Hlavička
16/10/2020

Komora lékařů českým zdravotníkům v zahraničí: Vraťte se a pomozte

České zdravotnictví je ohrožené přetížením pacienty s koronavirem. Prezident České lékařské komory proto sáhl k nezvyklému kroku - vyzval české lékaře a zdravotní sestry, kteří pracují v zahraničí, aby se vrátili alespoň na krátkou výpomoc domů a pomohli své vlasti.

reklama

reklama

Prezident komory Milan Kubek varoval, že s přibývajícími počty nakažených lékařů a sester, může zdravotnictví čekat katastrofa. Té podle něj musíme zabránit za každou cenu, protože by se následně přenesla i na pacienty. 

Aktuální čísla o epidemii covid-19 dávají šéfovi lékařské komory zapravdu. Neklesají, ale stoupají. Ve středu počet nově nakažených lidí zdolal rekord 9544 zachycených pozitivních případů. Více o tom v článku Koronavirus se nezastavuje. Včera padl rekord, skoro 10 tisíc případů.


reklama

Hrozí kolaps zdravotnictví

Ani ve čtvrtek toto číslo nekleslo, ale naopak mírně narostlo a pokořilo další hranici 9 721 nakažených za jediný den. Trend tak zatím neslibuje Česku příliš pozitivní vyhlídky. Týká se to i počtu nakažených zdravotníků. Pokud se bude situace nadále vyvíjet stejným způsobem, mohlo by to české zdravotnictví v kritické chvíli zcela ochromit.

Kubek to dokládá jednoduchými počty. \""Pokud je dnes nemocných zdravotníků 5 500, za deset dní jich bude 11 000, za dvacet dní možná 22 000 a za měsíc by jich mohlo být 44 000,\"" varuje prezident lékařské komory. 


Každých deset dnů se počet nakažených zdravotníků zdvojnásobuje

Není pochopitelně jasné, kolik českých lékařů a sester v zahraničí může tato výzva oslovit, ale je zřejmé, že se každá volná ruka teď bude zdravotnictví hodit. \""Statistika je neúprosná. Během deseti dnů se totiž také zdvojnásobuje počet nemocných lékařů i zdravotních sester,\"" upozornil Milan Kubek.

Podle něj české zdravotnictví poptává zejména anesteziology, lékaře pro intenzivní péči a také zdravotní sestry. Vyzval proto zdravotníky, aby jeho výzvu šířili i mezi svými kolegy v zahraničí.

\""Nejnaléhavější je potřeba anesteziologů a lékařů kvalifikovaných pro poskytování intenzivní péče. Nemám přehled, kolika lékařům pracujícím v zahraničí se tento email dostane do ruky. Proto si dovoluji požádat každého z vás, abyste o této výzvě a prosbě informovali své kamarády, kteří pracují v zahraničí a mohli by nám pomoci. Nemocnice jistě uvítají i pomoc od kvalifikovaných zdravotních sester,\"" píše ve své výzvě Milan Kubek...


Kubek: Vraťte se, prosím, na čas domů pomoci našemu zdravotnictví

Vážené kolegyně a kolegové,

současné epidemická situace není dobrá a do našich nemocnic se valí vlna pacientů s komplikovaným průběhem infekce covid-19. 

V současnosti jsme v přepočtu na počet obyvatel evropskou zemí s nejrychlejším nárůstem počtu nových případů a patří nám již i jedna z prvních příček v počtu umírajících. Každých deset dní se přibližně zdvojnásobí počet aktuálně nemocných, každých deset dní se přibližně zdvojnásobí počet hospitalizovaných včetně těch ve velmi vážném stavu. Během deseti dnů se zdvojnásobuje bohužel též počet zemřelých. Statistika je neúprosná. Během deseti dnů se totiž také zdvojnásobuje počet nemocných lékařů i zdravotních sester.

Pokud je dnes nemocných zdravotníků 5 500, za deset dní jich bude 11 000, za dvacet dní možná 22 000 a za měsíc by jich mohlo být 44 000. A to by byla katastrofa, které se musíme snažit zabránit doslova za každou cenu. Z tohoto důvodu lékařská komora podporuje veškerá protiepidemická opatření a vyzývá občany, aby je respektovali a tím nám zdravotníkům pomohli.

Všichni doufáme, že přijatá opatření epidemii zbrzdí. I když se to však podaří, tak v následujících dvou týdnech počet hospitalizovaných rychle poroste v každém případě. Nemocnice již většinou zastavily nebo alespoň zásadně omezily provádění všech odkladných operací i výkonů a vyčleňují kapacitu cca 10 000 lůžek pro covidové pacienty. Včera bylo hospitalizovaných 2 700 pacientů, přičemž z nich 520 bylo ve vážném stavu. Jen pro porovnání. Před týdnem leželo v nemocnicích s covidem 1 560 nemocných a ve vážném stavu jich bylo 350.

Větším nebezpečím než chybějící nemocniční lůžka, se stává nedostatek kvalifikovaných lékařů a zdravotních sester. V úterý 13. října bylo aktuálně nakažených 1 200 lékařů, 2 420 zdravotních sester a 1 900 ostatních zdravotníků. Zatímco minulé úterý se nákaza potvrdila u 59 lékařů, tak včera již u 133 kolegů a kolegyň za jediný den. 

Situace je opravdu vážná, a proto se jako prezident České lékařské komory tímto obracím na všechny lékaře a lékařky, kteří v uplynulých letech odešli pracovat do zahraničí a mají potřebnou kvalifikaci i zkušenosti, aby se, pokud to jejich pracovní a rodinná situace dovolí, alespoň na čas vrátili domů a pomohli svým bývalým kolegům v našich nemocnicích. 

Nejnaléhavější je potřeba anesteziologů a lékařů kvalifikovaných pro poskytování intenzivní péče. Nemám přehled, kolika lékařům pracujícím v zahraničí se tento email dostane do ruky. Proto si dovoluji požádat každého z vás, abyste o této výzvě a prosbě informovali své kamarády, kteří pracují v zahraničí a mohli by nám pomoci. Nemocnice jistě uvítají i pomoc od kvalifikovaných zdravotních sester. 

Pokud vás moje prosba oslovila, a můžete našemu zdravotnictví pomoci, kontaktujte, prosím, přímo nemocnici, kde byste mohli dočasně pomáhat. Případně se můžete hlásit přímo na sekretariát ČLK, konkrétně u ředitele naší kanceláře Mgr. Valáška na adrese: [email protected] Komora vám pomůže s nezbytnou administrativou.

S přáním pevného zdraví a poděkováním za vaši náročnou práci

MUDr. Milan Kubek – prezident ČLKreklama

reklama

reklama

reklama