Česká lékařská komora zveřejnila nejnovější statistiky o nákaze covid-19. Vývoj potvrzuje, že zdravotníci jsou nejohroženější skupinou a tvoří celou desetinu všech nakažených. Zdaleka to přesahuje všechny ostatní profese, které navzdory krizi fungují.
Lékařská komora sleduje informace o šíření a nákaze koronavirem prostřednictvím ověřených údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). V titulku zmíněných 141 nakažených lékařů a 292 sester není úplné číslo. Ve skutečnosti je mezi všemi zdravotníky a lidmi, kteří se starají o nemocné, 677 případů nákazy. Vzhledem k tomu, že v Česku je prokázaných celkem 6 700 případů nákazy, tvoří zdravotníci celou desetinu z tohoto množství.
První linie? Jednoznačně zdravotníci
Česká lékařská komora se rozhodla pravidelně zveřejňovat údaje o nakažených zdravotnících. „Mají právo vědět, jak moc je v současnosti jejich práce nebezpečná,“ odůvodnil to prezident komory Milan Kubek. O prvních statistikách jsme informovali už v článku Koho v práci kosí virus nejvíc? České lékaře a sestry. Nemají ochranu.
Vývoj pandemie ukazuje, že zdravotníci, a to nejen lékaři a sestry, patří mezi nejohroženější profesní skupinu. Kromě nich se už covid-19 prokázal také u celkem 17 laborantů a dalších 227 zdravotníků.
Pro srovnání, jak rizikové je v současné době pracovat ve zdravotnictví (677 prokázaných případů nákazy), zveřejnila lékařská komora i statistiku ostatních profesí, kde lidé navzdory nákaze rovněž dál pracují. Mezi učiteli, kteří nyní pracují víceméně na dálku, je 148 nakažených. Mezi řidiči veřejné dopravy je 104 případů. V evidenci je také 67 nakažených sociálních pracovníků, 63 policistů, 50 hasičů a záchranářů a zatím dvacet vojáků.
Šéf lékařů Kubek: Všem nám chybí ochrana, nejsme vybaveni
Prezident lékařské komory Milan Kubek opakovaně upozorňuje na to, že za šířením koronaviru mezi zdravotníky je jejich nedostatečné zabezpečení a ochrana. „Většina zdravotníků stále pracuje v naprosto nevyhovujících podmínkách. Důsledkem toho je prudce rostoucí počet nakažených v našich řadách,“ upozornil znovu prezident lékařské komory.
„Opakovaná ujišťování ministra Vojtěcha, že zdravotníci jsou údajně dostatečně vybavení potřebnými osobními ochrannými prostředky, se ani dnes nezakládají na pravdě," dodal ve svém vyjádření k aktuálním statistikám o nákaze.
David Garkisch
Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0
Anketa
Jsou podle vás čeští zdravotníci dostatečně chráněni proti nákaze novým koronavirem?
-
Jana Byla jsem nemile překvapená při hospitalizaci na interním oddělení, kde některé sanitářky neměly nasazené roušky při přímém kontaktu s pacientem. Roušky měly, ale měly je zavěšené na krku, neměly přikryté ústa ani nos. Jedna po upozornění, ať si nasadí roušku,jestli neví kolik jev ČR zavřených v nemocnicích oddělení a kolik je nakažených zdravotníků, odpověděla, že nemá čas sledovat televizi. Při odchodu z nemocnice jsem tuto informaci sdělila staniční sestře, chtěla vědět, které to byly sanitářky. Neznala jsem jejich jména a až večer doma jsem zvážila, že budu chránit další pacienty a, že té staniční sestře sdělím jak tyto sanitářky vypadaly. Řekla, že ji to nezajímá.Tak jsem ji řekla, že to možná bude zajímat někoho jiného. Necítila jsem se bezpečně chráněná a to by zdravotníci měli jít vzorem. A rukavicemi byla chráněná jen část zdravotních sester. Na ochotu a přístup zdravotních sester si nemohu stěžovat. Ale co se týče ochrany před koronavirem, mám z tohoto přístupu obavy. Je to ale stále o některých nezodpovědných jedincích. -
Milena Ignoranti se najdou všude.. Ale staniční by to zajímat mělo určitě. Buď má nadřízený respekt nebo ne. A podle toho oddělení funguje. -
ola BTW- Lékař se ptá pacienta, jak se má...( po zákroku, po léčení …) On odpoví: Nemůžu si stěžovat. ( neřekne dobře, že je spokojen atd) - tj. to je člověk, který nemůže být nikdy s ničím spokojen, i kdyby se ten zdravotník rozkrájel, potřebuje prokázat, že má navrch a že je to ON, kdo si může kdykoliv na cokoliv stěžovat a zavařit mu... -
Milena Občas se také najde někdo, kdo je vděčný....
-
-
Lenka Souhlasím s paní Janou. Sama pracuji jako zdravotní sestra a největším paradoxem pro mne je, že se před měsíce nadávalo, že nejsou ochranné pomůcky. Nyní je to tak, že ochranné pomůcky máme, ALE nemáme v podstatě možnost je nosit! Nadřízení nám neříkají kolik máme těchto pomůcek k dispozici a i když vím, že je jich ve skladu dost, je nám řečeno, že nejsou a že NENÍ třeba je nosit. Nakažených je prý málo, je to jen horší chřipka a není třeba panika. Pracuji v ordinaci, kde se denně stýkám s poměrně dost pacienty, při práci vzniká aerosol, jsme v přímém kontaktu s dutinou ústní a respirátor leží ve skladu a nemá ho lékař ani sestra.. Přála bych si, aby někdo sledoval, když už tyto pomůcky do ordinací dodává, zda je lékaři používají, neohrožují tak sebe, své zaměstnance, jejich rodiny a hlavně pacienty!!! PROSÍM kontrolujte lékaře, zda dodržují doporučení ohledně používání ochranných pomůcek, když už je mají k dispozici a stát a ostatní to stojí peníze a ať nedochází k tomu, že si je lékaři syslí nevím pro koho a na kdy a ohrožují tak ostatní... -
Milena Tak pomůcky vyžadujte. A ev. si nechte písemně potvrdit, že nejsou k dispozici anebo nejsou potřeba - a proč vám tedy nebyly poskytnuty. Protože, až se něco stane a bude prokázáno, že vaše zdravotnické zařízení pomůcky dostalo a nepoužívalo je, tak to bude problém zdravotnického zařízení a nedostanete žádné odškodnění za případné následky. Doufám a přeju vám, abyste nic takového nepotřebovala, ale když nemají rozum nadřízení, tak ho musí mít podřízení a je třeba se nebát a chránit sama sebe- a tím také své blízké a vůbec ostatní lidi.
-
-
Lenka Máte pravdu, toto jsem nezkoušela, ale pokud to udělám, tuším, co si vyslechnu a druhou otázkou je, že i když to umožní mě, oni to používat nebudou a tím pádem je sice krásné, že se budu chránit já, ale bude jen otázkou času, kdy přijde do ordinace první nakažený pacient a od něj se lékař nakazí. Já se možná ubráním nákaze od pacienta, ale nakazím se stejně, protože v ordinaci a v celém zázemí bude pobývat "nakažený" lékař a nebudu mít šanci se ubránit. A tak je to začarovaný kruh.. Aby se ubránil celý pracovní tým, musí toto používat všichni a nemáme žádný nástroj k tomu abychom je donutili.. Mělo by toto zaznít někde v médiích a lékařům by mělo být důsledně vysvětleno (nařízeno) dodržovat veškerá možná opatření a nejlépe mít možnost dodržování tohoto opatření ze strany státu kontrolovat a případně za nedodržování opatření trestat.. Trestáme obyčejné lidi v parku za to, že nenosí roušky a nikdo nehlídá a neřeší, zda se opatření dodržují i tam, kde je to více než nutností.. -
Milena Nevím, v jakém zařízení pracujete, ale tohle je věc managementu. U nás, pokud nebudeme používat to, co máme nařízené, je to považováno na porušení pracovní kázně.
-