Hlavička
Rady a tipy -
12/06/2023

Hladina testosteronu u mužů kolísá. Co dělat, když klesne pod doporučenou mez, a jaké jsou příznaky?

Úbytek síly a svalové hmoty, hromadění přebytečného tuku, vypadávání vlasů, vyčerpání nebo apatie. To jsou jen některé příznaky, které mohou značit sníženou hladinu testosteronu. Tento hormon je jedním z nejdůležitějších androgenů, tedy mužských pohlavních hormonů. Jak se zjišťuje hladina testosteronu? Proč je vlastně tento hormon tak důležitý a jak se případně snížená hladina léčí?

reklama

reklama

Testosteron je steroidní hormon, který je produkován u mužů především ve varlatech. Asi z jedné třetiny obstarávají jeho produkci nadledviny.

„Testosteron má nepostradatelnou funkci v zárodečném období, kdy určuje vývoj mužského fenotypu, a v posledních dvou měsících vývoje lidského plodu zajišťuje sestup varlat do skrota. Je nezbytný pro růst pohlavních orgánů a výskyt sekundárních pohlavních znaků (ochlupení, změna hlasu v pubertě). Nejsilněji se jeho činnost projevuje během puberty, kdy jeho hladina postupně vzrůstá,“ vysvětluje primář sexuologického oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem – MUDr. Marek Broul, Ph.D., MBA, FECSM.

U muže podle něj stimuluje vývoj a zrání spermií. Mimo to ovlivňuje mužské pohlavní chování a svými anabolickými účinky podporuje proteosyntézu (tvorba bílkovin, pozn. red.). Zároveň zesiluje tvorbu kostí a stimuluje růst svalů. Také zvyšuje tvorbu červených krvinek (erytropoéza).

reklama

Existují i hormonální poruchy androgenů, a tedy i testosteronu u žen. Tyto problémy je ale potřeba řešit u gynekologa či endokrinologa a v tomto článku je nebudeme blíže rozebírat. Změříme se na muže.

Kdy nejčastěji hladina testosteronu klesá?

Hladina testosteronu i u zdravých mužů kolísá a u jednotlivých mužů se vzájemně liší. „Metabolismus testosteronu se mění i s věkem. Tělo časem ztrácí schopnost správně regulovat hormony a vylučuje jich méně. Je to součást normálního procesu stárnutí a tělesných změn, které souvisejí s přibývajícím věkem. Hladina celkového testosteronu u mužů pozvolna klesá zhruba od 40. roku věku, a to přibližně o 0,4 % ročně,“ řekl pro web Našezdravotnictví.cz lékař Broul s tím, že produkce testosteronu se však obvykle nezastaví. 

„U většiny mužů zůstává hladina testosteronu v normě i ve vyšším věku. Obecně bývá hladina testosteronu nejvyšší ráno a v dopoledních hodinách. Proto doporučujeme na odběry krve, kdy chceme znát přesnou hladinu testostreronu, chodit vždy ve stejnou denní dobu – většinou do dvou hodin od probuzení,“ dodal.

Sníženou hladinou mohou ale trpět i mladší muži. Podle jedné studie z roku 2020, které se účastnilo 4000 mladých mužů ve věku 15 až 39 let, tak až 20 procent mladých mužů a dospívajících chlapců může trpět sníženou hladinou testosteronu. 

„Mužská populace si stále více uvědomuje, že hladina testosteronu rok od roku klesá, a proto je potřeba optimálním životním stylem zajistit, aby syntéza zmíněného mužského hormonu byla co nejoptimálnější. Zatímco dříve se mělo za to, že příznaky nedostatku testosteronu (např. vyčerpanost, nedostatek libida a úbytek svalové hmoty) jsou běžné pouze u jedinců starších 50 let, dnešní rychlé a stresující životní tempo bohužel způsobuje, že se s tímto problémem setkává stále více mladších lidí ještě před dosažením 30 let,“ uvedl odborník na tělesnou proměnu a zdravý životní styl a spoluzakladatel portálu Golden Tree s výživovými doplňky Michael Geršič.

Normální hladina testosteronu je od 8,64 do 29,0 nanomolu na litr (nmol/l) a zjišťuje se odběrem krve. „Platí základní pravidla jako při každém odběru – na odběr se dostavte nalačno, jíst byste neměli zhruba 12 hodin před ním. Večer před odběrem vynechte tučná jídla a alkohol. Ráno před odběrem nekuřte, vypijte dostatečné množství tekutin – asi 1/4 litru vody nebo neslazeného čaje,“ popisuje proces odběru MUDr. Broul.

Snížená hladina už v dětství

V ojedinělých případech se vyskytne nedostatek testosteronu již v dětství. „Pokud je nedostatek testosteronu již při vývoji plodu nebo před pubertou, může se projevit jako opožděná puberta. Opožděnou pubertou nazýváme absenci známek pohlavního dospívání u chlapců nad 14 let věku, u dívek od 13 let. Dále se tak může projevit anorchie. O anorchii hovoříme při nepřítomnosti jednoho nebo obou varlat. Při oboustranné anorchii varlata zanikají až po 16. týdnu vývoje plodu. Postižený má sice maskulizovaný zevní genitál, ale je sterilní,“ popsal sexuolog Broul. 

Zvýšená hladina testosteronu se projeví v dětství jako takzvaná pseudopuberta. Je to nepravá forma předčasné puberty, začínající u chlapců před 9. rokem a u dívek před 8. rokem života. Jednou z příčin jejího vzniku může být autonomní nadprodukce pohlavních hormonů v gonádách nebo nadledvinách. Při léčbě je hlavním cílem zabránit předčasnému ukončení růstu.

Pokud se nedostatek testosteronu objeví až po pubertě nebo ve středním a vyšším věku, hovoříme o získaném hypogonadismu. „Ten se projeví hlavně snížením sexuální touhy (ztráta libida), erektilní dysfunkcí, výkyvy nálad, depresivními náladami a ztrátou energie, kognitivními poruchami, zejména zhoršením prostorové představivosti, poruchami spánku, úbytkem tělesného ochlupení, gynekomastií, úbytkem svalové hmoty (objem svalů, svalová síla), zvýšením množství břišního tuku, snížením hustoty kostní hmoty, resp. příznaky osteoporózy a příznaky metabolického syndromu,“ doplnil MUDr. Broul s tím, že nedostatek testosteronu je určitě potřeba poté léčit u lékaře.

V dospělosti se zvýšená hladina testosteronu projeví podle Marka Broula kožními poruchami typu akné. Dále pak zvýšená hladina testosteronu může způsobovat náladovost, podrážděnost, a dokonce agresivní chování. Při dlouhodobě zvýšených hladinách testosteronu pak dochází k poruchám tvorby spermií až neplodnosti, poruchám funkce jater a krvetvorby. Hrozí i zvýšené riziko cévní mozkové příhody a infarktu myokardu.

Jak sníženou hladinu testosteronu léčit?

Obecně platí, že s věkem mnohdy hladina testosteronu klesá, a jestliže se chcete nepříznivým následkům vyhnout, starejte se o sebe. Cvičte, jezte zdravě, a to hlavně potraviny bohaté na zinek, vitamin D, bílkoviny a také vyváženou hladinu sacharidů a zdravých tuků, aby tělo mělo energii na fyzickou aktivitu. Upravte svůj způsob života. 

„Přestaňte kouřit, omezte alkohol, spěte dostatek hodin každý den a redukujte stres. To jsou jen některé způsoby, jak zlepšit svůj zdravotní stav a zvýšit testosteron v těle. Pokud chcete zvýšit svůj testosteron, věnujte pozornost svému zdravotnímu stavu jako celku,“ doporučil Michael Geršič z Golden Tree s tím, že by nezavrhoval ani doplňky stravy třeba s přidaným výtažkem z ašvagandy, červeného ženšenu a macy. Kromě toho je důležité, aby doplněk stravy obsahoval také zinek, selen, hořčík a nepostradatelné vitaminy, jako jsou B6, D3 a K1.

„Zdůrazňujeme ale, že je nezbytné dodržovat pokyny výrobce, jinak se mohou objevit nežádoucí účinky, jako ve většině případů, když něco přeženete. Rozhodně se nejedná o zázračnou pilulku, a proto doporučujeme provést změny životního stylu – dostatečná hydratace, kvalitní spánek, vyvážená strava a pravidelná fyzická aktivita. Zejména pak omezte konzumaci alkoholu, který může pozitivní účinky tzv. ‚testosteron boosteru‘ zcela znehodnotit,“ varoval Geršič.
Jestliže už má ale muž potvrzenou diagnózu hypogonadismu, a tedy sníženou hladinu testosteronu, nemá podle lékaře Broula smysl užívat doplňky stravy a výživové doplňky. 

„Existuje velké množství možností substituční terapie testosteronem. Dá se doplňovat ve formě tablet, transdermálních gelů a injekcí. Léčba testosteronem ale vždy patří do rukou lékaře. Důrazně bych varoval před ‚samoléčbou‘ pomocí různých návodů na internetu či rad kamarádů. Prostředky, které člověk sežene na černém trhu, jsou většinou neúčinné, či dokonce zdraví škodlivé. V klinické praxi vídáme velké množství mužů, kteří si zničili zdraví různými podpůrnými prostředky a doplňky stravy, které jim prodali v posilovnách a podobně, s tím, že jim to nemůže uškodit. Jsou to pak velice smutné příběhy mladých mužů, kteří jsou neplodní a mají zničené zdraví,“ varoval na závěr primář Marek Broul z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Autorka: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama