Hlavička
15/12/2022

Na českém trhu chybí řada léků. Ministerstvu zdravotnictví se podařilo zajistit alespoň dodávky dětského sirupu Nurofen

Již několik měsíců dochází na českém trhu k výrazným výpadkům léků. V lékárnách se těžko shání antibiotika, antibiotické kapky do očí, léky na kašel, jako je Erdomed, a především léky pro děti zmírňující horečku a bolesti, jako je Nurofen. Jak uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, problém s nedostatkem Nurofenu ve formě sirupu pro děti je celoevropský, nepotýká se s ním pouze Česko. Situace je ale už tak neúnosná, že ministerstvo přistoupilo k několika krokům, které by měly situaci zlepšit.

reklama

reklama

Příčin nedostatku léků na českém trhu je hned několik. Jednou z nich je současná ekonomická situace, kdy vysoká inflace táhne ceny nahoru, což se dotýká vedle běžných surovin i léků. U nich je ale cena regulovaná a výrobci se do ní musí vejít i přesto, že mají dražší obalové materiály a pak i samotné ingredience k výrobě. Že na podzim dojde ke zdražení léků, předpovídal v rozhovoru již začátkem roku výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem Filip Vrubel.

Vedle toho hraje významnou roli také velká závislost na výrobě v Asii. „Evropa je v některých lécích totálně závislá na výrobě v Asii. Například některé léky na diabetes se vyrábí jen v Číně, nikde jinde. Když se stane něco v čínském logistickém řetězci nebo když se Čína rozhodne, že tyto léky nebude prodávat, tak vypadnou dodávky léků na diabetes. Podobný problém je i s antibiotiky – některé substance se dnes vyrábí výhradně v Číně,“ varoval už dříve ředitel výzkumu ve společnosti Zentiva Pavel Šebek (přečtěte si celý článek k závislosti na Asii ve výrobě léků).

Nurofen postupně bude

Všechny předpovědi se začínají naplňovat a na českém trhu lidé začínají marně obcházet lékárny, aby sehnali některá antibiotika nebo již zmíněný dětský sirup Nurofen. Podle pondělního vyjádření Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nebude Nurofen pro děti 20 mg/ml s pomerančovou příchutí dostupný do poloviny března příštího roku. Výrobce Reckitt Benckiser lékovému ústavu oznámil, že za výpadkem stojí „výrobní důvody“. 

reklama

I proto ministerstvo zdravotnictví vyzvalo SÚKL k rychlejšímu jednání v oblasti nedostatku léků a jednání s výrobci o jeho vykrytí. Ve středu se nakonec podařilo dojednat dodávku 300 tisíc balení dětského sirupu Nurofen, která začnou být k dispozici před Vánoci. 

„V prodeji bude příští týden Nurofen 20 mg/ml, určený pro pacienty od tří měsíců, ve 100 ml balení a Nurofen 40 mg/ml, určený pro pacienty od šesti let, ve 100 ml balení. Oba léky budou k dostání ve formě rozpustného prášku s jahodovou příchutí. Lidé budou moci koupit i čípky Nurofen pro děti 125 mg. Na vyřešení dočasné situace s nedostatkem léků intenzivně pracujeme s našimi výrobními závody i dodavateli,“ uvedl výrobce Reckitt Benckiser pro ČTK.

MZČR: Situaci je nutné řešit systémově

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka je potřeba řešit situaci s nedostatkem léčiv systémově. 

„Ve vnitřním připomínkovém řízení je novela zákona o léčivech, která nedostatky léčiv bude řešit. Budeme mít lepší přehled o tom, jaké jsou stavy léků v lékárnách a u distributorů. Zároveň bude zákonná povinnost výrobce dodávat hrazená léčiva ještě dva měsíce po nahlášení výpadku. Chceme také do budoucna zlepšit komunikaci hlášení výpadků a nedostupnosti léčiv směrem k lékařům a lékárníkům tak, aby vždy byli schopni předepsat a vydat dostupné léčivo,“ uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.
Ministr Válek by rád také otevřel diskusi o tom, zda se v posledních zhruba 30 letech neobjevily nějaké nové skupiny léků, u nichž by se dalo debatovat o tom, zda by některé neměly být plně hrazené. Sice by se významně zvýšily náklady zdravotních pojišťoven, ale debatu považuje za legitimní.

„Je potřeba pružněji reagovat na to, jak se vyvíjí farmakoterapie a léky obecně,“ dodal na včerejší tiskové konferenci před jednáním vlády.

Autor: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Tempus -
29/04/2024

Evropští lékaři jednali v Lublani. Jak se v jednotlivých zemích vyvíjí zdravotní systém a jaké překážky musí překonávat?

V hlavním slovinském městě Lublani se 22. a 23. března t. r. sešli lékaři na plenárním zasedání CPME. CPME (dříve Stálý výbor evropských lékařů = Comité Permanent des Médecins Européens) pracuje v současnosti pod novým názvem Evropští lékaři a hájí zájmy dvou milionů evropských lékařů jako oficiální partner orgánů Evropské unie. Členy CPME jsou vždy největší nevládní lékařské organizace ze všech států EU a ze zemí asociovaných. CPME má v současnosti 28 řádných členů včetně Švýcarska a Velké Británie. Několik dalších zemí s Evropskou unií asociovaných či jednajících o vstupu do Unie má status pozorovatele.

reklama

reklama