Hlavička
Zprávy -
21/02/2019

Epidemie chřipky trvá. Pozor na paracetamol a předávkování

Pacientů s chřipkou v posledním sledovaném týdnu sice mírně ubylo, ale nemoc se stále pohybuje za hranicí epidemie. Pokud ji léčíte sami, měli byste si dát pozor na předávkování zdánlivě neškodným paracetamolem. Může poškodit játra, a dokonce vést i ke smrti.

reklama

reklama

Epidemie chřipky pokračuje. I když nemocných za jeden týden ubylo o 4,2 procenta, jejich počet ale stále překračuje na celém území Česka hranice epidemie. O mnoha nemocných se přitom lékaři ani nedozvědí, protože si chřipku léčí sami.

I to je možné, protože k léčbě chřipky lidé antibiotika na předpis nepotřebují. Jde o virové onemocnění, na které jsou tyto léky krátké. Vůbec nejhorší je chřipku přecházet, protože tak člověk riskuje i život. Více v článku Chřipka nepolevuje. Nepřecházejte ji, škodí srdci a vede i k transplantaci.


reklama

Samoléčba? Pozor na množství léků i alkohol

I samoléčba chřipky (nebo jen nachlazení) má ale svá rizika. A zdaleka nejsou malá. V krajním případě se můžete volně dostupnými léky předávkovat až k poškození jater, a dokonce i ke smrti. Řeč je především o paracetamolu, který může být zákeřný hned několika způsoby.

Je součástí mnoha přípravků, a pokud zkombinujete tablety se šumivým nápojem s paracetamolem, ani nemusíte tušit, že si nevědomky zvyšujete jeho dávku. Ta by podle doporučení neměla přesáhnout čtyři gramy paracetamolu denně. Odpovídá to osmi tabletám, ale opět se to může lišit podle dávkování.

Vysoké dávky paracetamolu už působí toxicky a mohou vážně poškodit játra. Také způsobují nadměrné krvácení, otoky a poruchy mozku. Mimořádně rizikové je i užívání alkoholu (nebo velkých dávek kofeinu z kávy a čaje) společně s paracetamolem. Zátěž jater se totiž v takovém případě násobí.


Nejlepší je poradit se v lékárně, vzkazují lékárníci

Potíž je také v tom, že se lidé mohou předávkovat i dlouhodobějším užíváním těchto léků. Pak už i doporučená denní dávka přesahuje přípustný limit. Stává se to, když si lidé delší dobu léčí třeba bolavý zub nebo právě nachlazení či chřipku. Upozornila na to i studie British Journal of Clinical Pharmacology.

I tato studie došla ke stejnému závěru jako Česká lékárnická komora. Ať už jste jen nachlazení, anebo si paracetamolem léčíte chřipku, rozhodně se v lékárně poraďte. „Neuvážená kombinace léčiv či jejich nadměrné užití mohou mít až katastrofální následky. Mnoho nemocných spoléhá na samoléčbu, která by však měla být podpořena odbornou radou zdravotníka,“ upozornila lékárnická komora. Používá k tomu i hashtag ‪#‎uzivejteparacetamolsrozumem‬.


Očkování proti chřipce přesně zasáhlo správný druh viru

Na očkování proti chřipce je už pozdě. Kdo to stačil včas, neprohloupil. Podle hygieniků převažuje A/H1N1, tedy přesně ten typ chřipky, proti které byla letošní sezonní vakcína namixovaná. „Kdo se tedy nechal před sezonou očkovat, je chráněný,“ konstatovala Zdeňka Jágrová, ředitelka protiepidemiologického odboru Hygienické stanice hl. m. Prahy. 

Pokud nejste očkovaní, nezbývá vám, než se proti chřipce chránit jinými způsoby. Nemocný člověk může omezit šíření chřipky nejlépe tím, že ji vyleží doma a nebude virus šířit na veřejnosti. Důležité jsou v tomto případě i návyky, které jsme popsali v textu Jak správně kašlat a kýchat? Není to těžké.

Poslední obranou je v případě epidemie chřipky také důsledná hygiena, kterou ne vždy dodržujeme. Přečíst si o tom můžete v článku Braňte se chřipce a naučte se umývat si ruce správně. Chybujeme všichni.


David Garkisch

Ilustrační foto: Flickr.com, CC BY-ND 2.0


reklama

reklama

reklama

reklama