Hlavička
13/02/2022

Izolace se prodlouží na sedm dní a karanténa se zruší, řekla hlavní hygienička

Izolace po nákaze covidem-19 se od 19. února prodlouží na sedm dní. Naopak karanténa, do které je potřeba nastoupit po rizikovém kontaktu, nebude povinná vůbec. Vyplývá to z metodického pokynu hlavní hygieničky.

reklama

reklama

V současné době trvá izolace i karanténa pět dní. Nově bude trvat izolace sedm dní. Pokud má ale nakažený i po sedmi dnech příznaky, musí zůstat doma ještě nejméně dva dny po jejich skončení.

Stále také platí, že lidé 30 dnů od pozitivního PCR testu provedeného zdravotníkem nemusí nastupovat opakovaně do izolace nebo podstupovat testy.

O novince informovala ČTK, která zároveň dodala, že podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Ondřeje Jakoba jde o další krok ve zmírňování opatření, který souvisí s ukončením plošného testování ve školách a na pracovištích.

reklama

\""Karantény již podle našeho názoru nedávají smysl po rizikovém kontaktu v tomto období,\"" řekl s tím, že v případě zhoršení epidemické situace je ministerstvo zdravotnictví připraveno rychle reagovat a přijmout odpovídající opatření.

V sobotu podle dat ministerstva zdravotnictví klesl v mezitýdenním srovnání počet nově nakažených osob covidem-19 o 13 tisíc na 10.953. Snížil se i počet reinfekcí, a to o více než 2000 na 1816. 

V nemocnicích leží s koronavirem celkem 3484 pacientů, z toho v těžkém stavu 238 lidí.


Autor: redakce NaseZdravotnictví.cz

Foto: Shutterstock

reklama

reklama

reklama

reklama