Hlavička
23/10/2020

Nic jsem neporušil, rezignovat nebudu, vzkázal Prymula veřejnosti i Babišovi

Ministr zdravotnictví v reakci na skandál, kdy byl přistižen po jednání v restauraci a bez roušky s místopředsedou ANO Faltýnkem, nehodlá rezignovat na svou funkci. Oznámil to na tiskové konferenci, kde prohlásil, že se žádného porušení pravidel nedopustil. Babiš ho chce odvolat.

reklama

reklama

Ačkoliv Prymula odmítá odstoupit, připustil, že může být odvolán. Premiér to patrně má v plánu, protože se už sešel s prezidentem Milošem Zemanem a navrhl mu nového ministra zdravotnictví. Toho prezident přijme v úterý a Babiš by ho rád uvedl do úřadu příští čtvrtek.


Prymula: Nebyla to restaurace

reklama

Ministr Prymula ve svém prohlášení odmítl, že by porušil epidemiologická opatření a odmítl výzvu premiéra, aby odstoupil. „Já s plnou vážností říkám, že jsem nic neporušil,“ prohlásil po poledni na tiskové konferenci.

Setkání s prvním místopředsedou ANO Miloslavem Faltýnkem se podle Prymuly odehrálo v soukromých prostorách a nikoli v restauraci: „Odjel jsem ve voze, ve kterém jsem měl roušku a na Vyšehradě jsem z vozu vystoupil opět v roušce, a šel jsem přes to dané restaurační zařízení do soukromých prostor vyšehradské kapituly.“


Babiš: Neomluvitelná věc

I přes tuto obhajobu bude incident patrně stát Prymulu místo ministra. A Poslance Faltýnka pak post místopředsedy strany. \""Požádal jsem pana ministra o rezignaci, jinak ho odvolám. Faltýnka jsem požádal o rezignaci na pozici prvního místopředsedy ANO. Mrzí mě to, omlouvám se všem. Naše vláda si nemůže dovolit ztratit další důvěru. Ministr zdravotnictví by měl jít příkladem. Taková věc je absolutně neomluvitelná,\"" rezolutně prohlásil Andrej Babiš.

Další vývoj bude záviset na prezidentu Zemanovi. Už v minulosti držel několik měsíců v úřadu přes odpor premiéra například ministra kultury Antonína Staňka. Prymula má zřejmě prezidentovy sympatie, protože mu chtěl letos udělit státní vyznamenání za zvládnutí první vlny epidemie koronaviru.


Celé prohlášení ministra zdravotnictví Romana Prymuly


Vážení spoluobčané, vážené dámy a vážení pánové,

stojím tady jako člověk, který vypadá, že káže vodu a pije víno. To, co je nesmírně důležité, je dodržování nějakých symbolů, tedy že lidé, kteří rozhodují o nějakých opatřeních, by je sami měli dodržovat.

Na základě obrázků, které se dnes objevily v Blesku, to vypadá, že jsem něco porušil. Já s plnou vážností říkám, že jsem nic neporušil. Popíšu situaci, která se v inkriminovou středu stala. Tady, na Ministerstvu zdravotnictví, jsem byl zhruba do půl desáté, obdržel jsem pozvání pana předsedy Faltýnka, abych se zúčastnil schůzky, a na tuto schůzku jsem odjel. Odjel jsem ve voze, ve kterém jsem měl roušku a na Vyšehradě jsem z vozu vystoupil opět v roušce, a šel jsem přes to dané restaurační zařízení do soukromých prostor vyšehradské kapituly.

Tam proběhlo jednání, to znamená, byl jsem tam s panem Faltýnkem a s panem ředitelem Havrlantem z ostravské nemocnice. V tomto slova smyslu nebylo nic porušeno. Nejedná se o restauraci, můžete se o tom přesvědčit.

Když toto jednání skončilo, tak jsem se vracel prostorem, který je venku, to znamená, byl jsem tam sám, šel jsem bez roušky, přišel jsem k automobilu, sedl jsem si do něj a vzal jsem si roušku. Takto to bylo.

Co se týká jednotlivých opatření, tak opatření o omezení shromažďování platilo až od šesti od rána. Já jsem opouštěl tento prostor ve 23:30. Opatření, které se týká roušek, v tu chvíli platilo, v zevním prostoru ale můžete jít bez roušky, pokud nejste s nikým, kdo by byl blíže než na dva metry. Jediné, co je technicky v řádu sekund, že se tam vyskytoval můj pracovník, který byl v automobilu a šel mi otevřít dveře. Roušku jsem si nasadil v automobilu bezprostředně po usednutí.

Co se týká vlastního obsahu té schůzky, tak jsme jednali opravdu narychlo, protože od rána už bylo omezené shromažďování a omezené vycházení zejména. To znamená, že jsme řešili akutní věci tak, jak bylo nutné. Ty hlavní se týkaly Sněmovny, opatření, která tam vyhlašujeme v nějakém kontextu, byla tam řešena otázka komunikace, a co se týká diskuzí s panem ředitelem Havrlantem, pan předseda Faltýnek zprostředkoval setkání mezi hejtmanem Vondrákem a mezi jednotlivými řediteli severomoravských nemocnic a řešila se problematika testů, to znamená plošného testování v moravskoslezském regionu.

Na základě toho ještě jednou prohlašuji, že jsem nic neporušil a z tohoto důvodu já sám rezignovat nehodlám. Samozřejmě je možností pana premiéra, abych byl odvolán.


reklama

reklama

reklama

reklama