Hlavička
Zprávy -
23/04/2020

NÁVOD: Plošné testování. Kdo se smí přihlásit? Jak a kde to udělat?

V Česku se dnes rozjela rozsáhlá testovací studie, která má odhalit, jak moc se nákaza covidem-19 rozšířila mezi populací a jejími jednotlivými skupinami podle věku či zdravotního stavu. Přihlásit k testu se může každý, ovšem jen za určitých podmínek. Přinášíme návod.

reklama

reklama

Plošné testování začalo na několika místech země dnes a další testovací místa se otevřou v pátek. Někteří lidé budou úřady přímo osloveni, jiní se mohou přihlásit dobrovolně. Zájem veřejnosti je enormní - jen v Praze se kapacita všech míst naplnila za pouhých 15 minut a podobná situace byla i v Brně. Ve frontách na test stály stovky lidí. 


K testům by měli chodit zdraví lidé

reklama

Test se dělá z kapky krve z prstu a jeho výsledek se lékaři i testovaní lidé dozvědí přímo na místě. Cílem plošného testování je statisticky určit, jak se nový koronavirus šíří populací, jak moc a které skupiny lidí nakazil, kolik se jich už vyléčilo nebo například kolik z nich je tzv. superpřenašečů bez známek nákazy.

Lékaři tak budou testovat různé skupiny lidí napříč populací - podle pohlaví, věku, zdravotního stavu a dokonce i podle velikosti měst a obcí, kde žijí nebo je později rozlišovat podle jejich vzdělání a zaměstnání a dalších možných sociálních kontaktů.

Pro účely studie je důležité, aby k testům chodili lidé, kteří dosud neměli a nemají příznaky onemocnění Covid-19, tedy zejména zvýšenou teplotu nebo například kašel či dušnost.


V zemi je jen pět testovacích míst

Zapojit se do studie a testování může za určitých podmínek každý, i když se testování odehrává jen na několika místech Česka. Je to Praha, Brno, Olomouc, Litoměřice a Litovel a Uničov, tedy regiony, kde v posledních týdnech propukla epidemie nejvíc.

Přesná místa najdete ZDE na stránkách Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). V Praze jsou tři odběrová místa - v Zítkových sadech, na Náměstí Míru a v Kateřinské zahradě, kde dopoledne testují pouze seniory nad 60 let a odpoledne od 15 hodin zase jen děti a dorost.


Některé lidi úřady s prosbou o test přímo osloví

Plošné testování začalo dnes v odběrových stanech, které postavila armáda. Odběry budou trvat od 23. do 30. dubna. Jen v Uničově a Litovli, které spadaly pod nedávnou nařízenou karanténu, bude trvat testování asi dva týdny.

Podle ministerstva zdravotnictví bude pro účely studie testováno až 27 000 lidí. Někteří z nich budou osloveni cíleně Akademií věd nebo Českým statistickým úřadem a s testem mohou nebo nemusí souhlasit, u dalších se předpokládá, že se přijdou sami nechat vyšetřit a studie se tak dobrovolně zúčastní.


Jak test vypadá a probíhá? Kdy budou výsledky?

Testuje se pouze malým odběrem krve z prstu a výsledek je hotový do patnácti až třiceti minut. Na něj si lidé přímo na místě počkají. Pokud jsou negativní, odejdou domů.

Pokud u testovaných první test prokáže přítomnost koronaviru, podstoupí ještě další test výtěrem vatovou tyčinkou z nosohltanu. Tak jako tak je lékaři odešlou domů - ovšem s nařízenou karanténou. Ověření z posledního testu jim pak dají vědět asi do dvou dnů.

Součástí tohoto testování je i vyplnění jednostránkového dotazníku se základními údaji například o velikosti domácnosti nebo o sociálních či pracovních kontaktech. Dotazník všichni testovaní vyplňují na místě odběru. Na testování se nelze předem registrovat ani objednat, ale stačí přijít rovnou na místo.


David Garkisch

Ilustrační foto: Flickr.com, Tom Wolf, (CC BY 2.0)



reklama

reklama

reklama

reklama