Hlavička
Zprávy -
25/04/2022

Kampaň Dlouhý život pro všechny vyzývá evropské země: Očkujte pro udržení kolektivní imunity

Poslední dva roky s covidem19 způsobily nejen menší zájem o preventivní lékařské prohlídky, ale také v několika zemích Evropy došlo ke snížení rutinní proočkovanosti. Upozornilo na to evropské sdružení zdravotnických pracovníků a studentů Koalice pro očkování.

reklama

reklama

Do toho se ještě přidala válka na Ukrajině, což způsobilo migraci milionů ukrajinských uprchlíků zejména do sousedních evropských zemí, z nichž více než polovina tvoří děti. Riziko infekcí tak ještě více vzrostlo. Podle Koalice pro očkování je proočkovanost proti dětské obrně, spalničkám a nedávno i COVID19 na Ukrajině v porovnání s Evropskou unií nízká.

I proto sdružení volá po tom, aby vakcíny byly dostupné všem a všude. Hlavně pro děti a rizikové skupiny.  

„Děti prchající před válkou na Ukrajině čelí mnoha těžkostem. Pokud jsou zcela neočkované nebo nedostatečně očkované, jsou náchylnější k infekčním nemocem,“ říká Dr. Siddhartha Datta, poradce pro choroby, kterým lze předcházet vakcínou a člen Imunizačního programu v rámci regionální kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO).

reklama

Očkování patří k nejvýznamnějším objevům v historii moderní medicíny. Podle odhadů WHO celosvětově ročně zabrání až třem milionům úmrtí na infekční choroby . Díky vakcinaci se lidstvu podařilo zcela vymýtit pravé neštovice. Velký vliv má také na snížení výskytu dalších nebezpečných infekčních nemocí. Mezi ně patří i závažná, život ohrožující meningokoková onemocnění, způsobující těžké záněty mozkových blan či sepsi. 

Světový týden imunizace

Na význam očkování upozorňuje každoroční Světový týden imunizace, který pod záštitou Světové zdravotnické organizace (WHO) proběhne letos už po sedmnácté.

Tentokrát Koalice pro očkování v rámci osvětové kampaně s názvem „Dlouhý život pro všechny, která probíhá od 24. do 30. dubna letošního roku, vyzývá evropské země, aby:

  • považovaly rutinní očkování za prioritu pro všechny věkové skupiny, zejména děti;
  • zajistily uprchlíkům, zejména dětem, snadný přístup k očkovacím službám;
  • pomáhaly zdravotnickým pracovníkům zavádět očkovací kampaně a podporovat jejich nárůst, přijímaly rutinní imunizaci jak mezi hostitelskou, tak uprchlickou populací.
  • poskytovaly přeočkování COVID-19 dospělým, zejména zranitelným a starším populacím a zvýšily absorpci vakcíny proti COVID-19 u dospívajících a dětí.

Bez zdravotníků to nejde

S běžnými lidmi se nejčastěji při identifikaci nemocí a při konzultacích dostávají do styku zdravotníci. Jsou ti hlavní, kteří podle Koalice mohou upozornit na rizika spojená s infekčními chorobami, proti nimž se lze účinně bránit pomocí vakcín.

I proto kampaň připomíná, že:

  • vakcíny jsou nejlepší ochranou proti závažným, dokonce smrtelným chorobám, kterým lze předcházet;
  • většina vakcín poskytuje celoživotní imunitu, ale některé vyžadují posilovací dávky během
  • dospívání a dospělosti;
  • starší lidé jsou vůči následkům infekcí zranitelnější než mladší;
  • samotní zdravotníci by měli být očkováni a měli by sami podporovat pacienty, aby udělali totéž.

Očkování stále je nejúčinnějším prostředkem ochrany proti nebezpečným nemocem. A to je také hlavní vzkaz celé kampaně. Zvlášť v této době, kdy dochází k větší migraci a přesunu lidí mezi státy.

 

Autor: Pavlína Zítková

Foto: https://coalitionforvaccination.com/

reklama

reklama


reklama

reklama