Nemoci, které se už zdály být vymýcené, se možná ještě vrátí do hry. Příčinou je především nedůvěra v očkování, a to nejen k vakcíně proti covidu-19, ale i proti dalším a velmi nebezpečným nemocem. V některých zemích Evropské unie je proočkovanost menší než 70 procent. Česko si zatím drží slušnou proočkovanost na hranici 95 procent, ale u některých nemocí klesá. Uvedl to ministr zdravotnictví Vlastimil Válek před 80 odborníky z celé EU a zástupci z USA na odborné konferenci na téma vakcinací pořádané u příležitosti českého předsednictví v Radě EU.
reklama
reklama
Cesta ke zvýšení důvěry bude zejména po epidemii covidu-19 podle Válka dlouhá a nebude jednoduchá. „Některé nemoci úplně nezmizely. My jsme je jen očkováním dostali pod kontrolu,“ uvedl.
Obavy potvrdil i průzkum Evropské komise o důvěře veřejnosti k očkování napříč jednotlivými státy EU. Podle něj považuje 81,5 procenta Evropanů očkování za důležité, 85,6 procenta za účinné a 82,3 procenta za bezpečné. V roce 2020 přitom považovalo vakcíny za důležité 91,8 procenta respondentů a v roce 2018 to bylo 89,6 procenta.
Podobný trend je i u účinnosti vakcín, kdy ještě v roce 2020 považovalo vakcíny za účinné 89,7 procenta respondentů a 87,2 procenta v roce 2018. Za bezpečné je v roce 2018 je považovalo 81,9 procenta Evropanů a v roce 2020 celkem 87 procent.
reklama
Představitele Evropské unie ale nejvíce znepokojuje pokles důvěry u mladších věkových skupin respondentů. To může mít dle studie znepokojivý dopad do budoucna, jelikož by nechávali i méně očkovat své děti a tím pádem by byly ohroženy imunizační programy.
V Česku je nedůvěra ještě vyšší
Nejméně důvěřují vakcinaci země na východě. Na konci se drží Lotyšsko, pak Slovensko a na třetím místě od konce je Česká republika. Naopak za důležité, bezpečné a účinné považuje vakcíny nejvíce Portugalsko, pak Španělsko a Irsko.
V České republice považuje očkování za bezpečné celkem 71,4 procenta lidí, což je oproti roku 2020 pokles o 13 procentních bodů. Důležité jsou vakcíny pro 77,3 procenta lidí, což je oproti roku 2020 pokles o 17 procentních bodů.
Nejvyšší důvěru mají vakcíny MMR, tedy proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Za bezpečné je považuje 76 procent českých respondentů. Naopak nejméně důvěry budí vakcína proti chřipce (59,5 %) a pak proti covidu-19 (61,9 %).
Graf: Důvěra ve vakcíny v České republice (zdroj: https://health.ec.europa.eu/)
Efekt důvěry v lék hraje velkou roli
Podle ministra Válka je třeba neustále zdůrazňovat všechny zdravotní přínosy, které vakcíny pro občany představují. „Zároveň si uvědomujeme, že máme na čem pracovat. Musíme veřejnosti stále vysvětlovat potřebu a důležitost nechat se naočkovat. I na to konference myslela v rámci utvoření nového komunikačního fóra, které má za úkol pracovat na komunikační strategii napříč státy EU,“ doplnil ministr zdravotnictví.
Konference se věnovala i dalším tématům, jako například evropské připravenosti na další zdravotní hrozby a čerpání veškerých zkušeností z pandemie covidu-19. Zdůrazněna byla role primární péče v komunikaci.
„Chceme čerpat zkušenosti z období pandemie covidu-19. V době, kdy bylo potřeba očkovat velké množství lidí v relativně krátké době, přišly členské státy s řadou inovativních řešení, ať už v podobě zřízení očkovacích center, nebo zpřístupnění očkování v lékárnách,“ doplnil ministr Válek.
Autor: Pavlína Zítková
Foto: Shutterstock
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama