Hlavička
Zprávy -
20/02/2019

Jak to vypadá, když přijde epidemie spalniček? I odmítači běží pro vakcínu

Když jde do tuhého, jde ideologie stranou. Ukázali to odmítači očkování v okrese Clark County ve státě Washington v USA. Když tam, i jejich vinou, vypukla epidemie spalniček, za jediný měsíc tam vzrostl prodej vakcín proti této nemoci o 500 procent. I mezi odmítači.

reklama

reklama

„Byl bych radši, kdyby se to nestalo,“ komentoval Alan Melnick, pověřený zdravotník okresu Clark County, nejnovější vývoj kolem tamní epidemie spalniček. Právě tento region se stal jakousi baštou odpůrců očkování, kteří mají nemalý vliv na epidemii spalniček, která tam vypukla.

Ideálně by mělo mít očkování proti spalničkám 95 procent populace. V okrese Clark ale výrazně pokleslo. Například v tamních mateřských školách mělo standardní očkování jen 76,5 procenta dětí, které jsou přitom spalničkami ohroženy nejvíc.


reklama

Výjimka z očkování pro děti přinesla epidemii spalniček

Většina nakažených jsou právě děti do 18 let, které nebyly očkované. Takový stav umožnila výjimka, která ve státě Washington platí a která dovoluje přijmout do školek a škol i neočkované děti. Celkem má takové pravidlo 17 amerických států a očkování tam lidé mohou odmítnout například kvůli náboženskému přesvědčení.

Všechno se ale změnilo, když udeřila epidemie spalniček. Kliniky teď naopak čelí návalu lidí, kteří chtějí rychlé očkování. Prodej vakcín v okrese za letošní leden vzrostl o 500 procent, když za jediný měsíc lidé nakoupili přes 3 150 dávek, uvedl odborný magazín Ars Technica.


Bez očkování vaše dítě nesmí do školy, vzkázaly lidem úřady

Přitvrzují ovšem i úřady. V sousedním státě Oregon dostalo pět tisíc rodičů dopis, že pokud nenechají své děti očkovat do 20. února, vyloučí je škola z výuky i z budovy. Tamní používané vakcíny MMR jsou stejné jako v Česku a zahrnují očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám, další vakcína MMR-V navíc chrání proti viru neštovic.

Spalničky patří mezi mimořádně virulentní infekce. Virus cestuje vzduchem a může zůstat až dvě hodiny ve vzduchu místnosti, kde byl nakažený člověk. Spalničky jsou tak nakažlivé, že se jimi infikuje 90 procent blízkých kolem nemocného, pokud nejsou imunní nebo očkovaní. Až třetina nemocných má přitom život ohrožující komplikace.


Lidstvo doplácí na své chyby. Případů spalniček přibylo o třetinu

Výskyt spalniček, ačkoliv proti nim existuje očkování, vzrostl podle Světové zdravotnické organizace (WHO) po celém světě asi o třetinu. Na vině jsou z velké části i odpůrci očkování v bohatých zemích. V těch rozvojových, kde by vakcíny uvítali, se jich mnohdy zase nedostává. Více v článku Odpírači očkování ohrožují svět. WHO zveřejnila deset varování lidstvu.

Spalničky se nevyhýbají ani Česku. Kvůli nákaze musela být například uzavřena restaurace v Poslanecké sněmovně a poslanci dostali výzvu, aby se nechali na spalničky raději vyšetřit. Ještě horší je ovšem situace v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, kde hygienici raději nařídili přeočkovat skoro stovku zdravotníků, protože u jejich kolegy nemoc vypukla. Více v článku Spalniček rapidně přibývá. Zdravotníci mají nařízené očkování.


Epidemie v nemocnici bývá velký problém

Jak se v takovém případě postupuje? „Protiepidemická opatření jsou velmi striktní. Nemocným, kteří nemají laboratorním vyšetřením prokázanou ochrannou hladinu protilátek, je uložena domácí karanténa od 7. do 21. dne,“ popsala postup lékařka Zdeňka Jágrová, ředitelka protiepidemického odboru Hygienické stanice hlavního města Prahy.

Právě situace ve vinohradské nemocnici ukazuje, že zdravotníci – ovšem i jakýkoli jiný personál nemocnic – patří mezi rizikové skupiny. „Zdravotnický personál je personálem nejohroženějším, má vyšší pravděpodobnost nákazy než ostatní populace. V Praze od roku 2018 onemocnělo 13 zdravotníků z dosud hlášených 151 onemocnění. Onemocněli nejen lékaři a sestry, sanitáři, ale i obslužný personál, řidiči dopravní služby, vrátné, IT pracovníci,“ uvedla Zdeňka Jágrová.

Epidemie v nemocnici je pak velkým problémem, zejména pokud se střetává s podobnou situací i za zdmi nemocnice. Spalničky dokážou vyřadit z práce mnoho zdravotníků, kteří se pak nemohou starat o další nemocné pacienty.


Každý pátý zdravotník je v ohrožení

Hygienici jen v Praze už vyšetřili 1 305 zdravotníků a zjistili, že každý pátý v krvi nemá proti spalničkám protilátky. Buď nebyl nikdy očkovaný, nebo spadá do věkové kategorie, kde už očkování nefunguje, případně spalničky nikdy neprodělal.

„Pouze několik zdravotnických zařízení v Praze má svůj personál kompletně vyšetřený a očkovaný. Každý pátý zdravotník je tedy nechráněný. Je důležité, aby každý zdravotník věděl, jestli má protilátky. Optimální by bylo, kdyby byl přeočkován. Usnadní to protiepidemická opatření a sníží množství vyřazených osob z práce. V případě výskytu onemocnění na pracovišti nejsou osoby s ochranným titrem nijak omezovány na rozdíl od těch, kteří svůj status neznají,“ doporučila zdravotníkům Zdeňka Jágrová, ředitelka protiepidemického odboru Hygienické stanice hlavního města Prahy.


David Garkisch

Foto: Pxhere.com


reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama