ze soboty je podle ministra právě z Karvinska. V okrese je nejvyšší počet potvrzených případů na obyvatele - na 100 tisíc lidí připadá 137 nemocných. Druhý největší výskyt covid-19 je v sousedním okrese Frýdek-Místek, kde ovšem na 100 tisíc lidí připadá jen 23 nemocných.

Z těchto údajů je zřejmé, že situace na Karvinsku je vážná. Pozitivní je tam každý desátý testovaný člověk a to přitom hygienici ještě nemají výsledky všech tamních testů. Plošné testování v okrese navíc nekončí. Bude pokračovat až do úterka a projít jím mají více než tři tisíce lidí. Hygienici se tam také chystají zpřísnit ochranná opatření.

Kvůli nepříznivému vývoji epidemiologické situace v Česku vyzval prezident lékařské komory Milan Kubek ministra Vojtěcha, aby nerušil plošná opatření v nemocnicích. Podle Kubka by dál měla platit povinnost nosit roušky a umývat si ruce dezinfekcí. Více v článku Výzva ministrovi: Nechte dál povinné roušky a dezinfekci v nemocnicích


Na světě se už nakazilo 10 milionů lidí, půl milionu zemřelo

Podle aktuálních informací bylo v Česku dosud potvrzeno 11 603 lidí s nákazou covid-19. Většina se jich už vyléčila (7 705), takže nemocných je v tuto chvíli tři a půl tisíce, z toho více než stovka (117) má těžší průběh nemoci a léčí se v nemocnici. Na nemoc dosud zemřelo 348 lidí.

V celém světě se koronavirus podle agentury Reuters potvrdil už u více než deseti milionů lidí, přičemž poslední milion přibyl za necelý týden. Nejhorší je situace ve Spojených státech, kde mají 2,5 milionu nakažených lidí. O polovinu méně jich má rovněž těžce zasažená Brazílie.

V tuto chvíli patrně svět láme i další smutný rekord v počtu zemřelých. Univerzita Johnse Hopkinse, která se nákazou a jejím sledováním zabývá, oznámila 498 217 úmrtí v souvislosti s koronavirem a svět se tak blíží půlmilionové hranici mrtvých na covid-19.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama