Hlavička
Zprávy -
05/09/2021

Nemocnice plní neočkovaní. Nad 60 let jich má Česko půl milionu. Riskují

Další apel na dosud neočkované lidi v Česku zazněl v dnešních Otázkách Václava Moravce. Jak šéf lékařské komory Kubek, tak ministr zdravotnictví Vojtěch se shodli, že je nutné naočkovat co nejvíce populace. Podle Kubka už se dostáváme do další fáze epidemie a umírat budou především neočkovaní.

reklama

reklama

Společně s prezidentem lékařské komory (ČLK) a ministrem zdravotnictví diskutoval také lékař, poslanec a místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek. Také on potvrdil, že s vážným průběhem covidu jsou teď téměř výhradně hospitalizováni neočkovaní lidé.

„I z dat, která mám z nemocnice, tak sice narůstá pomalinku počet hospitalizovaných, ale prakticky bez výjimky jsou to pacienti, kteří jsou neočkovaní. Pacienti, kteří u nás v nemocnici leží ve vážném stavu, jsou pacienti nad šedesát let, ale nebyli očkovaní. A máme de facto jednoho jediného hospitalizovaného, který byl očkovaný, který nemá vážný průběh covidu, ale má vážné onkologické onemocnění a to je ten důvod, proč je hospitalizovaný, ne ten covid, ten trošičku zhoršil jeho stav. Kdyby neměl toto onemocnění, nebude hospitalizován. A takhle je to podle mě ve všech nemocnicích.“


reklama

Začíná další vlna epidemie?

Právě na zmiňovanou skupinu neočkovaných lidí nad 60 let upozornil i prezident ČLK Milan Kubek: „Co je strašně důležité, a co rozhodne je to, že ve věku 60 plus 530 tisíc lidí nebylo očkováno. To je kritická skupina, to rozhodne o tom, jak se budou naplňovat počty hospitalizovaných a počty vážných případů. My musíme naočkovat co nejvíc z těch 530 tisíc lidí.“

Podle šéfa komory lékařů se zřejmě rozjíždí další vlna epidemie. „My se zase dostáváme do fáze začínající epidemie,“ prohlásil v České televizi. Argumentoval i čísly. „Když si srovnáme první září letošního roku – 263 nově pozitivních, loni to bylo 498. Je tady fázový posun asi čtrnáct dní, ale takhle se dokáže epidemie rozjet. Za měsíc z těch pěti set bylo tři a půl tisíce a za další měsíc patnáct tisíc. Nikdo neví, co nás čeká, ale co je rozhodující a co rozhodne, je to, jestli je dostatečný počet lidí naočkovaných, kolik lidí se ještě nechá naočkovat…“

Kubek při tom znovu varoval všechny neočkované. „Pokud se ta vlna rozjede a ona se rozjede, tak budou umírat především ti neočkovaní. Běžte se naočkovat dřív, než si vás covid najde,“ vyzval doslova. Upozornil, že s proočkovaností to není v Česku slavné a že je v současnosti na 53 procentem populace: „Máme vysoké procento proočkovaných dvěma dávkami, ale je to jedno z nejnižších procent proočkovanosti v celé Evropské unii.“


Kolik je potřeba očkovaných? 75 nebo 90 procent?

Právě u odhadů vývoje proočkovanosti se šéf lékařské komory střetl s ministrem Vojtěchem. Vláda původně plánovala, že v tuto chvíli bude proočkovaných 70 procent lidí. Ale realita je výrazně horší. Přesto vláda a ministerstvo zdravotnictví doufá, že Česko dosáhne ještě vyššího čísla 75 procent očkovaných. Tuto hranici ministerstvo navýšilo kvůli šíření nakažlivější mutace delta. „Já myslím, že to je reálné během podzimu,“ odhadl Adam Vojtěch.

Kubek je podstatně skeptičtější. Podle něj je i vyšší plán počtu očkovaných nedostatečný a motivace lidí k očkování příliš nefunguje. „Původní varianta měla reprodukční číslo takové, že kolektivní imunita se odhadovala při 70 procentech. Ta mutace delta vyžaduje 85 až 90 procent lidí, kteří jsou očkovaní nebo nemoc prodělali,“ uvedl Kubek s tím, že podle něj nedosáhneme do podzimu ani 75 procent.

Právě proočkovanost na úrovni 75 procent by mohla být důležitým milníkem, protože ministr Vojtěch připustil, že by se u této hranice mohlo začít ustupovat od protiepidemických opatření jako jsou povinné roušky a omezení hromadných akcí.

Prezident lékařské komory naopak ministerstvo ocenil za rozhodnutí o třetí posilovací dávce vakcíny. „Musíme rozjet i třetí dávku očkování a je určitě správně, že ministerstvo zdravotnictví počítá, že se lidé osm měsíců po dokončení prvního očkování budou přeočkovávat. Izraelci mají už 28 procent lidí naočkováno třetí dávkou.“


Kubek: Testy by si měli lidé platit

Podle statistik hygieniků zájemců o očkování ubývá a lidi se nedaří k očkování přitáhnout. Kubek zalitoval toho, že ministerstvo ustoupilo od záměru zrušit proplácení testů. Podle něj by si je lidé v dnešní době už měli hradit sami.

„Pan ministr celkem správně rozhodl, že lidé si budou muset ze svého platit testy, pokud jsou vstupenkou k holiči, do hospody, na koncert, pokud prostě nemají ten medicínský efekt. To bylo naprosto správné rozhodnutí, které vytváří určitý tlak na lidi, aby se nechali očkovat. Protože každý má dneska možnost se nechat očkovat. A z veřejného zdravotního pojištění má být vždycky hrazena ta nejefektivnější, tedy nejlevnější léčebná metoda. A v dané chvíli je to jednoznačně očkování a ne donekonečna opakované testování jenom proto, že se někdo nechce naočkovat,“ vysvětlil Milan Kubek. Podle něj ministr podlehl v předvolební době tlaku premiéra Andreje Babiše.


O lockdownech rozhodne virus, ne lidé

Zároveň je ale přesvědčený, že metodou, která by pomohla očkovat převážně seniory na venkově, jsou mobilní týmy. Ministr Vojtěch opáčil, že jich nyní funguje čtyřicet, ale podle Kubka je to nedostatečné a očkovací týmy by měly spolupracovat se starosty a dorazit „i do nejmenší vesničky“, protože ohrožení senioři mívají problémy i s dostupností praktického lékaře. „Když ten člověk nemusí pro očkování nic dělat, tak je to nejsnazší cesta. Nic není tak drahé jako lockdown, musíme udělat všechno pro to, abychom zabránili dalšímu uzavření naší ekonomiky a společnosti,“ uvedl Kubek.

Zpochybnil také sliby vlády, že už se ekonomika ani společnost nebude uzavírat tak jako v minulosti. „O tom, jestli bude nějaký další lockdown rozhodne ten virus. Kdyby se rozjela epidemie, objevila nějaká další mutace postihující i očkované, byl by závažnější průběh, tak si politici mohou slibovat co chtějí. Rozhodne příroda, my musíme reagovat včas. Je nezodpovědné lidem slibovat, že někdy něco nebude. Takových slibů už jsem slyšel – byli jsme best in covid, pak umřelo třicet tisíc lidí. Neopakujme stejné chyby, nedělejme z lidí hlupáky, mluvme s nimi na rovinu a pomozme jim, aby se dostali k očkování. Aby ten člověk nemusel nic dělat, aby to očkování přišlo za ním,“ dodal šéf lékařské komory v Otázkách Václava Moravce.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pxhere.com, CC0



reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama