Hlavička
Kauzy -
22/05/2019

Jak je to s platy lékařů? Jeden z nich ukázal výplatní pásku. To budete zírat

Nedávné výroky ministra zdravotnictví o příjmech lékařů a sester vyvolaly mezi zdravotníky bouři. Ti s uváděnými čísly nesouhlasí, a začali proto zveřejňovat své skutečné platy. Získali jsme i výplatní pásku zkušeného atestovaného lékaře. Výše jeho platu je až pobuřující – tím, jak je nízká.

reklama

reklama

Ministr zdravotnictví se pochlubil, že příjmy lékařů a sester utěšeně vzrůstají a srovnaly se s průměrem Evropské unie. Zveřejnil k tomu i statistiku, podle které letos překročí průměrná odměna lékařů částku 84 000 a odměna sester bude kolem 43 000 korun. Vůči průměrnému platu se tak podle ministra srovnali lékaři a sestry s průměrem Evropské unie.

Touto statistikou se zabývali i poslanci a de facto ji odmítli, když ministrovi uložili, aby zprávu doplnil a přepracoval. Podle nich z ní není zřejmé, kolik z příjmů dělají neúměrné přesčasy a služby, kterými jsou zdravotníci notoricky zatěžováni. Více jsme o tom psali v článku Ministr se chválí za růst platů. Lékaři oponují: Je to hra s čísly a přesčasy.

Podobně reagovala i Česká lékařská komora. „Kdyby čísla odrážela realitu, nemuselo by být české zdravotnictví závislé na lékařích z Ukrajiny a všichni lékaři by neprchali do zahraničí,“ řekl prezident komory Milan Kubek.

reklama


Výplatní páska lékaře: hrubá mzda 23 500 korun!

Největší vlnu nevole ovšem ministrova čísla a výroky vyvolaly u lékařů a sester. „Tolik zla už dlouho žádná zpráva ve zdravotnictví neudělala. K mému zděšení to došlo tak daleko, že ministerstvo chce postavit laickou veřejnost proti zdravotníkům,“ tvrdě ministra odsoudil lékař a šéf lékařských odborů (LOK-SČL) Martin Engel. Podobné hodnocení zaznívá od lékařů i sester ze všech stran.

Někteří začali v reakci uvádět své skutečné platy, které jsou proti prezentovaným číslům podstatně nižší. Redakce Našeho zdravotnictví získala výplatní pásku zkušeného lékaře z fakultní nemocnice. Poskytl ji lékař Roman Kerekeš, který majitele dokumentu zná, ale přál si zachovat jeho anonymitu. „Jde o lékaře středního věku a s první atestací. To rozhodně není medik, ale zkušený lékař, který pracuje v nemocnici a bez omezení,“ potvrdil Našemu zdravotnictví Roman Kerekeš.

Co ovšem zaujme na první pohled, je výše platu i vyplacené mzdy. Jako hrubá mzda je uvedena částka 23 500 korun. Jako mzda k výplatě pak 17 539 korun. K více než osmdesátitisícovému průměrnému příjmu lékaře, jak ho pro letošek uváděl ministr zdravotnictví, to má opravdu daleko.


Lékař: Jsme otroci v bílém

Pro úplnost je nutné dodat, že výplatní páska pochází z roku 2017. Tehdy byla průměrná mzda lékaře podle Ministerstva zdravotnictví 71 851 korun. Mezi průměrem a číslem z výplatní pásky tak stále zeje téměř padesátitisícová mezera.

Jak je to možné? Aby lékař (nebo zdravotní sestra) domů přinesl alespoň trochu důstojnou mzdu, musí si ji odpracovat dalšími úvazky, příplatky za směny a třeba stovkou hodin přesčasů každý měsíc.

„Když se podíváte na tu výplatní pásku, máte tam počet odpracovaných hodin. Když si to vydělíte s platem, vyjde vám 147 korun na hodinu. Taková je realita,“ komentuje uvedená čísla Roman Kerekeš.

„Ten lékař musí odpracovat těch 160 hodin a k tomu ještě stráví dalších 100 hodin v nemocnici, aby nakonec neměl sedmnáct tisíc, ale třeba těch třicet pět. A aby se dostal na čtyřicet, tak musí na další úvazek dělat ještě učitele medikům. Což je vlastně podvod, protože on má ke své běžné pracovní době ještě na starosti mediky. Najednou tak vykonává dva úvazky – jako lékař a jako učitel,“ popsal, z čeho a jak se skládají celkové příjmy lékařů.

Roman Kerekeš je kardiolog a k odměnám za práci ve zdravotnictví je mimořádně kritický. „Je to hrozné, za jakou mzdu tady lékaři pracují a jak. Jsou to vlastně otroci v bílém. Ministrovy výroky jsou lži – stačí, když si prohlédne pár výplatních pásek, pak uvidí skutečná čísla,“ dodal Roman Kerekeš.

Podle něj ministerstvo nereprezentuje zdravotníky. „Pro něj nejsou hlavní skupinou, pro něj jsou nejdůležitější pacienti a ministr pracuje pro pacienty. Je to velká voličská skupina, proti tomu jsou zdravotníci zanedbatelní. Ministr dělá populistickou politiku a jen plní zadání svých voličů, aby tu bylo levné zdravotnictví. Doktoři jsou hloupí, když si myslí, že pacienti jsou na jejich straně a přejí jim slušné platy. Pacienti jsou jejich zákazníci a jsou spokojení, že to funguje a je to levné,“ řekl Našemu zdravotnictví Roman Kerekeš.


Reakce: Je to prasárna, štvát pacienty proti lékařům a sestrám

Vášnivé reakce vyvolala slova ministra i v komentářích k článku, kde jsme se věnovali ministrově analýze podrobněji: Pravda o platech lékařů a sester? Ministerstvo lže, říká poslanec. Lékaři a sestry začali zveřejňovat své platy a mzdy.

„Pracuji jako lékař dva roky po škole a můj plat za základní pracovní dobu je 25 000 korun čistého,“ uvedl například Honza.

„Chirurg, ve FN v Brně, 8 let po škole, rok po atestaci z chirurgie. Základní plat (za běžných 160  hod. měsíčně) je necelých 45 000 korun hrubého. Vše ostatní navíc je za služby, z toho dva víkendy... Celkem tedy odpracováno 210 hod./měsíc. Pak se dostanu na zmiňovaných 60 tisíc,“ napsala lékařka Jana z Brna.

Podobná byla i reakce uživatele, který se podepsal jako Entler: „Pracuji jako primář ve velké krajské nemocnici a vím, jaké platy mají moji lékaři. Lékařka, rok po atestaci, celkově 8 let po promoci má kolem 30 tisíc čistého. To, co provedl ministr Vojtěch, je obyčená prasárna. Je to pořád dokola – štvát pacienty proti lékařům a zdravotníkům, aby se říkalo ‚neznám chudého doktora‘. Je zvláštní, že pouze ministerstvo zdravotnictví neustále napadá svoji hlavní profesní skupinu, zatímco ostatní ministerstva za své zaměstnance bojují (školství, vnitro, spravedlnost, obrana apod.).“

Za všechny to shrnul uživatel Honza: „Počítat do platu za základní pracovní dobu i plat za přesčasy a služby (de facto druhé zaměstnání) a pak štvát veřejnost tím, že doktoři už berou za svou práci hodně, je prostě prasárna. To je, jako byste makali ve fabrice a kvůli nízkému platu museli ještě po nocích někde uklízet na brigádě. A zaměstnavatel by vám to pak sečetl dohromady a řekl, že jako dělník už vyděláváte moc, a proto vyšší plat nepotřebujete…“

Pokud si chcete přečíst celou diskusi nebo se do ní zapojit, najdete ji pod článkem ZDE.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pxhere.com, CC0, Roman Kerekeš


reklama

reklama

reklama

reklama