Krizový štáb: Nemocnice v Orlové jako ukázka selhání zdravotní péče

Kampaň Proti kolapsu zdravotnictví symbolicky začala v Orlové na severu Moravy, kousek od polských hranic. Místní lidé si už totiž odbyli ten nejhorší scénář - z kdysi proslulé nemocnice jsou dnes v podstatě trosky a lidem chybí zdravotní péče. Musí cestovat do sousedních měst.

article

Bývaly doby, kdy byla Nemocnice v Orlové vyhlášená ortopedickými zákroky. Pacienti, kteří pod ní spadali, měli třeba výměnu kyčle rychleji a přinejmenším na stejné úrovni jako ve špičkových centrech například v Praze. Nemocnice pochopitelně poskytovala i další širokou péči, včetně té akutní lůžkové a dalších ambulancí.

Ty doby sice nejsou tak dávno minulé, přesto je teď původní nemocnice v troskách. Funguje dnes především jako léčebna dlouhodobě nemocných, i když několik ambulancí ještě zbylo. Původní nemocnice zanikla letos v březnu politickým rozhodnutím krajských zastupitelů, kteří zrušili akutní lůžkovou péči a přesunuli ji "mimo město".

Zhruba třicetitisícová Orlová  tak přišla o potřebnou zdravotní péči. Místní pacienti teď spadají pod přetížené nemocnice v Karviné a v Havířově, které je navíc nezřídka odmítají - a to dokonce i záchrankám. Přímo ve městě přitom stojí zachovalá a rekonstruovaná nemocnice s vybudovanými operačními sály za desítky milionů korun.

V reportáži Našeho zdravotnictví jsme zachytili nejen frustraci anebo hněv pacientů, ale i zdravotníků, kteří v Nemocnici v Orlové zůstali. Zbývá jich už nemnoho...


Orlová jako symbol úpadku zdravotnictví

Symbolicky právě v Orlové odstartovala kampaň Proti kolapsu zdravotnictví. Sdružuje čtrnáct organizací - lékaře, sestry, nemocnice, charity a dokonce i pacienty. Ti všichni si zvolili jednotné jméno "krizový štáb".

Jejich obecným cílem je získat pro podfinancované české zdravotnictví více peněz - hranice, které chtějí dosáhnout je 9 procent HDP, což je stále pod evropským průměrem, ale pořád o více než dvě procenta než české zdravotnictví z rozpočtu dnes čerpá.

Nejaktuálnějším požadavkem krizového štábu ovšem bylo, aby ministr zdravotnictví Adam Vojtěch rozpustil nadměrné rezervy na účtech zdravotních pojišťoven. Ty nyní dosahují zhruba 60 miliard a zdravotníci jich pro příští rok žádali uvolnit 25, aby pomohly zadluženým a krachujícím nemocnicím nebo domácí péči a nemusel se opakovat osud Nemocnice v Orlové. Nestane se tak, jak jsme informovali v článku Vojtěch na varování neslyší. Rozhodl, že pojišťovnám nechá "naše" miliardy


Je strašné být v Karviné starý nebo nemocný

Štábu kampaně Proti kolapsu zdravotnictví stačilo v podstatě jen vztyčit velký zelený stan před místní radnicí. Přestože zrovna v pondělí zasáhly celý kraj masivní bouřky a déšť a zvolené místo navíc nebylo tak frekventovanou zónou, pod stanem se k podpisu petice vzápětí zastavovaly spousty místních. A nešetřili naštváním.

Nebylo ani nutné je příliš zpovídat, obvykle začali rozčileně sami. "Je to tady strašné, když jste starý nebo nemocný. K lékaři musím dojíždět do jiného města," rozpovídal se hned starší pán s francouzskými holemi.

Ještě horší byla osobní zkušenost dalšího seniora: "To už není možné, co se tady děje. Měl jsem potíže se srdcem. V Orlové nebylo kam jít, jedete proto za doktorem do Karviné , kde vás odmítnou a v Havířově vás pošlou domů. Vzal jsem auto a dojel si do Třince. Tam si mě už nechali, domů mě nepustili a brzy jsem šel na operaci."

Další senior vyprávěl neověřitelný příběh svého známého, který se nedočkal ošetření u vlastního nepřítomného lékaře v Orlové a zastupující doktorka ho poslala domů, ať přijde v pondělí. Muž pak prý o víkendu doma zemřel.


Zdravotnictví není lhostejné ani mladým

Do debaty se u stánku s peticí sice pouštějí většinou starší lidé, které pochopitelně trápí už nějaké neduhy a zdravotní péči potřebují častěji a naléhavěji, ale překvapením je, jak často se zastavují i mladí lidé. Ti obvykle nemívají potřebu ani zájem podepisovat petice, tím spíše za zdravotní péči.

Přesto jich není málo. Asi pětadvacetiletý pár se pod petici také podepisuje, dokonce děkuje a oba tvrdí, že i oni chápou tenhle problém Orlové a že jim nemocnice "chybí nebo jednou může chybět". Následuje i mladá maminka s kočárkem...

Za několik hodin v petičním stanu a "Polní nemocnici" (s lékařskými proprietami z minulého století) podepisuje na nepříliš frekventovaném náměstí a navzdory silnému dešti petiční archy víc než 150 lidí.

Nejspíš se jim není co divit. Orlová totiž už dva roky za sebou obhájila nelichotivé 206. místo v Indexu kvality života, který v Česku sestavuje společnost Deloitte. Jednou ze třech posuzovaných kategorií je právě "zdraví". Číslo 206 je to úplně poslední a  jinými slovy to znamená, že v Orlové se žije v Česku lidem nejhůře. Už dva roky po sobě.


Budovy nemocnice by mohli závidět i Pražáci

Zelený petiční stan zůstává na místě, ale akce se po poledni z části přesouvá přímo do Nemocnice v Orlové. Nevelký sál se sice zaplní lidmi v bílých a a modrých "uniformách", ale na tak velkou nemocnici se to zdá stále příliš málo - tak asi dvě školní třídy.

Ten pocit ovšem trvá jen do chvíle, kdy se novináři dozví, že přišlo asi 80 procent personálu. V tu chvíli je i laikovi jasné, že tahle nemocnice rozhodně už není tak úplně nemocnice, ale spíše opravdu léčebna.

Zajímavé je, jak to kontrastuje se stavem budov. Novotou stále září plastová okna a zateplená fasáda, ani interiér není nijak odpudivý, ale spíše překvapivě zachovalý a příjemný. Pražák, který někdy byl v Nemocnici Na Bulovce, by nepochybně zbledl závistí.


Zrcadlo do nikam

Místní lékaři, sestry a další zdravotníci tady jako první v zemi viděli videoklip ke kampani Proti kolapsu zdravotnictví. Více jsme o něm psali v článku Kampaň za zdravotnictví rozjel šokující klip. Popisuje realitu lékařů a sester

Reakce publika by se dala popsat jako "velmi chápavá". Diskuse s organizátory kampaně z odborového svazu zdravotnictví a Lékařského odborového klubu pak nepostrádá emoce. Je znát, že i místnímu personálu osud nemocnice vadí. Někteří dokonce mluví i o smutku, protože zažili nemocnici v dobách největší slávy a teď i největšího úpadku. Na místě přibývá přes padesát dalších podpisů pod petici Proti kolapsu zdravotnictví.

Když z nemocnice odcházíme, všímám si velkého kulatého a vypouklého zrcadla u hlavního vchodu. Takového, jaké vídáme na nepřehledných křižovatkách, ale ještě o kousek většího než jsou ty moderní. Chvíli zkouším, odkud a kam na něj má být vidět. Je to místo vedle vchodu, kam kdysi sanitky nejspíš přivážely akutní případy. Tehdy tu nepochybně panoval ruch, adrenalin, stres a bylo tu živo. Dnes je to zrcadlo i po dešti hodně omšelé a kalné a vlastně ani není proč se do něj dívat...


David Garkisch

Foto: David Garkisch


Anketa

Mělo by české zdravotnictví dostat a dostávat více peněz?

Celkem hlasovalo 787 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Hygienička je dál ve funkci. Omluvila se, půjde na kurz komunikace

Ministr chce hlavu krajské hygieničky. Za chaos na severu Moravy