Lékaři: Popření slibů o zvýšení platů je plivnutím do tváře zdravotníkům

Ve sporu o plošné zvýšení platů ve zdravotnictví zřejmě lékaři nehodlají vládě ustoupit ani o píď. O víkendu se dohodli na svých požadavcích i postupu, pokud vláda opakovaně přislíbené peníze zdravotníkům nepřidá. S ničím jiným se prý lékaři nespokojí.

O víkendu měli lékaři sdružení v Lékařském odborovém klubu (LOK) koordinační poradu před plánovanými protesty zdravotníků. Ti – od lékařů a sester až po další personál – trvají na slibu, který jim dala předchozí vláda v roce 2016 a letos veřejně i premiér Andrej Babiš. Od příštího roku měly platy ve zdravotnictví plošně vzrůst o deset procent.

To veřejně slíbil nejen premiér, ale i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Velmi záhy ale ze svých veřejných slibů i závazků dohodnutých předchozí vládou (kde bylo ANO koaličním partnerem a Andrej Babiš vicepremiérem) oba ustoupili. Více v článku: Babiš slíbil zdravotníkům plošné zvýšení platů. Nic z toho nebude.


Porušení slibu je plivancem do tváře zdravotníkům

Porušení slibu je podle lékařů urážkou těch zdravotníků, kteří i při současném podstavu personálu drží nemocnice nad vodou. Shodli se na tom v jednom z bodů ze závěru konference (celý text dole pod článkem). Píší doslova: „Popření těchto slibů ze strany předsedy vlády považuje LOK-SČL za plivnutí do tváře těm nemocničním zdravotníkům, kteří ještě udržují personálně zdevastované české nemocnice v chodu.“

Podle předsedy Lékařského odborového klubu Martina Engela ale nebude mít protest podobu stávky, i když nakonec může mít podobné dopady. „Klíčová možnost je říct, tak jako v roce 2010, že končíme s pracovním úvazkem nebo s protizákonnými přesčasovými hodinami,“ uvedl Martin Engel s narážkou na poslední největší protesty lékařů při akci Děkujeme, odcházíme.


Lékaři: Trváme na plošném zvýšení platů. Nic jiného nebereme

Lékaře ve čtvrtek 13. září ještě čeká jednání s ministrem. Pozici mají jasnou a pevnou a pro žádné manévrování s náhradními sliby v ní patrně není místo. Na koordinační poradě se dohodli odmítnout „jakékoliv návrhy, které by šly pod rámec původního slibu“.

Kromě toho už mají dohodnutý také plán dalšího postupu, pokud jednání s ministrem selžou. Ten ovšem pochopitelně zatím nezveřejnili. Leccos se ale dá odvodit i z předchozích vyjádření lékařů. Plánují sloužit přesčasy jen do zákonného limitu 150 hodin. Více v článku Lékaři budou protestovat, dodrží přesčasy. Položí to nemocnice?.

Lékaři z LOK na své poradě také jednoznačně vyjádřili plnou podporu zdravotnickým odborům, které vyhlásily stávkovou pohotovost. Více v článku Vláda má problém: zdravotní odbory vyhlašují stávkovou pohotovost. Kromě nich se k protestům přidaly i organizace Charity ČR po celé zemi: Do stávkové pohotovosti jde i Charita ČR. Domácí péče krachuje, tvrdí.


David Garkisch

Foto: Pxhere.com, CC0


Tiskové prohlášení z porady předsedů MO LOK-SČL, konané 7. a 8. září 2018

LOK-SČL vyjadřuje plnou podporu OSZSP ve vyhlášené stávkové pohotovosti. 

LOK-SČL trvá na naplnění slibu vlády ČR z roku 2016, který v květnu 2018 veřejně potvrdil i stávající předseda vlády ČR Ing. Babiš, o navýšení tarifních platů zdravotníků o 10 % pro rok 2019. 

Popření těchto slibů ze strany předsedy vlády považuje LOK-SČL za plivnutí do tváře těm nemocničním zdravotníkům, kteří ještě udržují personálně zdevastované české nemocnice v chodu. 

Porada předsedů zavázala předsedu LOK-SČL MUDr. Engela odmítnout na plánovaném jednání s ministrem zdravotnictví dne 13. 9. 2018 v 9 hodin v Poslanecké sněmovně jakékoliv návrhy, které by šly pod rámec původního slibu. 

Porada předsedů schválila plán dalšího postupu v případě nesplnění slibu ze strany vlády ČR. 


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

eRecept má problém. Programátor podal žalobu pro porušení patentu

Odpírači očkování ohrožují svět. WHO zveřejnila deset varování lidstvu